Trwałe i estetyczie farbowanie skór (zdjęcia).

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Trwałe i estetyczie farbowanie skór (zdjęcia).

Post autor: hejtyniety »

Opisaną poniżej metodę stosuje zarówno do surowej skóry z której szyje, jak i do gotowych, kupnych produktów ;-) Aby uzyskać najlepszy efekt wskazana jest cierpliwość, gdyż przyspieszanie schnięcia farby zwykle przynosi zgubmy efekt.

Potrzebne materiały to:
-Farba do skór (polecam toledo super, zarówno w spray'u jak i płynie)
-Rozpuszczalnik (może to być zwykły aceton techniczny, ja używam rozpuszczalnika RENIA, dedykowanego do skór, ale zauważam dużej różnicy w działaniu)
-Przedmiot do farbowania
Opcjonalnie:
-Rękawiczki, co by łapek nie trzeba było szorować pół dnia
-Pędzelek do drobnych poprawek (psikamy wtedy trochę farbki do zatyczki i robimy retusz)
-Jakieś konstrukcje, żeby skóra podczas schnięcia nie dotykała podłoża
Obrazek

Sam proces farbowania przebiega u mnie mniej więcej tak:
1.Bardzo dokładne wymieszanie farby (te 3-5 minut mocnego machania i kręcenia we wszystkie strony mu być)

2.Szmatkę która nie zostawia cicików (ja używam skrawka koszuli bawełnianej) nasączyć acetonem, lub, co jest lepsze, rozpuszczalnikiem "RENIA". Raczej od serca, lepiej, żeby szmatka była wręcz mokra, niż tylko wilgotna
Obrazek

3.Przetarcie skóry w taki sposób, aby napiła się trochę rozpuszczalnika, po czym szorowanie tą szmatką. Na pokazanym kawałki surowej skórki widać to bardzo dobrze.
Obrazek

4.W czasie potrzebnym na odparowanie rozpuszczalnika znów mieszać intensywnie farbę. Po odparowaniu powinno wyglądać to mniej więcej tak:
Obrazek

5.Nałożyć pierwszą cieniutką warstwę farby, zaczekać aż wsiąknie i trochę przyschnie (!). Ja stosuje aerograf, ale nie zależnie czy aerografem, spray'em, pędzlem czy watą proces wygląda tak samo. Cieniutka warstwa i czekamy aż przyschnie. Jeżeli używamy rękawiczek dobrze jest, żeby przykrywały także rękaw ubrania.
Obrazek
Obrazek


6. Po przeschnięciu pierwszej warstwy farby kładziemy kolejne, powinniśmy uzyskiwać podobne efekty:
Pierwsza warstwa:
Obrazek
Obrazek

Druga warstwa:
Obrazek
i suszenie:
Obrazek

Trzecia, zdecydowanie ostatnia warstwa:
Obrazek

Jak widać, skóra jest idealnie zafarbowana. Nic tylko czekać, aż farba porządnie wyschnie. Ja zwykle czekam ok godziny w podwyższonej temperaturze. Później już tylko się cieszyć z efektu :mrgreen:
Obrazek

Tips&Tricks

-Jeżeli skóra nie chce się farbować rozwiązaniem może być wyszorowanie jej szczotką i szarym mydłem
-Jeżeli skóra dużo "pije" i w oczach widać, jak głęboko wchodzi farba i kolejne warstwy też są wypite to lepiej jest kupić zwykłą bejcę do drewna. Malować ile wlezie, skoro skóra pije to niech ma. Na wierzch można jedynie psiknąć żeby nie brudziło (choć woskowanie zabezpiecza przed tym wystarczająco). Bejca jest zdecydowanie tańsza od tych Toledo ;-)
-Nadmierna ilość farby skutkuje jej błyszczeniem, żeby tego się pozbyć wystarczy leciutko przejechać watą stalową 000
-Na pewno przypomni mi się jeszcze nie jedno, zaglądać czasami do pierwszego posta :mrgreen:


Mała galeria farbowanych w ten sposób skórek:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

POWODZENIA!
Ostatnio zmieniony 23 sty 2011, 13:37 przez hejtyniety, łącznie zmieniany 4 razy.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

hejtyniety, wielkie dzięki, przyda się na pewno. Szkoda, że taki temat nie istniał kilka dni temu... :-/

Co do bejcy- da radę położyć nią czarny kolor bez prześwitów?
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

nie ma problemu, jak tylko będzie jakiś problem walić jak w dym ;-)

tu masz przykład pochewki farbowanej tylko za pomocą bejcy. Co prawda wypiła chyba 50ml ale dzięki temu farbowanie jest bardzo głębokie i nawet po uszkodzeniu powierzchni nie widać jasnego :-)

Ponawiam pytanie o tutorial. Są zainteresowani? Bo jak nie to to będzie sztuka dla sztuki :-P ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Rób sztukę dla sztuki, to następnym razem nie okaże się, że:
NumLock pisze:taki temat nie istniał kilka dni temu...
:P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Możesz machnąć tutek na przykładzie paska do zegarka, szerokość 20mm, obwód nadgarstka 80mm (trza dodać odpowiednio do tego ale nie wiem ile bo nie mam przykładowego paska coby zmierzyć).
Czarny, szyty białą nicią. Fajnie jakby obszywany po bokach na całej długości.
Coś jak ten: http://img1.aukcjoner.pl/gallery/003852965/7_f.jpg
Ale mógłby być też w jednym kawałku przewlekany przez zegarek, obojętnie.

Co Ty na to? :-)
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

spodziewajcie się na dniach tutoriala ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

hejtyniety pisze:spodziewajcie się na dniach tutorial
Niech Ci Bozia w potomstwie wynagrodzi. :-) Czekam z niecierpliwością.
Swoją drogą, to skojarzyłem temat z podobnym na BCUK. Temat dotyczył naturalnych barwników do skór.
"Pobobruję" trochę i postaram się przepisać co ciekawe informacje.
Pilnujcie mnie, żeby nie uciekło.
Dzięki hejtyniety,
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Przeniosłem ostatni post w górę. Tutorial wzorowy.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

dziękuję :-)
Mam nadzieję, że będzie pomocy. W najbliższym czasie chce założyć topic "wszystko, co chcielibyście wiedzieć o skórze, leć boicie się zapytać". Nie wiem tylko, czy robić to w formie jednego monstrualnego topicu, czy zbioru odnośników do tutoriali zamieszczonych na forum z komentarze.

W każdym razie planuje tam opisać zarówno szycie czegoś od podstaw jak i drobne naprawy. Do tego trochę o konserwacji skóry. Będzie pasiło? :->
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

A jak zrobić, co by skóra nie była zabarwiona równomiernie, tylko żeby powstało coś w rodzaju cieniowania. Czyli np. pomalować całą na czarno a potem czymś pomazgać żeby wyszły jaśniejsze i ciemniejsze miejsca?
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

zależy, czy skóra dużo pije czy nie.. Ogólnie zasady są takie same, tylko farbę nanosi się nierównomiernie np. pędzlem albo wacikiem. Można jedynie zostawić dłuższe przerwy między kolejnymi warstwami, aby było widać efekt i robić ewentualne korekty ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Pytałem o to kiedyś Tlima, odpowiedział że pędzlem.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Że w jednym miejscu naniesiesz więcej a w drugim tylko lekko smygniesz?
Obrazek
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Michal N pisze:Że w jednym miejscu naniesiesz więcej a w drugim tylko lekko smygniesz?
Technika jak w modelarstwie zakładam, półsuchym pędzlem.
Moczysz pędzel, przecierasz na kartonie i dopiero malujesz.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
ODPOWIEDZ