Krótka relacja. Spływ kajakowy Pisą sierpień 2011

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Ewald
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:59
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Jam jest hardkor
Płeć:

Krótka relacja. Spływ kajakowy Pisą sierpień 2011

Post autor: Ewald »

Witam,

Po wyremontowaniu starego kajaka przyszedł mi do głowy pomysł aby popływać gdzieś dalej i dłużej. Namówiłem więc swoją lubą, a po przeszperaniu sieci i zasięgnięciu rad zaprzyjaźnionej starszyzny wybór padł na Pisę. Jest to szlak łączący mazury z rzeką Narwią, która to dopływa do zalewu Zegrzyńskiego. Mieliśmy zamiar pokonać cały ten dystans.

Po pokonaniu trudności z pakowaniem maneli do tej naszej "krypy" i próbnym spływie Wkrą, stanęliśmy przed zagadnieniem zawiezienia kajaka do Piszu. Dysponujemy jedynie samochodem z bagażnikiem (jakiej marki zobaczycie na zdjęciach- proszę się nie śmiać:), więc wyboru nie było...

Zaopatrzeni w konserwy, wodę i inne napoje, wyruszyliśmy w drogę do Piszu. O dziwo niczego nie zgubiliśmy, nic się nie urwało i w całości dojechaliśmy na miejsce.
Szybka kawa, wodowanie, dmuchanie kamizelek...

Płyniemy!

Początkowo czuliśmy się trochę nieswojo- daleko od domu, zdani tylko na siebie.
Mijamy rynek w Piszu, później fabrykę sklejki i zaczyna się las...
Widoki takie, że dech zapiera. Ptaki śpiewają, szumi wiatr, wyszło słonko.

Rzeka baaardzo kręta i powiem szczerze że gdyby nie ster, było by dużo trudniej utrzymać kurs, tym bardziej że po drodze zdarzają się zwalone drzewa.

Po bardzo długim i dzikim odcinku rzeki, późnym popołudniem dopływamy do pierwszych zabudowań i zaczynamy rozglądać się za miejscem na nocleg. Problem polega jednak na tym, że brzeg w większości jest albo zarośnięty, albo wysoki i ciężko tam wciągnąć kajak na noc.

Pierwszy nocleg pomiędzy wsiami Jeże i Wincenty. Udało się znaleźć niezłe miejsce, chociaż daleko od lasu- nie było drewna na ognisko.
Zupa w puszce odgrzana przy pomocy radzieckiego palnika, po całym dniu na rzece smakuje wyśmienicie! Zasnęliśmy natychmiast po wgramoleniu się do śpiworów.
W nocy obudziło mnie... śpiewanie :shock: Wyłażę z namiotu i widzę, że za zakrętem we mgle znika światło lampy. Ktoś wesoło pływał sobie nocą :-D

Rano, wszystko mokre od rosy więc rozkładamy na słoneczku do wyschnięcia.
Śniadanko, kawka, pakujemy się i odpływamy.
Okoliczni wędkarze chętnie informują nas, gdzie można po drodze kupic pieczywo i uzupełnić zapasy.

Krajobraz się zmienił. Rzeka dalej kręta, ale dookoła tylko pastwiska lub trzciny.
Przepływamy pod kilkoma mostami. Upał i słońce, więc trzeba się okryć. Spaliłem sobie łydki :-/ Minęliśmy odcinek który przez jakieś 2 godziny płynięcia porośnięty był trzciną i nie było możliwości zatrzymania się choćby na chwilę, żeby skoczyć na stronę- ja to jeszcze pół biedy:) Orientowalismy się na mosty- jedyne charakterystyczne punkty. Dzięki temu wiedzieliśmy gdzie jesteśmy.
Pod wieczór docieramy do wsi Dobrylas. Mijamy most i zaraz za nim stawiamy obóz.
Jesteśmy nieco zmęczeni i tyłki bolą od siedzenia.

Następnego dnia rano pada deszcz. Palnik odpalam pod parasolką.
Kurs do sklepu. Po zwinięciu obozu przestało na szczęście padać. Chcemy już wpłynąć na Narew. Udało się znaleźć po drodze łachę, na której zrobiliśmy pranie. Kajak wyglądał jak pływająca suszarka na bieliznę i w takim "kamuflażu" wypłynęliśmy z Pisy na "szerokie wody" Narwi w miejscowości Nowogród.

Narew w przeciwieństwie do Pisy szeroka, leniwa, i ... nudna.
Nie trzeba manewrować, nic się nie dzieje, słonce praży. Krajobraz też inny- dużo przestrzeni. Wieje dość silny wiatr i trudno wiosłować. Na nocleg zatrzymaliśmy się na łączce która okazała się być pastwiskiem. Rano mieliśmy baardzo ciekawskich gości :-D

Jako że byliśmy naprawdę mocno zmęczeni, spaleni słońcem, a gnaty bolały od siedzenia w tej samej pozycji w kajaku, zdecydowaliśmy nie płynąć do zalewu Zegrzyńskiego.
Dotarliśmy do Ostrołęki, mijając po drodze elektrociepłownię.
Tam, po uprzednim zatelefonowaniu, przybył po nas nasz pojazd.

Nawigacja odbywała się za pomocą mapki oraz opisu szlaku znalezionych na tej stronie:
http://www.splywy.pl/pisa/pisa_dok.htm

Link do galerii:
https://picasaweb.google.com/1139009670 ... erpien2011

Zdjęć mało, bo mam słabe akumulatory.
Ostatnie zdjęcia robione telefonem i trochę się rozmywają...




Był to jeden z lepszych urlopów w moim życiu
It's not easy facin' up when your whole world is black
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

Ach to jest to! Normalnie czuję ten klimat i zazdroszczę! :-D
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Ekstra!

Ja nad Pisą często bywałem w Balikach. Świetna rzeka, piękna przyroda!
Jedyna rzeka, z której nie wracałem z pustymi rękoma po spacerze ze spinningiem.... Ale to było wieki temu... :)
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Ale mi się zachciało na łódkę... jeszcze parę miesięcy.
Dzięki Ewald za wprowadzenie nieco lata do nastrojów forumowych.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Ewald
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:59
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Jam jest hardkor
Płeć:

Post autor: Ewald »

Marshall pisze:Jedyna rzeka, z której nie wracałem z pustymi rękoma po spacerze ze spinningiem..
Przy nas jeden gość wyciągnął całkiem niezłego szczupaka. Śmialiśmy się że mu "nagoniliśmy" na wędkę ;-)
It's not easy facin' up when your whole world is black
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Super sprawa! Okolice również piękne, ach... ale bym popływał!

Nareszcie niedługo ferie, także będę miał czas, by finalnie skończyć moją kanadyjkę, trzeba będzie nadrobić zaległości i uzupełnić relację.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Fajny wakacyjny, ciepły nastrój! :)
Ja pływać uwielbiam (kajaki, żagle, wpław - nie ma znaczenia), ale niestety nikt z moich znajomych nie podziela tej pasji, więc mój patent leży i się kurzy.. :(
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Ewald
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:59
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Jam jest hardkor
Płeć:

Post autor: Ewald »

NumLock, nie pływałem nigdy kanadyjką i nie wiem jak jest ze sterowaniem jednym pagajem, ale Pisa jest tak kręta że momentami trzeba naprawdę mocno pracować żeby utrzymać pożądany kurs. Prąd rzeki niejednokrotnie wynosi na zewnętrzną w krzaczory. Oczywiście wiele zależy od wprawy wiosłującego.
It's not easy facin' up when your whole world is black
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”