odgrzybianie buta z membraną

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Deflegmator
Posty: 20
Rejestracja: 08 sie 2010, 23:32
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

odgrzybianie buta z membraną

Post autor: Deflegmator »

Zdarzyło mi się ostatnio zalać na mokradłach buty z gore. Zostawiłem je do swobodnego wyschnięcia. Niestety, z jednego z nich po kilku dniach czuć grzybem. Jak się pozbyć tego świństwa nie rozwalając membrany? Kupiłem jakiś dezodorant do butów marki Kiwi. Jak myślicie, takie wynalazki mają tez właściwości grzybobójcze?
Jestem wolny i odpowiadam za siebie. "Pedagogom" na pohybel.
Awatar użytkownika
Ewald
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:59
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Jam jest hardkor
Płeć:

Post autor: Ewald »

Ja bym te buty wykąpał w misce, w jakimś delikatnym płynie do prania/ płukania, w ciepłej (nie gorącej) wodzie i wysuszył. Osobiście do suszenia używam grzałek elektrycznych produkcji ZSRR. Dopiero potem użyłbym środków chemicznych.
It's not easy facin' up when your whole world is black
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

Ja mam takie coś (Scholl Odour Control Dezodorant do butów):
http://www.scholl.com.pl/index.php/site ... ,11/NOIDX/

Używam również do butów z membraną. 100% satysfakcji :-D
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

http://www.tactical.pl/forum/index.php/ ... 158.0.html
Niewiele napisane, ale może coś z tego wyciągniesz.
I cytat z jakiejś strony o grzybicy:

" Do dezynfekcji butów można zastosować roztwór chinoksyzolu (uzyskany po rozpuszczeniu pięciu tabletek w połowie szklanki wody) lub formalinę. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej jest włożyć do buta tampon z waty nasycony jednym z wymienionych płynów, a następnie but umieścić na 48 godzin w szczelnie zamkniętym worku foliowym [19]."

E: Na drugiej stronie, na tacticalu też jest o powyższym, ale w innych proporcjach i innym czasie trwania.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
budzigniew
Posty: 54
Rejestracja: 23 lut 2010, 00:51
Lokalizacja: asdasd

Post autor: budzigniew »

http://www.forum.outdoor.org.pl/technol ... ych-butow/

Ja swoje Haixy zajechalem po polrocznym taplaniu w bagnach i wypadzie w Tatry.
Potrakowalem je Domestosem zgodnie z zaleceniami z watku powyzej i jak na razie nie narzekam, buty wlasciwie przesztaly smierdziec. Z tym, ze jeszcze nie mialem okazji wyjsc na dluzej w teren, wiec ciezko jest mi powiedziec, jak bardzo skuteczny jest to sposob.
Deflegmator
Posty: 20
Rejestracja: 08 sie 2010, 23:32
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Deflegmator »

Hm... A może by spróbować roztworu nadmanganianu potasu? Tylko czy z goreteksu rzeszota nie zrobię? Cholera, kawał grosza - biorąc pod uwagę moje żałosne dochody - na te buty wydałem i teraz mam duży dylemat. Numer z domestosem chyba zbyt ryzykowny będzie... :(
Jestem wolny i odpowiadam za siebie. "Pedagogom" na pohybel.
budzigniew
Posty: 54
Rejestracja: 23 lut 2010, 00:51
Lokalizacja: asdasd

Post autor: budzigniew »

To nie jest przeciez tak, ze lejesz go tam nie wiadomo ile. Zreszta, poczytaj etykiete. Jest tam napisane, ze mozna zrobic z niego wybielacz po rozcienczeniu i zostawieniu "rzecza" na cala noc.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Deflegmator: spróbuj chinoksyzolu.

1. Działają opary - nie roztwór - obuwie jest bezpieczne pod kątem chemicznym.
2. Jeśli nie powiedzie się eksperyment, to w 2 dni wywietrzysz i możesz próbować czegokolwiek innego.

Pozdrawiam
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Deflegmator
Posty: 20
Rejestracja: 08 sie 2010, 23:32
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Deflegmator »

Abscessus Perianalis pisze:Deflegmator: spróbuj chinoksyzolu.
Problem polega na tym, że chinoksyzol został wycofany ze sprzedaży. Działał rakotwórczo. :) Skonsultowałem się jednak przy okazji z farmaceutą, który po pierwsze zdecydowanie odradził mi nadmanganian - na mur-beton bym sobie tym buty rozwalił, bo to bardzo silny utleniacz - za to przychylił się do opcji z domestosem. Wydziela on opary chloru, względnie bezpieczne dla tkaniny, za to zabójcze dla grzybków. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Butki już zażywają inhalacji. :)
Jestem wolny i odpowiadam za siebie. "Pedagogom" na pohybel.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Jak zaaplikowałeś? Szmatka z domestosem do buta i w worek?
Rzeczywiście, teraz zauważyłem że w encyklopedii leków figuruje z dopiskiem 'decyzja o dopuszczeniu wygasła', 'brak w produkcji', 'brak w obrocie', ale o powodzie już nie informują. =P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Deflegmator
Posty: 20
Rejestracja: 08 sie 2010, 23:32
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Deflegmator »

Abscessus Perianalis pisze:Jak zaaplikowałeś? Szmatka z domestosem do buta i w worek?
Mniej więcej. Wacików i gazy użyłem. :) Zobaczymy, jakie efekty będą.
Jestem wolny i odpowiadam za siebie. "Pedagogom" na pohybel.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Mam mały problem, zostawiłem swoje buciory u starszych, którzy bezceremonialnie rzucili je do kąta w altance w ogródku. W rezultacie zaszły jakąś pleśnią i z zewnątrz i w środku. Pleśń nie jest jakaś wyjątkowo wredna, starłem ją zwykłym papierem, nie trzymała się jakoś mocno.

Macie jakiś pomysł czym je wyprać? Buty są bez membrany, ze skóry. Zależy mi na w miarę delikatnym traktowaniu bo mają już 10 lat, a w tym wieku nigdy nic nie wiadomo. Dysponuję tradycyjnym proszkiem do prania, szarym mydłem, płynem do prania zwykłym (odpowiednik proszku), płynem do prania dla małych dzieci.

edytka: Gdyby kogoś interesowało jakie buty przeżywają 10 lat użytkowania to są to buciki firmy Garmont model najprawdopodobniej Bronco Plus.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Zewnętrzną stronę to chyba cytryna pokona, a w środku ? sam nie wiem
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Jako ciekawostka - buty z membraną w przekroju: http://www.outdoorseiten.net/forum/show ... Island-Pro

(Tu akurat ktoś przeciął używane Meindle Island Pro)
abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Post autor: abyss »

Ciek pisze:edytka: Gdyby kogoś interesowało jakie buty przeżywają 10 lat użytkowania to są to buciki firmy Garmont model najprawdopodobniej Bronco Plus.
No, ładny wynik. U mnie w trekkingach prawie zawsze pierwsze "padają" podeszwy - przecierają się, albo pękają. Wygląda na to, że mam "ciężki krok".
ODPOWIEDZ