Zwierzęta w kadrze

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

thrackan, naprawdę niezłe to zdjęcie. Ja bym je opisał: mama, tatuś i synek ?" :-D
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Dziękuję, Panowie! :-)

SmileOn, Ropucha zielona jest gatunkiem mocno synantropijnym (dobrze się czuje w pobliżu siedzib ludzkich) i można ją powszechnie spotkać na terenie wsi i miast - podobno nawet w ich centrum.

Mr.Wilson, tytuł dodany :-D

Chyba jestem Wam winien wyjaśnienie. Jak niektórzy wiedzą, trochę zajmowałem się w ramach praktyk zawodowych czynną ochroną płazów przy budowie autostrady. Cała akcja polegała na przeszukaniu terenu budowy pod kątem występowania płazów, ustawieniu płotków z geowłókniny (coś a'la dłuuuga plandeka) po obu stronach pasa budowy, wkopaniu w ziemię "wiader-pułapek" i transporcie złapanych w ten sposób płazów do bezpiecznego jeziora oddalonego o kilka kilometrów od zawieruchy budowlanej.

Zdjęcie zatytułowane przez Mr.Wilsona "Mama, tatuś i synek?", powstało podczas wypuszczania płazów do wody na nowym siedlisku. Sporo z nich ma upodobania bardziej lądowe niż ziemne, toteż np. ropuchy zwiewały z wody dość raźno. Jedna ropucha zielona spieszyła się tak bardzo, że wynurzyła się dokładnie spod płynącej traszki i w ten sposób wyniosła z jeziora zdezorientowanego pasażera na gapę. ;)

1. Ropucha zielona (Bufo viridis)
Obrazek

2. Grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus). Znana też jako "huczek". :)
Obrazek

3. Ropucha szara (Bufo bufo)
Obrazek

4. Ropucha szara (Bufo bufo). Technika lansu "na zimny łokieć" w płazim wykonaniu. ;)
Obrazek

5. Ropucha szara (Bufo bufo). Kolejna z pasażerem na grzbiecie.
Obrazek

6. Rzekotka drzewna (Hyla arborea).
Obrazek

I dwa "od kuchni":

7. Co skoczniejsze nie chciały czekać aż nadejdzie kolej opróżniania ich wiaderka... :P
Obrazek

8. ... w sumie warunki lokalowe to tu nie Hilton... ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Wuuuujek! Wuuujek! :mrgreen:
OFFTOP:
Na poważnie. Czy te akcje przenoszenia płazów, bedą organizowane co sezon? Czy tylko jednorazowo, na czas budowy autostrady? Czytałem że "na zachodzie" pod autostradami konsrtuowane są tunele dla zwierząt takich jak gady, plazy, gryzonie... Zadrzewione kładki nad autostradami sam widziałem wielokrotnie. Czy u nas tez tak się buduje?
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

thrackan, oszukujesz :-P
Mr. Wilson pisze:Ostatnie zdjęcie jest dla mnie najciekawsze, dwa ''gady'' na jednym zdjęciu, niełatwo o taki kadr.
Trochę szkoda że jaszczurki nie mieszczą się w całości na zdjeciu, czy przyciołeś ?
Od kwietnia do czerwca trwa okres godowy jaszczurek zwinek. To zdjęcie zostało zrobione chyba tuż po ich chwilach intymnych, jeśli można to tak nazwać. Samiec za tylną nogę ciągnął samicę w ustronne miejsce. Jak wyszły to chyba postanowiły odpocząć. A zdjęcie jest po cropie, wolałem mieć zbliżenie. Nie wiem dlaczego wszyscy wolą zdjęcia bez przycinania. Jak się robi ludziom portrety to też w całości? :-P

Ale mówisz masz :-)

Obrazek

Teraz kolej na pierwsze zdjęcia z nowym nabytkiem, pierścieniami pośrednimi. Zdjęcia po lekkim cropie (jakieś 2/3 kadru). Bliżej nie mogłem już przystawić bo i tak głębia ostrości była malutka. A poza tym liść mi przeszkadzał :-)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

puchalsw pisze:Na poważnie. Czy te akcje przenoszenia płazów, bedą organizowane co sezon? Czy tylko jednorazowo, na czas budowy autostrady? Czytałem że "na zachodzie" pod autostradami konsrtuowane są tunele dla zwierząt takich jak gady, plazy, gryzonie... Zadrzewione kładki nad autostradami sam widziałem wielokrotnie. Czy u nas tez tak się buduje?
Przez okres budowy autostrady. U nas też mają powstać zarówno przepusty dla zwierząt pod autostradą jak i kładki nad nią dla gatunków większych. Oczywiście jeżeli budowę uda się w ogóle zakończyć :-P
wrzesientomek pisze:thrackan, oszukujesz
No przecież prawdę napisałem, nie? :-P ;-)
Człowiek tu z dobrej woli... a wciry dostaje :P

Kozacka ta pszczółka. Aż by się chciało pogłaskać.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1094
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

No piękne zdjęcia, pod wrażeniem jestem naprawdę ;) Interesuje się trochę fotografią, ale jak na razie do takiego stopnia, że z uwagą oglądam wasze fotki. Podziwiam <ok>
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

thrackan skoro się znasz, powiedz mi co to za gatunek (traszka grzebieniasta ?), bo ja nie jestem pewien:
https://picasaweb.google.com/1019613054 ... 3454922882

Zdjęcie jest bardzo kiepskiej jakości, warunki oświetleniowe były słabe :-? . Dopiero trzeci raz w życiu ją widziałem na moich terenach, zawsze na lądzie w pobliżu wody, tą tego roku wczesną wiosną - 5 luty :shock: , zobaczyłem ją przypadkowo na łące zbuhtowanej przez dziki jak zbierałem jakieś korzonki. Widoczny grzebień na grzbiecie, na pomarańczowym brzuchu ma ciemne plamy. Bardzo wolno się porusza, jest piękna i wogóle ''kosmicznie'' wyglada.

Jesze jedno, coś cię ostatnio zmieniło w prawie, czy dalej można polować (a okres ochronny) na żaby wodne, Polska dalej jest eksporterem żabich udek ?.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Mr. Wilson, ja się nie znam. Tyle, co z kluczem w łapie udało mi się oznaczyć ;-)
Ale generalnie to w lutym, zwłaszcza tak zimnym, jak ostatnio, ta traszka raczej nie wyszła na gody z nieprzymuszonej woli (zwykle ruszają w tym celu od marca). Zimują zagrzebane, wciśnięte w ziemię i prawdopodobnie to wspomniane dziki zbudziły ją przedwcześnie. Chociaż już ma grzebień - stąd przynajmniej wiadomo, że to samiec. Co do gatunku to spróbuję, ale traktuj to, proszę, jako luźne rozważania. Zwykle rozpoznawałem te zwierzaki po wzorach na brzuchu (np. grzebieniasta ma od spodu wyraźnie czarny pyszczek, a zwyczajna jasny, nakrapiany tak jak brzuch) i przerwie w grzebieniu między tułowiem a ogonem - tu tego nie widać, bo calutka jest ubłocona, a ogon ma chyba odblask światła. Też bym jednak stawiał na górską, bo ma dość głęboko powcinany grzebień (we wzór podobny do piłki do drewna w Vicku :-P ), a zwyczajna powinna go mieć powcinanego stosunkowo płytko (wzór podobny do nieregularnej odwróconej cykloidy - wybacz, ale to jedyne porównanie, jakie mi przychodzi do głowy). Ktoś bardziej obeznany w temacie pewnie mógłby rozpoznać po grubości palców, ale ja jestem na to za cienki. ;-)

Edit: dopiero teraz zwróciłem uwagę, że napisałeś o pomarańczowym brzuchu w plamy. Jeżeli jeszcze były nieregularne, to już prawie na pewno jest Traszka grzebieniasta. Zwyczajna miałaby czerwony na środku, ku bokom jaśniejący brzuch i owalno-kropkowate plamy.

Pozdrawiam,
thrackan
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Kolejne makro, niestety tylko jedno. Ostatnio cierpię na kompletny brak czasu :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Heh, jak widać nawet pluskwiak może być wdzięcznie sfotografowany. :)
Co do braku czasu - bywa tak, że jak nie ma się kiedy iść do zwierzaków w teren, to same do człowieka przychodzą ;-). Pewnego dnia moją okolicę nawiedziła taka rodzinka:


1. Kaczka wraz z pisklakami chciała przejść przez Al. Jana Pawła II przy Złotych Tarasach w godzinach szczytu, prawdopodobnie w odruchu ucieczki przed szczekającymi psami (wyprowadzanymi przez właścicieli na smyczy)...
Obrazek

2. ... ale udało się ją skierować chodnikiem wzdłuż ulicy...
Obrazek

3. .... biegusiem wprost do najbliższego zbiornika wodnego, w którym ptaki te znajdują parszywą namiastkę schronienia przed atakami psów i kotów...
Obrazek

A oto ta stawo-kałuża przy Dw. Centralnym... (link) :-?

Jakość zdjęć słaba, bo miałem przy sobie jeno telefon, ale mam nadzieję, że całość jako reportaż nie łamie zasad z pierwszego posta wątku...
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Świetny reportaż thrackan
Pewnie na drzewie w parku miały gniazdo i trafiłeś akurat na wyprowadzkę :-)


Znowu miałem chwilę, więc kolejna porcja makro.
Było mało światła, więc jakość z powodu wysokiego ISO słaba (mrówki).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2011-05-31, 08:27 ]
Znowu ja :-)

Opalanie się mojej drugiej połówki na łące było świetną okazją do połażenia z aparatem wśród traw. Mimo silnego wiatru i owadów targanych nim na prawo i lewo przed obiektywem jakaś część zdjęć wyszła. Oto one:


Strojnica Baldaszówka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dziwna osa
(a raczej coś co ją przypomina, więcej wąskich, czarnych pasków niż u osy i odkryte gniazdo w postaci samego plastra)

Obrazek


Zaskroniec
(niestety jakość nie najlepsza, musiałem się spieszyć bo "słońce uciekało" :-) )

Obrazek

A na koniec zagadka. Tylko nie oczekujcie nagród :-P
Jestem leniwy, a poza tym ostatnio zaganiany, więc szukać mi się nie chce :-)

Co to za ptak?

Obrazek

Wielkość: mniej więcej jak wróbel
Cechy szczególne: gdy przechodzisz leśną drogą spada z drzewa i umiera :-)
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

eh, może się kiedyś dorobie makro...
pikne Twe! ;]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kocham tego pieska co robi step touch xd
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Wrzesientomek, zaczynam Ci zazdrościć. Jedno krótkie wyjście i tyle zwierza? Szczególnie zazdroszczę zaskrońca. Nigdy nie udało mi się go osobiście spotkać na dłużej, niż 4 sekundy. A Ty go z takim spojrzeniem uchwyciłeś :-D A mrówki świetnie się na tym jasnym tle prezentują jako kontury. Tapetowo wręcz.
wrzesientomek pisze:gdy przechodzisz leśną drogą spada z drzewa i umiera
Jak to się zdarzy po długim pobycie w terenie, to znak, że już trzeba zmienić skarpetki ;-)

(taki żart, mam nadzieję, że się nie obrazisz :-D )

Miśka, te psiaki fenomenalnie by wyglądały z niższej perspektywy i na naturalnym tle. Jak bawiące się młode wilczki :mrgreen:
miśka pisze:eh, może się kiedyś dorobie makro...
Trele-morele. :-D Z tego, co pamiętam, to masz lustro i jakiegoś kita do kompletu co najmniej. Na allegro od 30zł można już kupić stary manualny obiektyw 50mm (najlepiej na m42, to z przejściówką da się podpiąć też jako portretówka do Twego Canona). Często też w domach zdarza się zapomniany Zenit z obiektywem Helios właśnie o ogniskowej 50mm. A jak się taki obiektyw przyłoży przednią soczewką do podpiętego do body kita, to można uzyskać takie obrazki:

(pełny kadr, nic nie przycinałem, wyostrzenie śladowe - dokładnie 1 stopień po zmniejszeniu rozdzielczości w FastStone 4.5)

Obrazek

Wersja 3000x2000 - zmniejszona, bo pełnej rozdziałki imageshack nie chce przełknąć, choć rozmiar się niby mieści w limicie: http://img651.imageshack.us/img651/2695 ... 4r3000.jpg

Oczywiście wygodniej jest jeszcze dokupić specjalny adapterek/przejściówkę wkręcaną w gwinty mocowań filtrów (koszt rzędu kilku-kilkanastu złotych), ale jak widać da się i bez tego powalczyć :mrgreen:

Pozdrawiam ciepło,
thrackan
:mrgreen:

P.S. Takich sztuczek jest więcej - tu sposób na makrofotografię via aparat w telefonie komórkowym: http://www.diyphotography.net/super-mac ... a-dvd-lens
Ostatnio zmieniony 02 cze 2011, 00:36 przez thrackan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

miśka, niezła ferajna :-)
thrackan pisze:Wrzesientomek, zaczynam Ci zazdrościć. Jedno krótkie wyjście i tyle zwierza?
To nawet ciężko wyjściem w teren nazwać :-) Dziewczyna mnie wyciągnęła na łąkę na opalanie to wykorzystałem część czasu.
thrackan pisze:Szczególnie zazdroszczę zaskrońca. Nigdy nie udało mi się go osobiście spotkać na dłużej, niż 4 sekundy. A Ty go z takim spojrzeniem uchwyciłeś :-D
Bo zaskrońca trza gonić :-P Jeśli odpowiednio go podejdziesz i zda sobie sprawę, że nie ucieknie to się zatrzyma i się będzie czaił. Potrafią nawet udawać że są groźne :-P
thrackan pisze:A mrówki świetnie się na tym jasnym tle prezentują jako kontury.
Mrówki zauważył mój przyszły (chyba) szwagier jak grilla na działce robiliśmy. Potem stał obok i dawał mi sygnały jak zbliżały się do obiektywu. Na LCD'ku widziałem tak niewielki fragment ich ścieżki, że ledwo nadążałem robić zdjęcia. Przelatywały jak bolidy F1 :-)
thrackan pisze:
wrzesientomek pisze:gdy przechodzisz leśną drogą spada z drzewa i umiera

Jak to się zdarzy po długim pobycie w terenie, to znak, że już trzeba zmienić skarpetki ;-)

(taki żart, mam nadzieję, że się nie obrazisz :-D )
Spoko, nie miałem na sobie skarpetek :-P

A co do makro to fakt, przy pomocy pierścienia odwrotnego mocowania można uzyskać dużą skalę odwzorowania bardzo tanim kosztem. Należałoby tu jednak wspomnieć o braku jakiejkolwiek automatyki. Pstryka się chyba na maksymalnie otwartej przysłonie (strasznie płytka głębia ostrości) i bez jakichkolwiek wskazań światłomierza (pełen manual i dobieranie czasu i czułości "na oko" a potem sprawdzanie czy wyszło za jasne czy za ciemne). Uważaj więc z tym polecaniem bo Cię później miśka zlinczuje za dobre rady :-P
Na pierścienie trochę wydałem (choć to nic w porównaniu do tego co wydałbym na sprzęt polecany na forach :-) ), ale nie żałuję ani złotówki. A obiektywu podczepiać odwrotnie bym się jednak bał, łatwo można wewnętrzną soczewkę zniszczyć.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

wrzesientomek pisze:Należałoby tu jednak wspomnieć o braku jakiejkolwiek automatyki. Pstryka się chyba na maksymalnie otwartej przysłonie (strasznie płytka głębia ostrości) i bez jakichkolwiek wskazań światłomierza (pełen manual i dobieranie czasu i czułości "na oko" a potem sprawdzanie czy wyszło za jasne czy za ciemne). Uważaj więc z tym polecaniem bo Cię później miśka zlinczuje za dobre rady
Ups... nie znam innych systemów... Mam Pentaksa... Powyższe zdjęcie robiłem na pełnej automatyce... znaczy na priorytecie przysłony i przy w pełni działającym AF... :oops: (co nie zmienia faktu, że rzeczywiście głębia ostrości jest malutka i do dynamicznych akcji się nie nadaje, a i do statycznych scenek przydałby się statyw z mikroregulacją). Przypominam sobie, że w innych systemach automatyka faktycznie ponoć nie działa z obiektywami bez elektroniki wpiętymi w bagnet, ale nie rozumiem, czemu miałaby nie działać z dodatkowym obiektywem mocowanym pierścieniem odwrotnego mocowania... Serio nie bangla? :-|

Generalnie jak się już ma korpus lustrzanki, to jasna stałka jest naprawdę przyjemnym dodatkiem portretowym. A jeżeli rozmawiamy o ewentualnym zniszczeniu (trzeba by chyba wepchnąć się ze szkłem co najmniej na twardy, zapiaszczony patyk ), to w przypadku starego Heliosa, czy Porsta - strata będzie niewielka.

Tak jako ciekawostkę dorzucam zdjęcie złączonym trzydziestoletnim zestawem tele-makro-portretowym kosztującym 85zł (manualne 200/4 i 50/1.9):

Obrazek

Wersja 3000x2000: http://img38.imageshack.us/img38/3959/imgp4348r3000.jpg :mrgreen:

Tu już był faktycznie pełny manual, wady optyczne wychodzą, ale działa. :->
No, ale na razie się w tej kwestii zamykam. ;-)
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Skala odwzorowania jest masakryczna :-) Przeliczyłem wszystko tak na szybkiego i chyba wychodzi 3-1, jeśli to nie był crop. U mnie jest dużo słabiej. Za długi mam obiektyw. Przy krótszych ogniskowych maksymalna ostrość wypada na szkło obiektywu :-)

Zrobione na szybkiego:

Obrazek

Wyszło mniej więcej 1-1 czyli 3 razy mniejsze przybliżenie niż u Ciebie. Dałoby radę pewnie bliżej, ale rano, przed pracą nie chce mi się kombinować :-P Poza tym i tak nie osiągnąłbym pewnie moją sigmą więcej niż 2-1.
W każdym razie twoje zdjęcie wypada bardziej jak z mikroskopu :-)

Co do innych systemów to canon chyba zmierzy światło, choć nie jestem pewien czy na pewno każdy. Z nikonami jest problem. Pomiar światła jest chyba dopiero od d300s w górę. Silnik AF ma już d90, ale jak zapewne wiesz wiele to w makro nie zmienia :-)
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Z doświadczenia wam powiem (a takowe posiadam) że najlepszy zestaw macro jaki miałem to 75-300 f4,5 - 5,6 plus zewnętrzna lampa błyskowa plus raynox http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=57913
Testowałem wszystko.... Mieszki pierścienie pośrednie odwrotne mocowanie i przy żadnym z tanich rozwiązań nie osiągnąłem satysfakcjonującego efektu. Obecnie robię obiektywem Canona macro 100mm f 2,8 (oczywiście czsami dokładam raynoxa bo skala odwzorowania 1:1 to dla mnie nieco przy mało) i powiem szczerze szału nie ma. Po pierwsze dlatego że używanie AF przy takiej skali odwzorowania zawsze mija się z celem głębia ostrości jest papierowa (rozsądna przesłona do macaro to min f10) i żaden AF nie trafi. Ja mam taką technikę że delikatnie zbliżam sie i oddalam do potencjalnego celu i w momencie gdy ostra jest np. głowa owada pstrykam licząc na to że głębi ostrości wystarczy. :P

https://picasaweb.google.com/1181619028 ... 6686837730
https://picasaweb.google.com/1181619028 ... 0449416594
https://picasaweb.google.com/1181619028 ... 8891625298
https://picasaweb.google.com/1181619028 ... 6997010674
https://picasaweb.google.com/1181619028 ... 6966180178

Nie usunąłem danych exif więc parametry możecie ocenić sami.

[ Dodano: 2011-06-02, 09:58 ]
A co do pomiaru światła to wszystkie cyfrówki bez problemu mierzą bo nie jest to zależne od obiektywu... Światło pada na pryzmat bądź matrycę i tam jest odbierane. Pamiętam że przy robieniu zdjęć z konwerterem na M42 (a miałem taki szpanerski z potwierdzeniem ostrości :P ) to przesłona wynosiła wg. automatyki 00 a czas się zmieniał. Tyklo trzeba robić na zupełnym manualu bądź na priorytecie czasu... Poprawcie jeśli sie mylę bo dawno już sie z M42 nie bawiłem. :)
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

lukasz_sp pisze:Ja mam taką technikę że delikatnie zbliżam sie i oddalam do potencjalnego celu i w momencie gdy ostra jest np. głowa owada pstrykam licząc na to że głębi ostrości wystarczy. :P
Też myślałem, że odkryłem amerykę, a tu się okazuje że niemal wszyscy tak robią. Technika ta zyskała nazwę "choroby sierocej" :-) Ja używam przy tym LV. Robię zoom cyfrowy miejsca, które ma być ostre i potem przysuwam, lub oddalam aparat do uzyskania ostrości. Można trafić niemal idealnie. Zoom cyfrowy jest tylko przybliżeniem na ekranie. Po naciśnięciu spustu zdjęcie obejmuje cały kadr. Przydatny bajer

Co do pomiaru światła to wiem, że w tańszych nikonach na pewno go nie ma. Aparat nie dostaje żadnych informacji, nie działają żadne tryby poza manualem, w którym oczywiście nie ma kreski, która przesuwając się "mówi" nam czy światło jest już właściwe. W praktyce nie sprawdzałem.

Z m-42 sprawa jest ciekawa, ale jest ten sam problem, brak pomiaru światła, jeśli aparat potrzebuje obiektywu z chipem. Rozwiązaniem jest konwerter z dandelionem (czy jakoś tak), który daje do body info o świetle, ale jak to działa to powiedzieć nie mogę, bo nie testowałem.

A co do zdjęć to mam pewne zastrzeżenia. Dlaczego zamiast wklejonych obrazków są linki :!: :?: :!: :-P
Wstaw obrazki, ładniej temat będzie wyglądał :-)
Lechu333
Posty: 54
Rejestracja: 13 lip 2010, 15:30
Lokalizacja: Stepnica
Gadu Gadu: 9493122

Post autor: Lechu333 »

Tomek, Thrackan świetne fotki, dzięki Wam temat jest na prawdę miły dla oka :-)
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Lechu333 pisze:Tomek, Thrackan świetne fotki, dzięki Wam temat jest na prawdę miły dla oka :-)
O Łukaszu zapomniałeś, choć słusznie bo wrzucił linki :-P (nie odpuszczę :-) )

Co do moich zdjęć to dzięki za dobre słowo :-)
Już niedługo będę miał chwilę czasu to coś "pstryknę"
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

łojoj, mam za słabą głowę żeby ogarnąć Wasze posty o macro szkłach, ale jak będę miała trochę czasu to zmolestuje Was pytaniami ;) ;)
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

wrzesientomek pisze:Przeliczyłem wszystko tak na szybkiego i chyba wychodzi 3-1, jeśli to nie był crop.
Pełny kadr, nie cięty, jedynie pomniejszony.
wrzesientomek pisze:Wyszło mniej więcej 1-1 czyli 3 razy mniejsze przybliżenie niż u Ciebie.
Za to Paaaanie, jaka głębia ostrości. Jak stąd do przyszłego roku :D
lukasz_sp pisze:Nie usunąłem danych exif więc parametry możecie ocenić sami.
Chyba coś Ci jednak EXIFy wycięło w drodze na serwer...
wrzesientomek pisze:Technika ta zyskała nazwę "choroby sierocej"
Buahaha. Witajcie w klubie :mrgreen:

Lechu333, dziękuję. Ja do tej pory jestem pod wielkim wrażeniem zimorodka Zdybiego sprzed kilku stron. :-)

Miśka, widząc rozwój wątku odważę się stwierdzić, że będziemy w gotowości. :-D
Awatar użytkownika
pepe
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2011, 08:28
Lokalizacja: Podlasie
Płeć:

Post autor: pepe »

Portret ptaszorka, którego zastałem na leśnej drodze w zeszłą niedzielę. pozował mi grzecznie do zdjęcia, po czym - ku memu zaskoczeniu- odleciał w krzaki. Nie sądziłem, że taki malec umie już latać.
Obrazek
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Niezły malec pepe :-)

Teraz znowu moja kolej i znowu zdjęcia robione gdzieś przy okazji.
Dzisiaj miałem jechać w plener ze znajomym, ale budzik nie dał rady i nic nie wyszło :-)
Może jeszcze wieczorkiem gdzieś skocze i coś "pstryknę"

Na początek żuk leśny

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A na koniec jakiś inny robal :-) Może ktoś wie co to? (tułów miał około centymetra długości)

Obrazek
Awatar użytkownika
pepe
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2011, 08:28
Lokalizacja: Podlasie
Płeć:

Post autor: pepe »

Dzięki za pochwałę wrzesientomek. Moje fotki byłyby na pewno lepsze, gdybym miał też lepszy aparat (zwykły Canon PS A620). Lustrzanka dopiero w planach... Na razie delektuję się Twoimi zdjęciami. Są świetne.
A tu inne ujęcie mego ptaszka.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie”