Lina - zjazdy

...i wszystko co związane ze sznurkami, skałkami i sztolniami

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Lina - zjazdy

Post autor: Zirkau »

No właśnie. Jeśli się wspinam, a lina ma być w kwestii zabezpieczenia upadku - to pewnie tylko dynamiczna.

A do zjazdów i wchodzenia "po linie" = statyczna czy jednak również dynamiczna ?

No i jaka jest najbardziej uniwersalna długość. Od czego zacząć ?
Ja rozumiem, że najlepiej dobierać długość do miejsca, ale nie zawsze tak jest. Więc jaka jest optymalna dlugość liny którą najczęściej się nosi i stosuje najczęściej.

Dobierając np, poj. 12mm to lepiej dwie 10mm czy spokojnie można dać podwójną 8mm - do porównania chciałbym przyjąć linę tej samej firmy, o podobnym g/cm3 materiału.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Re: Lina - zjazdy

Post autor: mwitek »

Zirkau pisze: Dobierając np, poj. 12mm to lepiej dwie 10mm czy spokojnie można dać podwójną 8mm - do porównania chciałbym przyjąć linę tej samej firmy, o podobnym g/cm3 materiału.
Tego pytania nie rozumiem, tj zależy do czego chcesz dobrać te linę.
Pojedyncza może być 12 jednak raczej stosuje się 10mm z uwagi chociażby na wagę - jednak 50m trochę waży, a im grubsza tym więcej. Poza tym wytrzymałość liny 10mm jest i tak bardzo duża i nie ma obawy, że będzie za cienka. Stosuje się nawet cieńsze pojedyncze liny ale to nie polecam na początek.

Liny połówkowej czy też bliźniaczej Ci nie polecam, bo do zjazdów się nie przyda. Do wspinania na skałkach też raczej nie.

A jeśli system DRT czyli na dwie liny to 10. Ale, jeśli chcesz w drt to jeszcze musisz zainwestować w przyrządy co niesie za sobą od razu większe koszta.

Co do poprzednich pytań:

Zjazdy można odczyniać i na dynamiku i na statyku. Jednak wychodzenie na dynamiku to porażka. Zatem:
- jeśli masz zamiar używać liny do zjazdów, wychodzenia i wspinania tylko "na wędkę" to statyk.
-jeśli zjazdy i wspinanie z dolną asekuracją to dynamik.

Długość hmm no tutaj jest jak napisałeś, dobierasz do potrzeb, bynajmniej na początek 50m mogłaby być. Pobawisz się w zjazdy na pojedynczej i podwójnej bo pewnie nie będziesz hulał na miejscówkach specjalnie wyższych.

Ja mam i linki po 10, 30, 50 a nawet 100m zależy co robimy to takie biorę.
Na przykład na jakieś rekreacyjne zjeżdżanie gdzie starczy mi 10m nie biorę dłuższej, żeby nie dźwigać niepotrzebnie.

Jeśli chcesz dynamika z nastawieniem na polskie skały to 60m jest długością uniwersalną.

Konkludując, wystarczy Ci nawet 30m statyka do zjazdów. Bo wątpię w wyższe miejsca na początek.

Opcjonalnie 50-60 m - zawsze będziesz miał zapas, w razie przetarć itp będzie co obciąć.

Kurdę ciężko określić optymalną długość. Ale zasada jest taka, ze lepiej mieć 10 m za dużo niż 2 za mało :D

Przeanalizuj miejsca w których ewentualnie zajmowałbyś się technikami linowymi i dojdziesz do optimum.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

obecnie używam 10 mm 30m ( 820 kg wytrzymałość). Ale jak rozpinam do wózka nad rzeką, to bywa za krótka.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Powiedz proszę co to za lina, bo obawiam się, że albo coś źle przeczytałeś, albo to jakaś budowlanka. A od takich raczej z dala.


Poza tym same węzły obniżają wytrzymałość liny o jakieś 30-50%, do tego jak piszesz o wózku nad rzeką czyli na zasadzie tyrolki to pamiętaj, że na linę działają dużo większe siły niż ciężar podwieszonego wózka.



Bo na przykład Tendon speleo 10mm ma wytrzymałość ok 33kN co daje w takim ogólnym obrazowym przeliczeniu wytrzymałość 3300 kg.

(znawcy tematu nie zjedźcie mnie za to określenie ale nie chce mi się tłumaczyć jak to jest z tymi siłami dokładnie)
Obrazek
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

no zgadza się, kupiona w żeglarskim. Na wygląd nie różni się specjalnie od tych w sklepach górskich.

W niczym nie przypomina wynalazku którego znajdziesz pod nazwą:

LINA 9mm / 30m - Commando Rope (Mil tec) -


W domu zrobię jej zdjęcie i zobaczysz.

[ Dodano: 2011-03-04, 14:09 ]
Ewentualnie co polecałbyś z lin?

Beal Anitpodes 10 mm?
najlepiej w kolorach ciemniejszych, nie straszące w survivalu, turystyce.
Major
Posty: 50
Rejestracja: 29 paź 2010, 17:01
Lokalizacja: Zewsząd

Post autor: Major »

Po dynamiku też można wchodzić, ale jest to uciążliwe przez ''efekt gumy''. Ja tam wolę dynamika, bo wspinanie na wędkę jest pedalskie ;)
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Zirkau jako stary linowy wyjadacz moge ci powiedziec ze zakupy w sklepie zeglarskim mozesz o kant chu.... rozbic...liny ktore sluza do naciagania zagli nie sa linami po ktorych moze poruszac sie czlowiek !

ps dynamiki dobre ale do wahadel :) badz do dreamjumpow:) ale do dream potrzebne dynamiki i statyki
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Beal, Tandeon, Mammut trzymamy się tylko lin firm ALPINISTYCZNYCH

Do zjazdów "technik linowych" w stylu prace na wysokości czy czarna taktyka stosuje się praktycznie tylko liny statyczne, pomijam tu "efekty gumy" itp ale po prostu dynamiki są dużo droższe od statyka ;) po co niszczyć sobie taką drogą zabawkę.

Zazwyczaj stosuje się technikę jednej liny i dwóch przyrządów (zjazdowego i blokera) do tego wystarczy spokojnie 50 metrów liny (wszelakie kominy, mosty itp) a w przyszłości można już tego zbudować tyrolkę czy most linowy.
Podwójna lina ma sens tylko w przypadku potrzeby zastosowania stanowiska likwidacyjnego, wtedy mamy te 25metrów... cóż, też człowiek da radę ;)
50tka jest też w miarę pakowna..... z buchtuj któryś 200 metrów liny to porozmawiamy icon_twisted

Grubość? Od lat używam 10,5mm cieńsze słabo czuć w dłoń, zwłaszcza w rękawiczce, grubsze są drogie i nie ma sensu (4 albo 5 ton wytrzymałości statycznej to przy zjeździe nie jest granica życia czy śmierci) dopiero przy ratownictwie czy hardkorowych tyrolkach może przydać się 12mm.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Tresor pisze:Zirkau jako stary linowy wyjadacz moge ci powiedziec ze zakupy w sklepie zeglarskim mozesz o kant chu.... rozbic...liny ktore sluza do naciagania zagli nie sa linami po ktorych moze poruszac sie czlowiek !
jesteś pewien? Bo jakby nie było liny te musza wytrzymać również bardzo dużo, potrzebna lina do trapezu, ławeczka do salingu itp. wspiny na maszty się przecież też uskutecznia.
Ok, rozumiem że w sklepie górskim nie da się kupić bubla, bo żeglarskim różne klasy lin sie spotyka. Jeśli jednym z wyznaczników jest cena to mając Beala 6 zł/mb, to moja była w podobnej cenie.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Rozumiem że ten żeglarski sznurek ma dokładnie określone parametry np: przesuw oplotu, wytrzymałość na węzłach, liczbę odpadnięć, takie pierdoły jak odpowiednie certyfikaty pomijam.
Trochę sprzętu łajbowego widziałem, wspinałem się na jakieś maszty na Bałtyku, ale to inna dyscyplina.

Jasne da radę "poleciec na drzwiach od stodoły" ale nie do tego ja zrobili...
Fotka rozumiem z układem do celów artystycznych??? Czy tak do działania?
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

fotka li tylko wyłącznie artystyczna. Choć tak patrzę i w sumie co chcesz od tego założenia ósemki ? NIe mów że jest be, bo jeśli mówisz że tak jest to pokaż jak powinno być.

Co do liczby odpadnięć - ten parametr chyba tylko dla dynamika ?

na kartce wszytej na jednym końcu, co się da odczytać, taki napis: EN 1891 CE 0408, UIAA
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

UIAA? Czyli w żeglarskim sprzedali Ci line typowo alpinistyczną ;) Za Uje się słono płaci a do żeglarstwa jest na nic nie potrzebna ;)
Chodziło mi o ten karabinek ekspresowy.. żeby wpinać w niego HMSa? Wiem, czepiam się icon_twisted
A liczba odpadnięć jest dobrym testem na wytrzymałość liny i jej regenerację, a są popaprańce co robią drogi z dolną na statyku.... sam się do nich zaliczam i nie jestem z siebie dumny, ze coś takiego mam w życiorysie.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

UIAA? no cóż, sprzedawali z metra po 4 zł, co uważam że nie jest źle jesli w budowlanym u mnie polypropylenową sprzedają za 2 zł/mb. Ale jedynm z jej parametrów okreslonym na wałku było cos z "820kg" .

A co do karabinka ekspresowego - są tam jeszcze dwa i dwie śruby lodowe. Po prostu w domu wszystkie karabinki mam razem pospinane by sie nie gubiły.

oczywiście w terenie, jest to rozłożone i zapinane są tylko te co trzeba.
Zapytasz pewnie po co śruby lodowe? Ano zimę mamy, stanowisko trzeba zrobić - ale używam ich w nurkowaniu podlodowym a nie wspinie.

[ Dodano: 2011-03-05, 14:48 ]
posprawdzałem ceny lin statycznych; Beal, Tendon cena ok 6 zł/mb.

Tendon Speleo 9 mm cena 4 zł/mb a posiada UIAA,

Tendon Static Czerwona 10 mm 6 zł/mb poisada UIAA

NIe są to słone ceny.
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Sugeruje Tadeona 10mm, 9ka będzie za cienka (tak jak pisałem wcześniej)

Posiadanie UIAA nie jest konieczne: fakt "nobilitujące" bo to zacny certyfikat ale życzą sobie za niego spore pieniądze więc coraz więcej firm go sobie odpuszcza... jeżeli spełnia odpowiednie normy CE to nie ma problemu
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

ok, też potwierdzasz: beal, mammut, Tendon - to jest dobry wybór ?

No i z tego wychodzi, że moja lina nie jest taka zła, choć poszukamy nowej 10 mm 50mb. Bedą wtedy dwie 30 i 50.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Tendon chyba najtańszy z tego zestawienia co nie znaczy gorszy.
Każda marka którą wybierzesz z wyżej wymienionych będzie dobra.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Jeden uj, jak to mawiają rosjanie... ;)
Ma atest? ma... do zjazdów nie potrzebujesz mega wypasionej liny. Dynamika warto kupić dobrego, miłego w trzymaniu itp.... (bo nagle wychodzi że robiąc z 50tką drogę 8 wyciągów przeciągasz 400 metrów liny przez ręce i po takim czymś skóra odpada :mrgreen:
Z 12? lat temu wahałem się czy nie kupić uprzęży Ocun... nie byłem pewny firmy (ale była tania itp) ostateczny argument to: "ale robią je w tej samej fabryce co Mammuta" jeszcze mam ją i w razie "W" sprawuje się świetnie ;)
Major
Posty: 50
Rejestracja: 29 paź 2010, 17:01
Lokalizacja: Zewsząd

Post autor: Major »

Ja polecam Tendona - zanim ta firma zda sobie sprawę z tego, jak zaj-ebiste liny produkuje. Wtedy może już nie być tak tanio :D
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Tendon speleo 10mm jes tw całkiem niezłej cenie z reguły, tylko kolor biały a pisałęś o ciemniejszej linie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Tendon Static Czerwona 10 mm 6 zł/mb poisada UIAA np. tu

http://www.alpintech.pl/index.php?p585, ... c-czerwona

Jest to chyba dość przeciętna cena ? Speleo natomiast tańsza o 1/3 ale biala :(. Będzie się trzeba przyzwyczajac do profesjonalnych kolorów :)
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

chcecie kupic Tendona Speleo 10.5 mm? mam dojscie 500 zl za 100 m...odcinki fabryczne...nowki:)
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

Tresor pisze:chcecie kupic Tendona Speleo 10.5 mm? mam dojscie 500 zl za 100 m...odcinki fabryczne...nowki:)
a do dynamika też masz :?: czy tylko statyk
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

dowiem sie i dam znac wieczorem
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

na alledrogo mozna kupic tendona speleo 10,5 nówkę z 2010 roku za 4,29 z metra to nie masz super tego dojścia w sumie :D
Obrazek
ODPOWIEDZ