Fałszowanie historii

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Fałszowanie historii

Post autor: Tanto »

Do tego że pomija się nasz wkład w rozpracowanie Enigmy już się 'przyzwyczaiłem', jednak ostatne doniesienia sprawiają że adrenalina się podnosi i krew gotuje. Żeby się za dużo nie rozpisywać zacytuję artykuł z Gazety Wyborczej, polecam uwadze tekst pani z TV Planete.
W latach 80-siątych telewizor nazywaliśmy 'ogłupiaczem', widzę że przez te lata nic się nie zmieniło :-(

"Bitwa pod Wiedniem z 1683 roku bez króla Sobieskiego? Odsiecz wiedeńska bez Polaków? To możliwe w filmie dokumentalnym na antenie telewizji Planete.

Zdaniem historyka prof. Janusza Tazbira, historyka, nakręcić filmu o wielkiej bitwie z 1683 r. bez Polaków i Sobieskiego "po prostu się nie da". Profesor nie ma racji.

Jaki Sobieski?

"Sułtan, czyli władca" - tak nazywa się emitowany na antenie telewizji Planete dokument z 2002 r. Nakręciła go dwójka niemieckich reżyserów Angela Volkner i Peter Bardehle. Współpracują z hamburskim studiem Vidicom Media Productions, które dostarcza filmy dokumentalne wielu telewizjom, m.in.: ARD, ZDF, RAI, ARTE, Channel 5 i polskiej Planete.

Od marca "Sułtana, czyli władcę" wyświetlono w Polsce kilkanaście razy. Przez 90 minut Volkner i Bardehle starają się pokazać kilkaset lat historii imperium osmańskiego. Przed kamerami wypowiadają się niemieccy i tureccy historycy, żyjący do dziś potomkowie dynastii Osmanów oraz znawcy strategii tureckich sułtanów, którzy kilkakrotnie podchodzili pod Wiedeń. Niektóre sceny zainscenizowano, grzmią armaty w kolejnych podbojach, przechadzają się dostojni członkowie dworu Sulejmana Wspaniałego.

Potęgę Osmanów złamała dopiero odsiecz wiedeńska oraz bitwa pod Wiedniem z 1683 roku. To jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, która definitywnie zatrzymała turecki pochód na Europę. Ogromną rolę odegrali w niej Polacy pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Wie o tym każde dziecko już po podstawówce, wiedzą też polscy, niemieccy, austriaccy historycy. Ale u reżyserów "Sułtana, czyli władcy" o Polakach nie ma słowa. Ani razu z ust lektora i występujących w filmie autorytetów nie pada nazwisko "Sobieski". Przesłanie filmu: wypędzenie Turków spod Wiednia Europa zawdzięcza dzielnym Niemcom pod wodzą cesarza Leopolda.

Dlatego Polscy widzowie Planete od kilku tygodni zasypują redakcję stacji setkami listów, a na internetowym forum wzywają jej szefów do wytłumaczenia: "Poziom tego ahistorycznego bełkotu przekroczył mą cierpliwość" - pisze jeden z internautów. "Specjalnie siadłam z córką przed telewizorem. Chciałam zobaczyć coś o Sobieskim, a tu nie bąknęli o Polakach nawet słowem" - denerwuje się inny.

Zdziwieni są też polscy historycy. - Wiadomo, że niektórzy Austriacy czy Niemcy próbowali przez lata dezawuować polski udział w tamtych wypadkach, ale z takim nonsensem jeszcze się nie spotkałem - mówi "Gazecie" prof. Janusz Tazbir. - Jestem jak najdalszy od krzyku, że ktoś Polaków chce skrzywdzić i zafałszować historię, ale co innego docierająca do wąskiego kręgu odbiorców rozprawa historyczna, a co innego bzdury w popularnonaukowym filmie w telewizji dla milionów ludzi - uważa Tazbir.

Wygrał Leopold, który uciekł

Wybitny znawca historii odsieczy wiedeńskiej prof. Jan Wimmer mówi, że takie filmy wprowadzają niepotrzebny zamęt do dawno ustalonych kwestii. Tłumaczy: - Zachowało się mnóstwo świadectw, m.in. z klasztoru w Raichradzie na południe od czeskiego Brna, pod którego murami szły wojska polskie na pomoc Wiedniowi. Są relacje nuncjusza apostolskiego przy Sobieskim czy nawet listy Karola Lotaryńskiego, który wspólnie z naszym królem dowodził brawurowym atakiem na tureckie obozy. Według tych źródeł Polaków dotarło pod Wiedeń około 21 tys., głównie konnej jazdy, która zadała wrogowi decydujące ciosy z prawego, najważniejszego skrzydła. Stanowi to pokaźną część z 69-tysięcznej armii sprzymierzonej (Polacy, Niemcy, Austriacy, Sasi), którą dowodził przecież Sobieski! Opowiadanie więc, że Turków wypędzili Niemcy pod wodzą cesarza Leopolda, to idiotyzm. Leopold uciekł z Wiednia na wieść o podejściu Turków! - kreśli obraz tamtych czasów w rozmowie z "Gazetą" prof. Wimmer.

Joanna Owsianko z biura prasowego Planete przyznaje, że redakcja dostaje protesty od widzów. - Jest nam z tego powodu przykro, ale jako medium globalne i obiektywne Planete chce prezentować różne punkty widzenia, także takie, które się wielu ludziom nie podobają. Jesteśmy czymś w rodzaju lustra dla tego, co dzieje się w kinie dokumentalnym, nawet jeśli niektórzy autorzy prezentują wizję niezgodną z prawdą historyczną - mówi rzeczniczka kanału.

Źródło: Gazeta Wyborcza"
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Re: Fałszowanie historii

Post autor: palowski »

Jacek Kaczmarski pisze:i pamiętaj, że dana Ci pamięć
nie kłam sobie, a nikt Ci nie skłamie
już jak przez mglę pamiętam, że kochana pani na historii wspominała jak to Sobieski jeszcze za życia miał problemy z uznaniem jego zasług w tej bitwie. Leopold przywłaszczył sobie zwycięstwo, taką tez informację rozpowszechniano.
a teraz temat znów powraca.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

To Planet jest kanałem naukowym czy rozrywkowym?
Zresztą Polaków zawsze się omija/zasłania czy olewa.
Angole, szkopy, żabojady i inni... Ale co tu się dziwić, spójżcie na naszą tożsamość narodową. Harcerza naśladują SS, nie mówie już o Marinesach... Albo język internautów, same LOL, WTF, ROTFL.

Kiedyś np. Był temat na jakimś forum...
Coś o rogatywce. Ja mówie że fajna sprawa wprowadzić rogatywkę jak czape dla woja, na co zostałem zbojkotowany itp. itd.
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Obojętnie co gadają na Planete. I tak to Sobieski spuścił manto Turkom, nie kto inny. A może oni sami opowiedzą, kto im kota popędził pod Wiedniem ;)
Przestaję oglądać ten błazeński program.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Sobieski złoił dupska Turkom. Ci zaś w uznaniu jego waleczności i odwagi Polaków, nanosili na swoje mapy państwo Polskie nawet wtedy, gdy było pod zaborami.

Pani rzecznik - "Planete chce prezentować różne punkty widzenia, także takie, które się wielu ludziom nie podobają. Jesteśmy czymś w rodzaju lustra dla tego, co dzieje się w kinie dokumentalnym, nawet jeśli niektórzy autorzy prezentują wizję niezgodną z prawdą historyczną - mówi rzeczniczka kanału." - bełkot w czystej postaci. Jak można okreslić coś mianem dokumentu, jeżeli nie przedstawia prawdy historycznej?
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

wychodzi na to że lepiej byłoby wtedy pomóc turkom pomóc niż austriakom.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

zrobiono by z nas prowincję, by dwa wieki później zając tereny, bo Turcja z biegiem czasu zaczęła się wycofywać z Europy...
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

ale częś austrii nasza :P Z drugiej strony przy rozbiorze którego dokonała m.in austria bycie czy nie prowincją nie ma znaczenia
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Dobrze, że nie wspomnieli, że Sobieski z wojskiem kwarcianym oblegał Jasną Górę :-P
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

Joanna Owsianko pisze:Jest nam z tego powodu przykro, ale jako medium globalne i obiektywne Planete chce prezentować różne punkty widzenia, także takie, które się wielu ludziom nie podobają. Jesteśmy czymś w rodzaju lustra dla tego, co dzieje się w kinie dokumentalnym, nawet jeśli niektórzy autorzy prezentują wizję niezgodną z prawdą historyczną
W takim wypadku poproszę Planete jeszcze o jakiś program przybliżający nam historię polskich obozów koncentracyjnych i będzie ok.
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

wojtekzerek pisze:
Joanna Owsianko pisze:Jest nam z tego powodu przykro, ale jako medium globalne i obiektywne Planete chce prezentować różne punkty widzenia, także takie, które się wielu ludziom nie podobają. Jesteśmy czymś w rodzaju lustra dla tego, co dzieje się w kinie dokumentalnym, nawet jeśli niektórzy autorzy prezentują wizję niezgodną z prawdą historyczną
W takim wypadku poproszę Planete jeszcze o jakiś program przybliżający nam historię polskich obozów koncentracyjnych i będzie ok.
Sądzę, że za kilka lat się doczekasz.
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

PA pisze:W takim wypadku poproszę Planete jeszcze o jakiś program przybliżający nam historię polskich obozów koncentracyjnych i będzie ok.



Sądzę, że za kilka lat się doczekasz.
A w nim m.in. o polskim generale robiącym niehumanitarne badania na żydach i niemcach
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

wojtekzerek pisze: W takim wypadku poproszę Planete jeszcze o jakiś program przybliżający nam historię polskich obozów koncentracyjnych i będzie ok.
Nie trzeba prosić.

Artykuł (o dziwo) z Wyborczej:

http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,51 ... as=1&ias=4
Wiesz, po wyjściu z muzeum znajomi szukali drzewka posadzonego w Alei Sprawiedliwych przez Władysława Bartoszewskiego i jeden z naszych przewodników zainteresował się, któż to jest ten Bartoszewski. No to oni tłumaczą, że "Żegota", że Oświęcim, że Powstanie Warszawskie, że AK. Ale to kto to był? Żyd czy Polak? Polak. To dlaczego siedział w obozie, skoro nie był Żydem? I nagle się okazało, że nasz przewodnik nigdy nie słyszał o Polakach w obozach.
Ale np. o jakimś tam Jedwabnem to cały świat musi wiedzieć, a kto ma choć wątpliwości, ten "antysemita"... :-?
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

Przeczytałem całość, ale jakiegoś fałszowania historii odnośnie tego tematu nie odnotowałem raczej...
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

No bo akurat ten arykuł nie o tym (nie w tej gazecie, hehe), chodziło mi tylko o fakt porażającej świadomości historycznej izraelskiego przewodnika...
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

No to akurat fakt, mnie osobiście poraża nacjonalizm Żydów.
Carry less by knowing more.
ODPOWIEDZ