Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: soohy »

Nowy rok przywitał nas fajnymi mrozami. Oczekiwałem zejścia poniżej 20 stopni, jak później się okazało lokalnie, na otwartych terenach było nawet -25. Wiadome, w lesie cieplej, ale może kiedyś zrobię taki biwak w jakimś lokalnym "biegunie zimna". Tym razem zabrałem do lasu piłę kabłąkową. Opał powoli się gromadził. Ilość śniegu spowodowała że ilość rozpałki jaką potrzebowałem zebrać aby rozpalić grubsze drwa, była chyba rekordowa podczas moich "ogniskowań" :) Generalnie był to świetny biwak, jakieś 15m ode mnie nocowała także sarna, bo widziałem świeżo rozkopaną ściółkę, której poprzedniego dnia nie było. Wrzucam foto-relację po czasie... Jak już wiosnę witamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pewno lubicie duże zdjęcia na forum :)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: Dąb »

Super , łatwo jest przebić taki materac śpiąc bezpośrednio na ściółce ?
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: soohy »

Dąb pisze: 25 mar 2024, 22:23 Super , łatwo jest przebić taki materac śpiąc bezpośrednio na ściółce ?
Tak jak widać, mam tutaj folię i plandekę, więc w tym przypadku bez szans. Jako ochrona materaca i dodatkowa izolacja. Tak to daję tylko cienką, srebrną folię, jeszcze mi się nie zdarzyło przebić, wbrew pozorom to wytrzymały materiał. Ale... na przykład Bushcraftowy jakiś czas temu pokazywał, jak przebili 2 materace w ciągu jednego wypadu, ale nie od ściółki, tylko elementem namiotu/bivi z tego co pamiętam.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: slaq »

Hej soohy, takie pytanie to jest jakaś dedykowana mata do takich temperatur czy tak okazjonalnie nockę spędziłeś ?
Spoko wypad, Ty tak zawsze bez tarpa na śniegu ? :-D
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: mwitek »

Sławciu mają te materace różne r-value czyli współczynnik izolacji. Zimowe powinny mieć zdaje się powyżej 5 (trzeba by doczytac). Więc można.powiedziec że tak, są specjalne na mróz z dużym wsp r-value
Obrazek
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: soohy »

slaq pisze: 26 mar 2024, 18:58 Hej soohy, takie pytanie to jest jakaś dedykowana mata do takich temperatur czy tak okazjonalnie nockę spędziłeś ?
Spoko wypad, Ty tak zawsze bez tarpa na śniegu ? :-D
Uważam, że to indywidualne podejście do temperatur i okoliczności... Ja po prostu testowałem materac stopniowo schodząc z temperaturą w dół i spokojnie daje radę. Tutaj też dodatkowo miałem izolację, nie no cieplutko było. A materac to Thermarest NeoAir X-lite, R-value 4.5. (345g waży)
Jak są idealne warunki, to bez dachu nad głową, a z reguły to w namiocie :)
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: mwitek »

No widzisz, czyli to w miarę uniwersalne ale też indywidualne.
Obrazek
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: slaq »

mwitek pisze: 26 mar 2024, 21:59 Sławciu mają te materace różne r-value czyli współczynnik izolacji. Zimowe powinny mieć zdaje się powyżej 5 (trzeba by doczytac). Więc można.powiedziec że tak, są specjalne na mróz z dużym wsp r-value
Miałem kiedyś taką nockę nie zapomnę jej nigdy, wspaniała to była noc jak mi się przebiła taka mata przy -15* i choć teraz mam ze cztery maty to wspomnienie pozostało i niepewność przychodzi zawsze o świcie :-? mam taką jedną Bushmena fit-600 r-value 3,1 ale poniżej -5 z nią nie zszedłem, wspomnień czar mnie jakoś powstrzymał :-D
Dlatego spytałem testującego. Dzięki soohy :)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: Dąb »

Miałem kiedyś taką nockę nie zapomnę jej nigdy, wspaniała to była noc jak mi się przebiła taka mata przy -15*
To jest moja paranoja odnośnie takich mat, ale komfort kusi. No i jakby ciągle się przebijały to pewnie by nikt tego nie nosił.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: soohy »

Dąb pisze: 28 mar 2024, 21:17To jest moja paranoja odnośnie takich mat, ale komfort kusi. No i jakby ciągle się przebijały to pewnie by nikt tego nie nosił.
Ale zdajecie sobie sprawę, że nawet na długodystansowej wyprawie gdzie jesteście w cywilizacji, takie coś nie stanowi problemu a tym bardziej na jednej nocce? To jak z paleniem ogniska, niby grozi mandat, ale korzyść jest większa od kary, to samo z materacem. Ja tyle lat myślałem, że to jest takie delikatne, że służy do patrzenia a nie spania, całe szczęście w końcu się przemogłem i żałuję, że tak późno :569:
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: mwitek »

Masz rację. Ja w prawdzie mam od niedawna taki materac ale już go zdążyłem bardzo polubić.
Obrazek
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Re: Mroźna noc - minus 20 stopni - 08-09.01.2024

Post autor: soohy »

A, no i dodam oczywiście, że wraz z materacem dają mały zestaw naprawczy, więc jakieś mikro - dziury można w terenie naprawić łatką, o ile znajdziemy dziurę :D :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotki survivalowo-turystyczne”