Pochwal się swoim nożem

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1075
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

A mi zrobiła się nowa 'kilerska' zabawka :mrgreen:
Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1062
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Wygląda trochę jak zrobiona po celą ;-)
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Post autor: brt »

Nie lubię się chwalić ale tym razem muszę :mrgreen:
Chodzi o pochwę dla Taka.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

A to żeś Waść poszedł... Piękna rzecz...
(następne w kolece powinny być drewniane okładziny rękojeści, np. z cocobolo - sam przymierzam się nad podobnym rozwiązaniem do Nimravusa :) )
Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Post autor: brt »

Drewniane okładziny rzeczywiście pasowały by pięknie do pochwy, ale uwielbiam właściwości mikarty wiec zostanie jak jest.

Nimravus z cocobolo - ciekawe połączenie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1075
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

ładnie, tylko te białe nici... :-| idealnie by tam pasowało coś naturalnego w stylu nici lnianej, a w ostateczności jakaś barwiona na ciemno nić syntetyczna
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Post autor: brt »

Masz rację, ale te aktualne szybko się przykurzą i będzie miodzio ;-)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1062
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Nożyk zacny pochwa super, tylko mi nie pasuje jedno do drugiego.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Dziś pochwalę się kilkoma moimi nożykami. to znaczy z tych które pokaże to tylko 3 należą do mnie a resztę wykonałem samodzielnie i rozeszły się do ludzi :mrgreen:
Obrazek Obrazek
To mój pierwszy który dostałem od kolegi, kuty z resora.
Resztę noży wykonałem samodzielnie z resorów samochodowych, starych pił trakowych itp. materiałów. Może nie są piękne jednak mają swój urok który uwielbiam i do tego świetnie spisują się w terenie :-) Większość z nich trafiła w ręce moich przyjaciół i znajomych.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
To tak sie przedstawia kilka z nożyków które wykonałem. Jak widać różne kształty i wielkości. Na większości widać wżery korozji ale to dodaje im tylko uroku (moim zdaniem) co nie wpływa na ich użyteczność w lesie. Na ten temat może się wypowiedzieć chociażby Hakas który posiada jeden z moich nożyków od 2 lat... No jak na razie nie skarżył się :lol:
Ostatnio zmieniony 08 paź 2008, 22:59 przez maly, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1062
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Najbardziej podoba mi się w nich że nie mają klimatu "pułkowników".
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Vick
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2008, 17:43
Lokalizacja: środek polski
Płeć:

Post autor: Vick »

Bardzo piękne noże.
Widać przemyślane kształty i rozwiązania, typowo do zastosowań terenowych.
To jest właśnie to co powinno się pokazywać gdy ktoś pyta o "nóż do lasu".

Jak sobie radzisz z hartowaniem?, wysyłasz gdzieś blanki, czy hartujesz samodzielnie?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Witam!
Mogę swoim słowem zaręczyć za jakość i funkcjonalność noży, które wykonuje Mały Jastrząb. Tak jak pisał Mały Jastrząb używam jego noża od 2 lat. Bardzo dobrze się ostrzy i bardzo długo trzyma ostrość. Wykonanie noża pięknie dodaje mu puszczańskiego charakteru. Noże robione przez Małego Jastrzębia są wykonane ze stali węglowej a więc noże wymagają pielęgnacji i dbałości ale odwdzięczają się właścicielowi wspaniałą funkcjonalnością.
Noszę swój nóż zamiennie z S1 i W11. Od kiedy dostałem nóż od Małego Jastrzębia to mam dylemat, który z noży mam zabrać w teren. :-/

Pozdrawiam serdecznie Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Też oglądałem, dotykałem, a nawet strugałem patyki i przyznaję, iż to świetne nożyki w teren. Wszystkie utrzymane w podobnej stylistyce - puszczańskiej.
Awatar użytkownika
TD
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:57
Lokalizacja: śląsk
Tytuł użytkownika: Bless
Płeć:

Post autor: TD »

Fajne ;-) funkcjonalne i estetycznie wykonane.

[ Dodano: 2008-10-14, 16:58 ]
jak dla mnie
Najbardziej lubię rozmawiać sam ze sobą. Oszczędzam w ten sposób czas i unikam kłótni.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Funkcjonalne to na pewno co do estetyki wykonania to nie do końca. Ponieważ swoje noże wykonuje ze złomu stalowego (teść ma warsztat samochodowy a znajomy skup złomu), czasami trochę im brakuje... Żeby nie szlifować noża za bardzo, przez co byłby bardzo cienki, czasem zostawiam wżery korozji. Noże nie są piękne i nie błyszczą się jak psu jaja na wiosnę ale doskonale się sprawują w terenie i mają charakter :-P Niestety moje słowa nie są wiarygodne... z racji na to że ja nie mogę oceniać swoich noży :lol:
Bardzo dziękuje za miłe słowa na temat moich nożyków :mrgreen:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
TD
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:57
Lokalizacja: śląsk
Tytuł użytkownika: Bless
Płeć:

Post autor: TD »

maly, fajnie opisałeś te noże ;-) a masz jakiegoś ulubieńca wsród nich?
Najbardziej lubię rozmawiać sam ze sobą. Oszczędzam w ten sposób czas i unikam kłótni.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Mam kilku faworytów w zależności co robię:) do munduru harcerskiego nosze mój nożyk "skautowy". Ten nóż to była moja propozycja na prośbę 4żywiołów żeby ktoś zaprojektował nóż harcerski:) Niestety zaraz po tym jak wykonałem prototyp mój kumpel odszedł z Głównej Kwatery ZHP i idea nowego noża upadła:( Niestety już taki jestem że często rozdaje zrobione przez siebie nożyki przyjaciołom i wiele moich "ulubionych" noży juz nie należy do mnie:) Ale mam ich fotki więc niebawem co nieco wrzucę:)

[ Dodano: 2008-10-18, 11:31 ]
Mój ulubiony nożyk skautowy w trzech odsłonach :-P Ostrze jak zwykle wykonane ze starego resoru samochodowego. długość klingi 12 cm rękojeść z drewna dębowego impregnowanego olejem lnianym i woskiem pszczelim. Otwór na temblak (nie wiem po co go zrobiłem? Po prostu uległem modzie:) w rękojeść wklejony znaczek WOSM co z resztą widać :lol:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Na koniec mój znak podpisowy :mrgreen: Graweruje go na każdym moim wyrobie.
ObrazekObrazek
Jeśli chodzi o estetykę wykonania noża to ten jest moim faworytem:
ObrazekObrazek
Zrobiłem go dla męża koleżanki z pracy, chciał mieć taki duży nóż jak z "dzikiego zachodu". To było takie jego marzenie z dzieciństwa :lol:
Jeśli chodzi o komfort krojenia to kiedyś wykonałem nóż dla myśliwego który miał mu służyć do oprawiania zwierzyny. Wysoki szlif convex (wypukły) sprawił, że ostrze o długości 11cm chlastało niemiłosiernie :mrgreen:
ObrazekObrazek
Przez kilka miesięcy używałem w terenie nożyka który nazwałem mini niedźwiedziem, jest to o 2 centymetry mniejsza wersja noża, który zrobiłem na zamówienie Hakasa. Spisywał się idealnie na wszystkich moich wyprawach do lasu, na spływy kajakowe itp :-) Obecnie należy do mojego najlepszego przyjaciela. Na ostrzy wygrawerowany herb naszej drużyny.
ObrazekObrazek
W tym przypadku również uległem trendom mody i w pochwie jest kieszonka na szwedzkie krzesiwo oraz otwór na temblak.
Następnym nożem który zrobiłem dla siebie, a powędrował w ręce znajomego jest ten:
ObrazekObrazek
Jak wszystkie poprzednie podróżował na moim pasie po wielu miejscach w Polsce. Ostry test przeszedł w tym roku w Bieszczadach. I jak inne moje noże powędrował do znajomego:) tym razem do najstarszego syna Hakasa :lol:
W tym momencie mam tylko jeden nóż wykonany samodzielnie. Oczywiście mój "skautowy" :mrgreen:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

No Kamil! Godna kolekcja. Jak zwykle zachwyca.
adonay
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2008, 22:49
Lokalizacja: Ełk
Gadu Gadu: 5571969
Płeć:

Post autor: adonay »

no to i ja

BUCK 110 - miłość życia
Marttiini Lynx 129 - druga miłość
Benchmade Pika (stara wersja)
Kabar Dozier Hunter
Kabar F/U D2
Cold Steel SRK Carbon V
Opinel 10 carbon - sztuk 2
Victor Angler
Cold Steel Kukri (made in RPA)
"Cold Steel" Kukri (allegro)
Nie lubię noży...
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Moja nowa zabawka, nie taktyczna, nie survivalowa, za to z klimatem jednego
z moich bardziej lubianych bohaterow filmowych - Riddicka ;]

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Witajcie!
Tak jak wspomniał Mały Jastrząb jeden z jego noży trafił do rąk mojego najstarszego syna.
To świetny nóż bardzo wygodny i klimatyczny.
Dzięki temu nożowi mój syn nauczy się dbać o nóż. Węglowa stal jest wymagająca.
Mój syn nabył ten nóż prowadząc z Małym Jastrzębiem swój pierwszy handel wymienny.
Jak przystało na hakaskiego łowcę mój malec poradził sobie dobrze. Przy okazji poznał tradycje handlu wymiennego jaki towarzyszył jego przodkom.
Miałem w ręku wiele prac Małego Jastrzębia i za każdym razem daje się odczuć zachowania wspaniałej proporcji między rękojeścią a głownią noża.
Hakas pozdrawia
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Właśnie wróciłem do domu z warsztatu :mrgreen: trzymając w ręku 5 nowych noży :lol:
Pierwsze dwa to nożyki zrobione na wzór noża Mearsa. Różnica to zamiast szlifo skandynawskiego, niskiego płaskiego, wykonałem szlif wypukły. No i ostrze ma 12 cm długości a cały nóż liczy 24cm.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Następny to nóż myśliwski wykonany w/g mojego pomysłu, a wzorowany na nożach z nad Zatoki Hudsona. długość całkowita25,5cm ostrza 13,5.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Dwa ostatnie wykonałem na prośbę Hakasa. On sam dostał ode mnie taki nóż dwa lata temu i z tego co wiem bije rekordy popularności wśród jego kolegów. Dlatego wykonałem te dwa egzemplarze :mrgreen: Przeznaczone są dla kolegów Hakasa. długość całkowita 25cm długość ostrza13cm
ObrazekObrazek
Wszystkie w/w Noże wykonałem z resory Fiata 125P :lol: bo akurat tai wpadł mi w ręce :-P
Grubość 3,7mm więc całkiem sporo z mojego doświadczenia wynika, że da mi to wystarczający zapas mocy w nożu tej wielkości.
Rękojeści wykonane z drewna dębowego nożach dla Hakasa, natomiast pozostałe nożyki mają rękojeści wykonane z Buku. wszystkie rękojeści impregnowane olejem lnianym (6-cio krotnie) następnie 2 razy nasączane woskiem pszczelim i polerowane. Pochew jeszcze nie posiadają i tym problemem zajmę się w przyszłym tygodniu.

[ Dodano: 2008-11-17, 20:23 ]
ObrazekObrazek
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Piekna robota! Nic dodac, nic ujac, chetnie bym w reku potrzymal, ale niestety :)
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

Obrazek

to mój zestawik:
-Kubkowy custom
-Victorinox jako EDC
-siekiera ze sklepu narzędziowego za 39zł kilka lat temu
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Dziś chcę się pochwalić moim nowym nożem ratowniczym :mrgreen:
Przyszedł pocztą z USA... Na zdjęciach wyglądał całkiem nieźle więc się zdecydowałem na zakup. Nie żałuje tej decyzji choć nie tego się spodziewałem. To znaczy zamówiłem nóż z ostrzem drop point a przyszło tanto... Osobiście nie lubię tanto i ząbków na ostrzu bo uważam że do niczego nie są mi potrzebne... :shock: Bo jak to w ratownictwie bywa używam ostrza głównego do ... przyrządzania posiłków w pracy :-P Ponieważ otrzymany towar nie przypadł mi do gustu postanowiłem trochę go przerobić :lol: Zabrałem go do warsztatu i pomęczyłem na wolnoobrotowej szlifierce z kamieniem wodnym :shock: efekt moich zabiegów oceńcie sami :mrgreen:
tak wyglądał po wyjęciu z pudełka:
ObrazekObrazek
ma gustowny znaczek z krzyżem Św. Andrzeja:
ObrazekObrazek
Oczywiście posiada również ostrze do ciecia pasów, które notabene zaraz po otrzymaniu zostało przetestowane w akcji... Ten hak doskonale tnie nie tylko pasy samochodowe ale również odzież na poszkodowanym i jest w 100% bezpieczne!!!
ObrazekObrazek
A teraz mój nóż w nowej odsłonie :mrgreen:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Tak wygląda złożony:
ObrazekObrazek
Na koniec dodam że posiada całkiem wygodny i dobrze trzymający klips do zaczepienia noża w kieszeni...
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
ODPOWIEDZ