Witam. Poszukuję informacji,zdjęć i jakichś opisów "nietypowych" łodzi z naturalnych materiałów.Chodzi w głównej mierze o dłubanki,czółna lub inne pływające wynalazki(może trzcinowe łodzie...),które były używane na terenie Polski.
Przeszukałem wszechwiedzące google. Coś znalazłem,ale może ktoś zna jakieś źródła do współczesnych odtwórców takich rzeczy. Za wszelkie info pięknie dziękuję
jeżeli mogą być także spoza Polski, to polecam wizytę w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. jest tam duża kolekcja różnych pływadeł przywiezionych przez polskich marynarzy - łodzie trzcinowe z Dalekiego Wschodu ale i z Sardynii, szkocka dory, angielska łódź skórzana itd.
PS są tam też słowiańskie dłubanki i ich modele oraz modele dawnych statków wiślanych (galary, szkuty itd.)
Wikińscy szkutnicy: http://www.flotajarmeryka.pl/main.php?f ... g=0&width=
Chyba warto do nich napisać;) jeśli wierzyć stronce, w 2009 pracowali nad repliką łodzi słowiańskiej z X- XII wieku na podstawie znaleziska spod Gdańska.
STUDIA NAD ŁODZIAMI JEDNOPIENNYMI Z OBSZARU POLSKI
Autor: Waldemar Ossowski
z cyklu: Prace Centralnego Muzeum Morskiego Tom XI
Gdańsk ISBN ( 83-87291-64-1) 1999r.
Widziałem bodajże na BBC Knowledge (lub TVP3) reportaż o nadbużańskich dłubankach. Chyba było to w gm. Hanna. Gostek dłubał sobie łódeczki z lipy.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:. .:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Może Cię to zainteresuje poniższa fotka mojego autorstwa. We wrześniu 2009 wracając z kumplami z wyprawy, której głównym celem był koncert Sabatonu na Górze Strękowej, z Wizny do Łomży jechaliśmy skrótem i nad Narwią (w opisie fotki się walnąłem, że to Biebrza) robiąc postój trafiliśmy na takie cudo, to chyba dłubanka z pnia?
Dziękuję wszystkim pięknie Maciek84, coś mi się wydaje,ze to nie jest dłubanka,choć dziób tej łódki by na to wskazywał.Bardziej wygląda mi to na jakąś retmankę z desek.Przód jest chyba sztukowany ale ekspertem nie jestem :-> Zacne pływadło...
Może nie są to łodzie polskie,ale z naturalnego materiału, dośc osobliwe i piękne. Wpisz w wyszukiwarkę hasło totora i delektuj się pięknościami z oczeretu.(oczeret to takie trzcinopodobne zielsko)