Nocleg w lesie (maj-wrzesień): najlżejsze rozwiązanie.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Nocleg w lesie (maj-wrzesień): najlżejsze rozwiązanie.

Post autor: wojtekzerek »

Może słowo najlżejsze nie jest do końca trafne, trafniejsze byłoby "najmniejsze". Otóż, mam dylemat: jak pogodzić plecak PS20 z komfortowym spaniem w ww miesiącach. Bo w przypadku karimaty, śpiwora i poncho BW nad głowę pojemność plecaka staje się nagle bardzo malutka... Macie jakieś propozycje? Czy może mój plecak jest po prostu za mały albo wymagania za duże?
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Akurat w tym czasie nie ma wielkiego kłopotu ze spaniem, gorzej jak można się spodziewać ulewnego deszczu. Jak dla mnie najważniejszy jest śpiwór, za karimatę świetnie najdą się gałęzie drzew iglastych(najlepiej świerk) . Śpiwór ze zakresem do 0 i będzie dobrze. No i małe ognisko, zawsze jest dobrze jak coś sie na nim gotuje. W razie zimnych nocy napijemy się czegoś ciepłego. Można zrobić szałas, by nie lało się na łeb.- a w małym deszczu spanie pod jakimś gęstrzejszym iglakiem- zdążyło mi się i nie zmokłem.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2008, 23:51 przez Rojek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Na, a co poza tym co tam wymieniłeś i wodą chcesz zabrać?

Szałas jest ok, ale poncho zapewnia lepszą ochronę. Szałas to raczej w funkcji ocieplenia (nora). Nie lubie gałęzi, jeśli będzie sucho i od kilku dni ciepło/nie pada to ściółka pełni rolę lepszej izolacji.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Na ciepłe noce uszyłem sobie hamak ( mieści się w kieszeni bojówek) Do tego zabieram tropik ze starego namiotu ( mieści się do drugiej kieszeni). No i śpiwór w plecaku. To zdecydowanie najlżejszy zestaw jaki miałem do tej pory. W każdym razie nie widzę najmniejszego problemu aby spakować się do kostki na kilkudniowy wypad. I faktycznie najwięcej miejsca przeważnie zajmuje woda.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Treasure Hunter pisze: I faktycznie najwięcej miejsca przeważnie zajmuje woda.
Naprawdę zapraszam wszystkich w moje okolice! Czyste strumienie są wszędzie:) i o wodę sie nie ma co martwić, często biorę po prostu pustą butelkę którą napełniam na miejscu.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Rojek- wierzę i zazdroszcze:) Ja niestety mieszkając w centrum Górnego Śląska mogę o tym tylko pomarzyć.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Treasure Hunter pisze:I faktycznie najwięcej miejsca przeważnie zajmuje woda.
Nie zgodzę się - najwięcej miejsca zajmuje sprzęt foto - aktualnie prawie całą pojemność 25-tki, zostaje mejsce na apteczkę, zestaw 'przydasiów' i drobiazgi w postaci siatki maskującej, kapelusza itp. :mrgreen:
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Zawsze do PS20 można coś przytroczyć ;-) Pamietam juz kiedyś był podobny temat jak zapakować jak najwięcej do jak najmniejszego plecaka :-P

Poncho możesz zwinąć i w środek karimaty wsadzić na jeden bok plecaka, a dośpiwora załatw jakiś pokrowiec z paskami czy czymś takiem jak nie masz i czepiaj do drugiego boku, wtedy masz plecak wolny.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

Właśnie, a te boczne zasobniki od Janysporta? Ma je ktoś? Są w porządku?
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Ja nie mam, ale na ile ty tam leziesz ?

Ps. Ja raz PP25 napakowałem na 30kg ;-)
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

Hm, wstyd przyznać, ale po wypróbowaniu innego sposobu składania/rolowania śpiwór i poncho weszły elegancko i zajmują mało miejsca ;-)
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Zasobniki są w porządku. Aczkolwiek wolę je nosić przypięte do przedniego panela w plecaku (PP25), niż po bokach. Ze względu na sposób zamykania jest tak wygodniej (nic nie będzie wylatywać). Zasobniki są dosyć pojemne, wejdą tam np. buty wspinaczkowe + woreczek na magnezję. Generalnie zawsze mozna do nich coś jeszcze wepchać, chyba każdy wie o co chodzi ;)

w0jna - ja nosiłem w nim ok. 25 kg i nigdy więcej nie chce mi się tego powtarzać :)
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

A sposób ich przytroczenia? Trzymają się mocno?
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Od przodu - jak to modularne systemy, przewlekasz przez taśmy + taki klips jest (służący do powieszenia na szelkach za przelotkę), więc nie ma szansy odpaść, jest stabilne. Z boku jak się przyczepi to trzyma trochę gorzej, poza tym, jak dla mnie więcej roboty z tym jest i przeszkadza przy otwieraniu zamków.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

Co do przyczepiania ich na froncie plecaka, to są tam 2 taśmy wszyte równolegle wzdłuż. Więc jeśli troczysz zasobniki równolegle wzdłuż plecaka (a z tego co rozumiem to tak robisz), to musisz przewlekać 2 taśmy zasobnika pod tymi taśmami plecaka, ale wtedy wypada jedna taśma na 1 zasobnik. Co do klamerki, to o której przelotce mówisz? A odnośnie troczenia ich z boku plecaka to zdjęcia na allegro są wybitnie niepomocne. Z tego, co tam widzę to przyczepia się je za 2 taśmy zasobnika do 4 przelotek (po 2 na górze i na dole). Dobrze myślę?

edit:
Nie, bezsens... Przejrzałem zdjęcia na nowo i już nie mam pojęcia do czego się te zasobniki przyczepia... Jaką one maja szerokość i wysokość, może po prostu wyobrażam sobie je jako większe niż w rzeczywistości...
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Rzez ja się ciesz że miałem do przejści jedynie 3km z tym plecakiem...
Myślałem że nie dojdę. Wydaje mi się iż temat zchodzi na psy. Jeśli chcesz pogadać o zasobnikach do plecaka, czy o samym plecaku to załóż temat w odpowiednim dziale.

Jeśli chodzi o sprzet pierwszej linii to śpiwór i poncho raczej do niego nie należy.
Natomiast jeśli chodzi o plecak do lasu na jeden dzień to masz plecak wystarczający aż nadto, bo nic do niego wkładać nei trzeba, no chyba że chcesz mieć komfort to j.w.

Temat chyba do wymoderowania.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

W PP25 masz cały panel taśm, a PS20 tak niestety nie ma. Obecnie używam 25 dlatego napisałem jak robię. W 20 nie próbowałem przyczepiać. Fakt, ze zdjęć ciężko wywnioskować jak się przyczepia. Używa się to tego tych dwóch bocznych taśm (jedna na dole z przelotką, druga na górze z klamrą).

Ta przelotka, o której mówiłem, jest wszyta w szelkach, w nowszych plecakach ma kształt wydłużonego owalu (przechodzi tam rurka od camela), w starszych miał kształt trojkąta (i tam rurka od camela nie przechodziła). W zamyśle zasobnik był chyba do przyczepienia w większych plecakach (PW50/PT 75), a nie w mniejszych.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

No lekki offtop się zrobił... :roll:
Wojna, nie mówiłem, że to ma być jeden dzień. Fakt, mój błąd że tego nie napisałem, ale mam ambitny plan zmieścić się w PS20 na dłuższą wyprawę (~3 tyg.). Stąd kwestia jak najmniejszego ekwipunku do spania.
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
TD
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:57
Lokalizacja: śląsk
Tytuł użytkownika: Bless
Płeć:

Post autor: TD »

wojtekzerek, Znajdz konkretne drzewo wdrap się na nie przywiąż np.pasem czy liną i śpij
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

W temacie jest użyte słowo "najlżejsze" ale pewnie chodzi Ci o najmniejsze ;) rozwiązanie. Zmieściłem się do Wolverine 32 na tydzień w jesienne Bieszczady (z prowiantem i dużym śpiworem) to i do 20tki można się zmieścić na lato. Wszystko zależy od tego jakiego komfortu oczekujesz i gdzie będziesz się udawał. W górach może być chłodno podczas gdy na nizinach będziesz w nocy się pocił z gorąca w tym samym śpiworku. Karrimata za zewnątrz, kilowy śpiwór i poncho wewnątrz, linki do odciągów, szpilki (opcjonalnie), garnek do gotowania żarcia i wody + palnik i paliwo (opcja), para zapasowych skarpet. Drobiazgi do kieszeni (scyzoryk, apteczka, itp itd). Jedzenie: śniadanie kaszka mleczno-ryżowa z płatkami i bakaliami, obiad: liofilizat, kuskus. Po dziurach poupychaj jakieś orzechy, bakalie, batony (bez czekolady) itp. Butalka z wodą troczona na zewnątrz lub w dodatkowej torbie na ramię (chlebaku).
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

O to chodzi, dzięki wielkie, PA.
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Jakbyś chciał wybrać jakieś konkretne elementy biwakowego wyposażenia to służę pomocą. Mogę coś podpowiedzieć. Tylko pytaj konkretnie. Doświadczenia ze śpiworami, namiotami i palnikami posiadam w nadmiarze ;)
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

PA, Muszę się przyznać, że zawsze mam problem z pakowaniem się(Tanto już wspominał) Sprzęt fotograficzny....Ostatnio kupiłem nawet aparat dalmierzowy....Ale postanowiłem tego lata poeksperymentować i sie zmiescić do małego "holendra" :)
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

OT: Valdi, jesteś kolejną osobą używającą, jak widzę, holendra. Czy mój egzemplarz jest jakiś felerny, czy może ja jestem dziwny? Jak dla mnie jest on kosmicznie niewygodny... :roll:
Carry less by knowing more.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

wojtekzerek, zepnij szelki :) no niewiem, niewiem, ja nie narzekam-naprawde, pochodzilem z nim troche, nawet to i owo mialem przytroczone...i nic
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt pierwszej linii”