Śpiwór na letnie/chłodne noce

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Szczepenson
Posty: 32
Rejestracja: 24 kwie 2009, 14:30
Lokalizacja: Żytno
Gadu Gadu: 9677793
Płeć:

Śpiwór na letnie/chłodne noce

Post autor: Szczepenson »

Witam!

W poszukiwaniach odpowiedniego dla siebie śpiwora, natrafiłem na dwie ciekawe pozycje:

1. Fjord Nansen FLORO
2. Fjord Nansen MORBY

Teraz najważniejsze, czyli zastosowanie:
Śpiwora potrzebuję na noce głównie letnie, ale nie wykluczam późnej wiosny i wczesnej jesieni. Z ogólnych opinii wiem, że to dobre produkty, jednak jestem zbyt mało doświadczony w wyborze śpiworów, więc proszę was o radę.

Jeżeli macie inne propozycje, jestem na nie otwarty. Tylko błagam - nie polecajcie mi mumii, po prostu mi się nie podobają :) Dodam, że budżet nie powinien przekroczyć 200 zł.

Pozdrawiam!
Zawsze można zacząć od początku :)
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

ja na Twoim miejscu bym się nad Pajakiem zastanowił, w tej cenie mają jakieś "kilo bagi" śpiwory.
Osobiście mam Lafume Warm&Light 600 i mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu, ale kosztuje pod 400zl więc zapewne odpada.
A co do mumi.... cóż... raczej jest to dobry patent, z resztą, nie patrzysz się na śpiwór jak w nim śpisz :-P
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Poczytaj ten temat viewtopic.php?t=307 może znajdziesz tam przydatne informacje
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Szczepenson
Posty: 32
Rejestracja: 24 kwie 2009, 14:30
Lokalizacja: Żytno
Gadu Gadu: 9677793
Płeć:

Post autor: Szczepenson »

Temat czytałem już wcześniej, i zastanawiałem się nawet nad Sungpakiem Jungle Bag, ale nie do końca wiem jak liczy się szerokość śpiwora. Jeżeli ktoś mógłby wytłumaczyć, to spoko. Bo ten jungle bag ma 150cm szerokości, więc to z deka dużo, jeżeli liczę tak jak liczę (czyli rozłożony śpiwór). Naprawdę nie wiem co począć :)

Edit:
O nie! Właśnie zauważyłem szczegół, przez który możliwość wyboru namiotu jeszcze bardziej się kurczy. Otóż, namiot ma długość w środku 215cm. Więc dużo namiotów przez to odpada...
Zawsze można zacząć od początku :)
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Mam śpiworek Floro i latem możesz wygodnie w nim spać, jest nawet zbyt ciepły. Przy temperaturze poniżej zera już zupełnie nie daje rady, no, ale latem mrozu nie doświadczysz.
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Szczepenson
Posty: 32
Rejestracja: 24 kwie 2009, 14:30
Lokalizacja: Żytno
Gadu Gadu: 9677793
Płeć:

Post autor: Szczepenson »

Też się napaliłem na Floro, ale jaka jest jego dokładna długość? Bo wg. Producenta to jest 185 + 35 (chyba kaptur), czyli 220cm. Czy będzie przeszkadzało to, że namiot ma 215cm?
Zawsze można zacząć od początku :)
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Rozłożyłem go na podłodze i zmierzyłem: długość bez kaptura to 180 cm, kaptur to 30 cm. Co do namiotu, to jeśli Ty się w nim mieścisz, to nie zawracaj sobie głowy śpiworem ;-) .
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Szczepenson
Posty: 32
Rejestracja: 24 kwie 2009, 14:30
Lokalizacja: Żytno
Gadu Gadu: 9677793
Płeć:

Post autor: Szczepenson »

Dzięki wielkie za pomiary! No to werdykt chyba zapadł :) Jeszcze tylko chwila zastanowienia, i kupię ten śpiwór :)
Zawsze można zacząć od początku :)
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Hillwalker pisze:Przy temperaturze poniżej zera już zupełnie nie daje rady, no, ale latem mrozu nie doświadczysz.
Byłbym ostrożny z ferowaniem takich wniosków :diabel2:
http://picasaweb.google.com/doczu30/IIW ... 7667197282
środek lata. Temp spadła zauważalnie poniżej zera :-)
Szczepanson - kup sobie spiwor wysyłkowo. Będziesz miał 10 dni na przymiarki i dopasowanie. Jak nie podpasuje to zwrócisz bez problemu.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

straci tylko na kosztach przesylki "w te i nazad" :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Fredi pisze:straci tylko na kosztach przesylki "w te i nazad" :)
Lepiej stracic tyle niż 5x tyle źle dobierając śpiwór.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Przy każdym rodzaju zakupów masz możliwośc zwrotu...nieużywanego towaru (przy zakupie osobistym jest to chyba 5 dni). :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Doczu, śpiwór na lato to śpiwór na lato. A na wypadek nocnego chłodu można mieć ze sobą (na wypadzie na Pustynię Błędowską miałem) folię NRC. Niewiele waży i w sytuacji awaryjnej można ją wykorzystać także jako docieplenie naszego legowiska. Floro to dość ciepły śpiwór. Poza tym ostatnio uszyłem sobie z nieużywanej poszewki na kołdrę cienką wkładkę bawełnianą, z myślą o dłuższym utrzymaniu śpiwora w czystości. To też poprawia komfort spania. Na lato nic więcej nie potrzeba.

A z odsyłaniem towarów to najlepszych doświadczeń nie mam.
" YOU create your own reality "
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Fredi - tak dobrze nie ma. Jeśli kupujesz w normalnym sklepie to prawnie sklep nie ma żadnego obowiązku przyjęcia niewadliwego towaru. Jeśli tak robi to jest to tylko jego dobra wola.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Hillwalker pisze:A na wypadek nocnego chłodu można mieć ze sobą (na wypadzie na Pustynię Błędowską miałem) folię NRC
Jezu ale mnie wtedy wytelepało. Małem właśnie Małacha -5C, dopóki nie założyłem drugiej pary bielizny, i cienkiej bluzy polarowej, nie szło spać.
Popieram "Łażącego po Wzgórzach" :-) Jak chłopak potrzebuje śpiwora na letnie, chłodne noce, to może właśnie kilo paka zakupić i docieplać się ubraniem. Jak jeszcze dołoży sobie wkładkę bawełnianą, zwiększy komfort o kolejne parę stopni. Takie rozwiązanie jest oszczędne i skalowalne.
Chociaż ja się zakochałem w moim pierzastym Cumulusie od PA. Po prosu wersal tak spać w cienkiej bieliźnie, zamiast pakować się w wiele warstw. No ale tu już o innych temperaturach mówimy...
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Hillwalker pisze:Doczu, śpiwór na lato to śpiwór na lato.
Ależ ja nie zamierzam z tym polemizować. To jest oczywiste :)
Ja odnosiłem się stricte do tych słów:
Hillwalker pisze:... ale latem mrozu nie doświadczysz.
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Prawda, pogoda u nas zmienna i kapryśna. Kiedyś utknąłem pod Szpiglasową Przełęczą, między grupą skałek a głębokimi zwałami śniegu. Zimowa sceneria, Morskie Oko i Czarny Staw skute lodem. A był długi majowy weekend. Latem na biwaku też może turyście zmrozić tyłek. Samo życie.
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Szczepenson
Posty: 32
Rejestracja: 24 kwie 2009, 14:30
Lokalizacja: Żytno
Gadu Gadu: 9677793
Płeć:

Post autor: Szczepenson »

Śpiwór doszedł, wstępne oględziny przeprowadzone, jednak wypróbować go - jak na razie - niestety nie mogę. Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc! I jeszcze jedna kwestia, przechowywania: Na forum przeczytałem, że śpiwór powinien wisieć w szafie. Jednak z braku pojemności, leży na półce złożony na 4. (Na pół, i jeszcze raz na pół). Czy to dobry sposób przechowywania? Jeżeli nie, to mnie poprawcie, jeżeli tak to potwierdźcie, ew. udzielcie wskazówek jak śpiwór przechowywać by przeżył jak najdłużej :)
Zawsze można zacząć od początku :)
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Nic mu nie będzie przy takim przechowywaniu. Chodzi o to by nie był cały czas zbity w worku kompresyjnym.
Zresztą przy syntetykach to i tak po kilku latach wypełnienie się zbija więc nie masz się co przejmować.
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

chodzi o to w przechowywaniu aby nie zwijac śpiwora cały czas w ten sam sposób do worka, czyli powiedzmy na poł po długości a potem na kawałki po 20cm bo wtedy ładnie do worka wchodzi. Im bardziej niechlujnie upchany śpiwór tym lepij dle niego icon_twisted . Do komprensacji służą potem paski w workach, ale to na trasie. W domu także lepiej gdy leży sobie gdzieś swobodnie w poziomie niczym nie przyduszony aniżeli miałby wisiec, choc co ma wisiec nie utonie podobno... W czasie suszenia po praniu czy też przemoknięciu także dużo lepij dla śpiworka gdy swobodnie leżąc w poziomie wyschnie niż mialby wisiec. Mówię z własnego doświadczenia o śpiworach syntetycznych, puchówki nigdy nie miałem.
ODPOWIEDZ