Kawa zbożowa

mniam, mniam...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Kawa zbożowa

Post autor: rumcajs »

Czy ktoś z was próbował wykonać taka kawę w domowych czy polowych warunkach.Ja to widzę tak że ziarna zbóż wystarczy uprażyć i zmielić a następnie zalać wrzątkiem,czy dobrze kombinuję?Czy może inaczej się robi kawę zbożową.
Awatar użytkownika
unabomber
Posty: 228
Rejestracja: 16 sie 2009, 18:52
Lokalizacja: Beskid Niski
Tytuł użytkownika: wirus homo sapiens
Płeć:

Post autor: unabomber »

Potrzebna jest jeszcze cykoria...
Zima weryfikuje.
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

A ta cykoria to chodzi ci o kupną czy można tez samemu zrobić?Bo cykoria jest Europejską rośliną,tylko nie wiem jak z tego zrobić przyprawę.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

cykoria nie wystepuje we wszystkich kawach zbozowych.
a ktora z nich...to pytaj producenta, albo kombinuj, sprobuj najpierw z podróżnikiem - najtaniej i naturalnie ;) (oczywiscie korzenie!)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

No a jeśli bym wziął same ziarna zbóż to myślę że też by kawa wyszła,muszę po próbować.Czytając skład mojej kawy zbożowej kupionej w sklepie to wyczytałem tylko dwa składniki,żyto prażone i cykoria,ale kusi mnie zrobić taką kawę z pszenicy albo z kukurydzy,ciekawe czy wyjdzie.Jak na razie to zrobię bez żadnych cykorii bo zdobycie tego w sposób naturalny będzie chyba nie możliwe,niestety ale w poszukiwaniu dzikich roślin to dopiero raczkuję.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Prażenie kukurydzy to świetny plan ale warto mieć sól i masełko :)

Może z mąki by coś wyszło.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

rumcajs: cykoria podróżnik rośnie praktycznie przy każdej polnej drodze, na łąkach, rumowiskach, nieużytkach. jest świetnie widoczna - ok. 50cm wysokości i więcej - niebieskie duże kwiaty, łodygi sztywne - doczytaj reszte - nie sposób jej pomylić z niczym innym, bo do niczego nie jest podobna :D.

wiec idz na spacer za miasto i zaraz sama wpadnie ci w rece.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 124
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:49
Lokalizacja: Pszów
Tytuł użytkownika: samotnik z wyboru
Płeć:

Post autor: rumcajs »

Ciek pisze:Prażenie kukurydzy to świetny plan ale warto mieć sól i masełko :)

Może z mąki by coś wyszło.
Rozumiem że masz na myśli "popcorn",ale to tylko można zrobić z jednej odmiany kukurydzy.Oczywiście że przed prażeniem kukurydzy mam zamiar ją trochę rozgnieść,skoro z żyta idzie kawę zrobić to z kukurydzy czy pszenicy tez by powinno dać radę.

Fredi,zakupiłem książkę o roślinach jadalnych w Europie i jak czas pozwoli to muszę się w niej bardziej wgłębić,myślę że wtedy moja wiedza się w tej dziedzinie znacznie polepszy.
sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: sylwester2091 »

Zrobiłem sobie dzisiaj kawkę(napar) z świeżo prażonej cykorii co prawda przed prażeniem nie do końca zdążyła wyschnąć bo zbiór zrobiłem dziś rano, ale mimo to jako kawa z cukrem i mlekiem bardzo dobra. Miła odmiana dla zwykłej kawy (ma ciekawszy bardziej złożony smak od zwykłej nesci).
Awatar użytkownika
Dragonfly
Posty: 313
Rejestracja: 06 wrz 2010, 20:53
Lokalizacja: Mazowsze
Tytuł użytkownika: Sceptyk
Płeć:

Post autor: Dragonfly »

Sylwester - przepis, przepis... :-D

Fredi - no, a jak oset zwyczajny weźmie ? :-D
Odszedł Jon Lord, jeden z największych herosów rocka, mistrz organów Hammonda. Ku pamięci - http://tinyurl.com/yzbkwyk
Mistyk wystygł, wynik - cynik...
sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: sylwester2091 »

Korzeń cykorii rozrywamy wzdłuż włókien na cienkie paski po 2 godzinach są już dość suche, wrzucamy do garnuszka stalowego i prażymy nad źródłem ciepła (jeśli płomień jest mocny to cały czas kręcimy kubeczkiem tak aby się korzeń nie przypalił). Gdy uzyskamy kolor ciemnobrązowy zalewamy wrzątkiem (napój będzie kolorystycznie bliżej super mocnej herbaty niż kawy więc się nie zrażajcie kolorem ). Mi najbardziej smakuje ilość cykorii wielkości kciuka (przed suszeniem tak ma być) zalane połówką szklanki wrzątku, plus cukier i pół szklanki mleka. Aczkolwiek uważam, że każdy sam powinien eksperymentować z proporcjami.


Jak widać można w czasie wycieczki w teren zebrać część składników na wieczorną kawkę.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Dragonfly pisze:Sylwester - przepis, przepis... :-D

Fredi - no, a jak oset zwyczajny weźmie ? :-D

to zje na surowo jego łodyge.
albo nie weźmie bo będzie kłujący...
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
ODPOWIEDZ