Okolice naszych domów

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
House
Posty: 88
Rejestracja: 17 maja 2009, 19:34
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 20483172
Płeć:

Okolice naszych domów

Post autor: House »

Wpadłem na pomysł założenia nowego tematu. Mam nadzieję, że się sprawdzi. Chodzi mi mianowicie o to, aby opisać i zobrazować okolice naszego zamieszkania. Pozwólcie, że zacznę od siebie. Mieszkam niecałe 15 km mniej więcej na wschód od Torunia (w samym mieście mieszkałem pierwsze 12 lat życia, a tutaj mieszkam prawie 4 lata). Miejscowość, która formalnie jest wsią a w rzeczywistości osiedlem domków jednorodzinnych nazywa się Głogowo. Jednak nie narzekam, że liczba mieszkańców z roku na rok jest większa bo mam to, czego nie miałem w mieście - las. I to nie mały, bo ciągnie się od Torunia do Włocławka. Ma 43 kilometry długości, a w najszerszym miejscu 10 km szerokości. Jestem w nim właściwie codziennie, ale głównie na spacerach z psem. Jeśli jest czas to co weekend wychodzę przynajmniej 5 km w jedną stronę w poszukiwaniu ciekawych miejsc. Teraz jest zima (czyt. chłodna i wilgotna jesień) więc na dłuższe wyprawy się nie targam. Las ten do dnia wczorajszego uważałem za jedną wielką równinę porośniętą borem sosnowym z domieszką brzóz. Ale na jednym z takich dłuższych wyprawek odkryłem fragment z drzewami liściastymi i uwaga - moreną czołową. Nie jest ona wielka bo może 15m wysokości względnej, ale i tak wielka radość mnie ogarnęła gdy zobaczyłem wzniesienie, i malutki wąwozik obok niego w tak jak dotąd sądziłem nudnym lesie. Jeśli za tydzień będę miał czas to z samego rana ruszę i może znajdę jakiś zbiornik wodny a może strugę? Nigdy nie wiadomo, znalazłem na mapie satelitarnej kilka większych zbiorników jednak jest to trochę daleko i nie wiem czy zrealizuję plan już za tydzień. Myślę, że temat się rozwinie i będziemy mogli więcej się czegoś o sobie dowiedzieć. Dobrą ideą jest też umieszczanie miejsc, takich jak własna działka gdzie spędzamy wiele czasu itp. Poniżej jest zrzut z mapy satelitarnej (polecam program Google Earth, wiele w nim można zrobić a to ważne dla NAS, turystów). Czerwona kropka to położenie mojego domu a rzeka którą widać na zachód to Drwęca tuż przy ujściu do Wisły. A to jest LINK to mojej galerii.
Obrazek
Dobry alpinista to stary alpinista.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

No to teraz ja coś skrobnę.

Mieszkam w Łaziskach Górnych a właściwie to w Średnich ale administracyjnie są to Łaziska Górne.Miasto położone jest w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, 18 km od stolicy woj. śląskiego. Jest jednym z mniejszych miast województwa śląskiego. Położenie geograficzne miasta wyznaczają współrzędne 50 stopni, 7 minut i 50 stopni, 10 minut szerokości geograficznej północnej oraz 18 stopni, 49 minut i 18 stopni, 54 minuty długości geograficznej wschodniej. Miasto zajmuje powierzchnię 20,2 km2, rozciągłość miasta w kierunku południkowym wynosi 5,5 km, a w kierunku równoleżnikowym 5,8 km. Jego kształt przypomina literę W.
Powierzchnia terenu jest wyraźnie zróżnicowana, przeważają liczne doliny i pagórki. Są także nowe, powstałe w ciągu dziesięcioleci formy ukształtowania powierzchni, takie jak: hałdy (Skalny - NAJWIĘKSZA W EUROPIE) , ugięcia terenu, leje, które są wynikiem działalności przemysłu.

Co do terenów leśnych...praktycznie na około mojego miasta są lasy i uprawy leśne. 2 Mniejsze liściaste z przewagą dębów, 1 mieszany oraz największy tzw Lasy Kobiórskie które ciągną się od Mikołowa aż po samą Pszczynę las ten jest dla mnie szczególny gdyż to właśnie w nim spędziłem swoją pierwszą noc w lesie :->

miasta otaczające moją miejscowość to : Mikołów, Gostyń, Orzesze, Wyry

Kto chce dokładnie zobaczyć niech sobie spojrzy na Zumi bo bardzo realistyne mapy mają ;p


Aaa...bym zapomniał. Z balkonu widzę całyyyyyyy Beskid Żywiecki wraz z całym Masywem Babiogórskim ( wiem kiedy jest śnieg w górach :D)
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Post autor: maxter »

Może i ja zrobię reklamę swojej okolicy :lol: .

A więc mieszkam w Ostródzie, woj. Warmińsko-Mazurskie. Ostróda jest to niezbyt duże miasto (~35 tys. mieszkańców poza sezonem i prawie dwa razy tyle w lecie) położone ok. 40 km od Olsztyna na pd.-zach. W mieście znajduje się kilka zabytkowych kościołów, zamek krzyżacki będący jednym z punktów Szlaku Zamków Gotyckich. Tutejsze tereny są bardzo urozmaicone. Wiele jezior, rzek, z których główna to Drwęca przepływająca przez środek miasta. Oprócz tego są lasy, wąwozy i wyniesienia tereny (obszar młodoglacjalny). Około 15-20 km na południe znajduje się najwyższy punkt w okolicy (bodajże drugi w kraju) na morenie czołowej, czyli Dylewska Góra, która razem z Jeziorem francuskim (ciekawa legenda związana jest z tą nazwą, ale poszukajcie sami ;)) objęta jest Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich. Atrakcją dla pań jest Spa Ireny Eris.

Więcej informacji o mieście: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostróda
i o Dylewskiej Górze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylewska_góra

Okolica ładna i ciekawa pod różnymi względami. Gdyby ktoś chciał pozwiedzać te tereny to zapraszam ;-)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Dąbrowa Górnicza to ciekawe miasto. Największe w województwie śląskim i jedno z większych w Polsce. Podoba mi się to, że jest tutaj dużo przestrzeni. Zupełnie inaczej niż Katowicach czy wielu innych terenach konurbacji, gdzie poza kamienicami i ruchliwymi ulicami są tylko skromne obszary otwarte i zielone.

Dużą część Dąbrowy zajmują jeziora, sztuczne lecz urokliwe. Takie zagłębiowskie Mazury. Świetny teren do spacerów, jazdy rowerem (są dobre dróżki), wędkowania, a w sezonie letnim kąpieli i plażowania, ewentualnie pływania jachtem, kajakiem, czy innym pontonem.

Niedaleko mojego miejsca zamieszkania leży Pustynia Błędowska, no i oczywiście Jura Krakowsko- Wieluńska czy jak się potocznie mówi: Krakowsko- Częstochowska, kraina białych wapiennych skał i zamków, jaskiń, pól i lasów, i małych miasteczek. Kiedyś rynek w Pilicy był dla mnie takim magicznym miejscem, ale minęło 20 lat i troszkę go odrestaurowano, zabijając tamten klimat. Mniej drzew, nowa nawierzchnia...

Z Dąbrowy Górniczej dość blisko do Beskidów, a uwielbiam każde góry, choćby i maleńkie. Jeśli macie ochotę na atmosferę zabytkowego miasta, to do Krakowa też niedaleko. Wspomnę jeszcze o zabytkowej karczmie w Sławkowie, dawnej dzielnicy Dąbrowy, takiej małej wersji słynnej Karczmy Rzym. A dla lubiących religijne centra- Częstochowa. Godzinę jazdy pociągiem od najbliższego od mojego domu dworca.

Szkoda, że tak daleko do Bałtyku, może kiedyś powstaną autostrady? :-/
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Fiszer
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2009, 11:58
Lokalizacja: Zagórz
Gadu Gadu: 9311271
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Fiszer »

Witam :)

Obecnie mieszkam w Zagórzu ( http://mapa.targeo.pl/Zagorz,23,22.2621 ... 13e74f16d8 ) (niedaleko Sanoka). Jest to bardzo malownicza miejscowość. Wiele okolicznych lasów obfituje w strumyki z których przeważająca większość jest czysta pod względem biologicznym i chemicznym. Przez miejscowość przepływają 2 znaczące rzeki tj. San i Osława. Występuj tam liczne gatunki ryb (ale ostatnio ich liczebność spada :evil: ). Podczas wojny, wzdłuż Sanu przebiegała linia Mołotowa, dzięki czemu na tych terenach znajdziemy umocnienia oraz bunkry.

Z punktu widzenia turystyczno/survivalowego, biegnie tędy całkiem ładny szlak z Zagórza do Sanoka oraz z Zagórza do Leska.

Lasy zamieszkują rozmaite gatunki zwierząt od dzików poprzez sarny aż po wilki. Często zdarza mi się dostrzec również drapieżne ptaki które nie występują w innych częściach kraju.
Awatar użytkownika
JakubJ152
Posty: 43
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:49
Lokalizacja: 45 km. od Torunia.
Gadu Gadu: 337337
Tytuł użytkownika: Początkujący
Płeć:

Post autor: JakubJ152 »

Moje Miasto to Chełmno ,chociaż mało mamy atrakcji Survivalowych,nie jesteśmy skąpi w zabytkach.(Zabytki Chełmna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.)

Miasto zmieniło lokację z Grodu "Góry Świętego Wawrzyńca" ,który jest do dziś badany przez archeologów. Którzy odsłonili w tym miejscu nieukończoną wczesnoromańską bazylikę z I poł. XI wieku, której forma przypomina wczesne założenia katedr z Gniezna i Poznania. Obecnie wzniesienie objęte jest ochroną jako rezerwat roślinności stepowej Góra św. Wawrzyńca z roślinnością kserotermiczną.

Mieliśmy też dużo sławnych ludzi którzy uczyli sie albo pochodzili z Chełmna.

Brunon Bendig, bokser, medalista olimpijski z Rzymu 1960
Joachim Grubich , organista i profesor sztuki
gen. Heinz Guderian , twórca niemieckiej doktryny pancernej, autor książki "Achtung Panzer"
Brygida Kürbis , historyk mediewista
Hermann Löns , powieściopisarz i dziennikarz
Wojciech Łożyński, filolog i pedagog
Małgorzata Maier , uczestniczka pierwszej edycji Big Brothera
Grzegorz Mielcarski , napastnik, reprezentant Polski, komentator meczów piłkarskich
Ewa Pobłocka , polska pianistka, kameralistka i pedagog
Franciszek Raszeja, lekarz ortopeda
Leon Raszeja , prawnik
Maksymilian Raszeja , teolog
Jan Szupryczyński , geograf i badacz krajów polarnych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Andrzej Michał de Tchorzewski , profesor, pedagog, rektor Akademii Bydgoskie
I chyba "Najważniejsza" dla Chełmna osobowość.
Ludwik Rydygier, chirurg, który w 1880 r. przeprowadził w Chełmnie pierwszą w Polsce operację częściowego wycięcia żołądka.
Więc póki w nas ten serca czas niech szumi nam zielony las.
Zielone myśli w głowie miej, marzenia rozśpiewane.
Żyj tak jak chcesz i umiesz żyć, pozwól swej duszy dalej śnić
i do przodu śmiało idź, sam jest sobie panem"
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Szczecin, w najbliższej okolicy Puszcza Wkrzańska, na prawym brzegu Puszcza Bukowa.

Ja osobiście jestem zainteresowany wodą - zwiedzam Odrę, Regalicę, Międzyodrze, Jezioro Dąbie, Zalew Szczeciński. Do zlewni wpływają także rzeki Ina i Płonia. Uwielbiam biwakowanie i wędkowanie na wyspach Dąbia.
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 787
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Mława- Ziemia Zawkrzeńska, mnóstwo lasów, bagien, wokół teren pagórkowaty, linia fortyfikacji pozycji mławskiej, "Nowy Berlin", dolina Mławki, liczne rezerwaty, 18 rodzin łosi.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2011, 10:50 przez Parthagas, łącznie zmieniany 1 raz.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Taki widok mam z górki za domem ;-)

Obrazek

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
JakubJ152
Posty: 43
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:49
Lokalizacja: 45 km. od Torunia.
Gadu Gadu: 337337
Tytuł użytkownika: Początkujący
Płeć:

Post autor: JakubJ152 »

borsukwacław pisze:Witam !
Taki widok mam z górki za domem ;-)
Jak pięknie,tez tak chce! :D
Więc póki w nas ten serca czas niech szumi nam zielony las.
Zielone myśli w głowie miej, marzenia rozśpiewane.
Żyj tak jak chcesz i umiesz żyć, pozwól swej duszy dalej śnić
i do przodu śmiało idź, sam jest sobie panem"
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Da się mieszkać na tej widocznej wyspie czy bagno ?? Pięknie, to moje klimaty :)
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

BRAT_MIH pisze:Da się mieszkać na tej widocznej wyspie czy bagno ?? Pięknie, to moje klimaty :)
Zimą i latem można pomieszkać na niej ;-) wosną i jesienią jest bagnista . Ale zawsze można znaleźć jakąś inną , to jest jedno z jezior Kółka Raruńskiego które w sumie ma ponad 40 km. i praktycznie można je wszystkie przepłynąć i pomieszkac na jakiejś innej wysepce , nie ma ich dużo ,ale są ;-)
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

BRAT_MIH pisze:Da się mieszkać na tej widocznej wyspie czy bagno
Mihu Ty nie narzekaj, mało Ci naszych kanałów na Odrze czy Regalicy? :D
Dla innych z forum, takie jest nasze zachodniopomorskie;
P K Doliny Dolnej Odry
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!
A to widok z drugiej strony górki koło mojego domu ;-)
Drugie zdjęcie to nieco dalsza okolica , i kolejne jeziora Kółka Raduńskiego , zdjęcie "balonowe" :)
Obrazek


Obrazek

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
ODPOWIEDZ