Budżetowe pochwy do noży

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Budżetowe pochwy do noży

Post autor: Offtime »

Już się "chwaliłem" na innym forum że coś sam potrafię zrobić, wrzucam i tu.

Wykonane z NIBY Kydexu czyli ABS. Pomalowane NIBY Krylonem czyli jakąś Sniper Paint. Z NIBY Tek-Lok'iem czyli jego chińską kopią.
Obrazek
Pochewki działają, po zdjęciach widać że już ich trochę używam.
Jak komuś nie zależy na pięknie to całkiem użytkowy produkt można sobie wypiec w piekarniku. Nity też są polskie, trochę się nakombinowałem ale dzięki temu koszt materiału na pochewkę nie licząc Chin-Locka i poucha Mil-tec'u wyszedł około 5pln. A z nimi też niewiele więcej bo sam pościągałem ten szpej a chin.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nie są takie lanserskie bo materiały nie modne, ale działają bardzo dobrze.


Proces produkcji bardzo prosty, kawałek ABC rozgrzany w piekarniku 150 stopni do momentu aż stanie się plastyczny.
Składamy na nożu i wkładamy w "praskę". Praska to dwie deseczki i dwa grube kawałki gąbki. Kupiłem ściski do drewna ale okazało się że zupełnie wystarczy na tej prasce posiedzieć czterema literami przez pięć minut i popić herbaty ;-) Koniecznie zielonej z miętą, wtedy najlepiej się formuje ;-)
Później wiercenie, nitowanie, odcinanie naddatków i pilnikowanie.
Na końcu malowanie.
Zdjęć procesu samemu nie sposób zrobić niestety, trzeba działać szybko bo abs traci plastyczność wraz ze spadkiem temperatury :/
Ostatnio zmieniony 19 paź 2010, 17:59 przez Offtime, łącznie zmieniany 2 razy.
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

Panowie
nie ma zakazu wstawiania zdjęć bezpośrednio do postów, to nawet nie jest trudne trzeba tylko chcieć. Link odsyłacz dla każdego zdjęcia to najmniej eleganckie rozwiązanie
Ja rozumiem kilkadziesiąt zdjęć z wypadu lepiej zrobić galerię w picassa i dać link ale parę zdjęć ilustrujących temat z działu DIY to naprawdę nie jest przesadą a bardzo ułatwia zrozumienie o czym autor pisze. Jeśli ktoś nie opanował tej sztuki chętnie objaśnię co i jak.
Jedno ze zdjęć z postu powyżej można przedstawić w postaci miniaturki

Obrazek

albo rozmiar pełnoekranowy.

Obrazek
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Super, dziękuję za oświecenie.
Wydawało mi się jednak iż miniaturki są bardziej eleganckim rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy ktoś na wolnym necie siedzi albo przegląda na fonie/psp czy innym małym urządzeniu.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Bardzo ładnie wyszło :) Na początku z kydexu robiłem dokładnie tak samo jak ty :) Czyli prasa podupna ;) potem wyczaiłem że na początku formowania póki tworzywo jeszcze bardziej plastyczne, warto poskakać po deskach, co by tworzywo lepiej się do noża dopasowało :) Jako pianki używałem tego tworzywa co się pod panele podłogowe kładzie ;)
nity odpowiednie można kupić w swarog.pl ;) Kydex też niedługo powinien mieć :)

Teraz używam prasy introligatorskiej - wyrwałem ją na allegro kiedyś tam ;)
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Kupiłem kydex w swarogu i jeden nożyk oprawiłem, jednak użytkowość kontra cena... ABS wygrywa na całej linii. Jedyny mankament to faktura dostępnego ABS, ale i na to znalazłem sobie odpowiadający mi sposób, formuję "na lewą stronę" czyli gładkim na zewnątrz i maluję.
Cenę nitów wolę pominąć, starczyło napisać grzecznego maila do kilku producentów nitów w Polsce aby się w nie zaopatrzyć w normalnej cenie, przepłacanie za amerykańskie sobie daruję, kupiłem cztery na próbę i nie użyłem ani jednego.

A patent z poskakaniem sprawdzę :D

Lepszą praskę montuje teraz kolega, chcemy własną mikartę robić. Chciałbym wygodniejszą rękojeść do Rata, oryginalna nie jest zbyt ergonomiczna :/

Co innego jak robisz na knajwsy, tam niski koszt nie zostanie doceniony ;-)
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

hehe, coś w tym jest ;) A skąd nity bierzesz? masz je dwuczęściowe? bo ja wolę te jednoczęściowe ;) w swarogu płaciłem bodajże 30gr/szt, ale kupowałem dużo. Jeśli masz dojście do nitów w odpowiednim rozmiarze to chętnie się zaopatrzę u polskich producentów ;)
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Ten niby krylon to dobra farba z numerem NSN więc nie taka niby. A dodatkowo cena podobna, jak nie wyższa.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

przeszczep pisze:hehe, coś w tym jest ;) A skąd nity bierzesz? masz je dwuczęściowe? bo ja wolę te jednoczęściowe ;) w swarogu płaciłem bodajże 30gr/szt, ale kupowałem dużo. Jeśli masz dojście do nitów w odpowiednim rozmiarze to chętnie się zaopatrzę u polskich producentów ;)
Dla przeciętnych zjadaczy są droższe :-)
To chyba było w tej firmie: http://www.metaloplast.com.pl/
Pisałem do kilku i już teraz nie pamiętam, ale jeśli w domu ostały mi się maile to sprawdzę dokładnie. Wyszło mi wtedy 10gr za sztukę bez vat. Daję podkładki od spodu ale nie rozrywają się jak kaletnicze do skóry więc można i bez podkładki. Kołnierze za to są dość szerokie ale je szlifuję, zakładam nit na tulejkę, mocuję na wiertarkę, przykładam pilnik, 10 sekund i już są ok :D

Nie wiem czy Ci podejdą, na innym forum nikt tego nie doceni a wręcz przeciwnie, musi być amerykański kydex i amerykańskie nity, no i koniecznie amerykański paracord, broń Boże brytyjski bo wygląda jak zwykły sznurek :/

[ Dodano: 2010-10-15, 11:49 ]
w0jna pisze:Ten niby krylon to dobra farba z numerem NSN więc nie taka niby. A dodatkowo cena podobna, jak nie wyższa.
Przyznam szczerze że nie orientowałem się specjalnie, była "w zasięgu ręki" i okazała się dość wydajna, więc koszt produkcji podbiła minimalnie, naprawdę masę rzeczy nią pomalowałem i jeszcze jej końca nie widać :-) Piszę NIBY bo Krylon byłby bardziej lans ;-)

[ Dodano: 2010-10-15, 20:12 ]
Tutaj pochwa z kydexu.
Stosunek ceny do jakości kydexu, mizerny. Polskie ceny tego tworzywa są przegięte :/
Obrazek
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

gdzie mozna kupic ten material (abs) ??
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

tomasz pisze:gdzie mozna kupic ten material (abs) ??
Np tutaj http://www.swarog.pl/
Lub Allegro.
Ewentualnie z odzysku, na szrocie, deski rozdzielcze są często robione z abs. Nawet jak juz uformowany kawałek zdobędziesz to po podgrzaniu winien się wyprostować. Przydatna cecha w czasie formowania, jak nie wyjdzie. Podgrzewasz i powtarzasz proces, aż uzyskasz zadowalający rezultat.

Jeszcze dodam małą poradę, coś do czego sam doszedłem bo jakoś w tutorialach ludzie tego nie piszą. Warto nakleić na samo ostrze taśmę klejącą, papierową coby nie kurczyła się od temperatury. Dzięki temu na ostrzu będzie trochę luźniej, pochwa będzie trzymać na rękojeści a nie na ostrzu i nie będzie się trzeba z nożem szarpać żeby go dobyć. Po formowaniu oczywiście ją usuwamy.
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!
Odgrzeję starego kotleta ;-) i zapytam , powiedz Offtime jak grzejesz ABS .
Mam trochę ABS-u ze Swaroga ale jakoś nie mam natchnienia żeby wziąść się za niego :)
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
88roman
Posty: 27
Rejestracja: 16 gru 2010, 23:32
Lokalizacja: Katowice

Post autor: 88roman »

Na blache piekarnika kawalek papieru i na to abs. Temp ok150oC
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Ja papieru nie używam, kładę na blachę tak aby kawałek wystawał, i patrzę przez szybkę jak wystający kawałek opadnie to znaczy że już jest dość plastyczny i wyciągam. Później trzeba się śpieszyć bo szybko zastyga. Nie zapomnij też o rękawiczkach bo abs'u nie utrzymasz gorącego w ręce. Powodzenia.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Dzięki za pomoc ;-)
Offtime bardzo ładnie wychodzą ci te pochewki z ABS-u :)
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
ODPOWIEDZ