Jaki filtr do wody?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

mandre
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2022, 21:30
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Jaki filtr do wody?

Post autor: mandre »

Witajcie
Właśnie zarejestrowałem się na forum i mam pytanie do doświadczonych kolegów.
Jaki polecacie filtr do wody, żeby oczyścić wodę z rzeki czy jeziora. Chodzi o oczyszczenie biologiczne z bakterii itp. a także chemiczne tj. nawozy czy środki ochrony roślin, które spływają do zbiorników wodnych.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Ja polecam nie kupować filtra wcale. Koszt takiego filtra prędko się nie zwróci porównując do kupowanej wody ale to i tak mały problem. Większym problemem jest to, że nigdy nie wiesz kiedy możesz mu zaufać. Nie masz pewności czy filtr jest sprawny - czy nie posiada wady fabrycznej czy zwyczajnego zużycia a dochodzi jeszcze problem ew. uszkodzenia np. przy niskiej temperaturze czy kontakcie z rożnymi substancjami. Gołym okiem nie ocenisz a wskaźnika brak. W bardzo zanieczyszczonej wodzie nie będziesz go chciał używać bo filtra szkoda a wody takiej nie będziesz chciał się napić a o zaufaniu w ogóle do zdolności filtrowania już pisałem. Z kolei woda w miarę czysta zdatna i pewna będzie po przegotowaniu. Ja mam sawyera mini i nie ma szans bym go kupił ponownie tym bardziej że trafił mi się jakiś z lekka wadliwy egzemplarz słabo przepuszczający wodę. Trzeba się namęczyć by się napić o napełnieniu butelki nie wspomnę. Ale o awaryjności i krótkiej żywotności tych filtrów można w internecie poczytać. Ja filtr absolutnie odradzam chyba że do Afryki jedziesz.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1058
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Ja natomiast polecam sawyer mini.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Combat.pl
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2018, 12:22
Lokalizacja: Częstochowa
Tytuł użytkownika: Przeżyj to!
Kontakt:

Post autor: Combat.pl »

Cześć, dobrą skutecznością cechuje się również LifeStraw Personal Blue

https://www.combat.pl/001035378-filtr-d ... -blue.html

Można kupić też zestawy po dwie i trzy sztuki, wtedy oczywiście wychodzi taniej za jedną
Jest to oficjalne konto sklepu combat, wpis może posiadać charakter reklamowy
neuron81
Posty: 7
Rejestracja: 12 sie 2022, 16:21
Lokalizacja: Będzin
Tytuł użytkownika: Pasjonat Bushcraftu
Płeć:
Kontakt:

Post autor: neuron81 »

teraz jest masę filtrów do wody. sawyer, Grayl, to w sumie chyba najbardziej znane marki. Mam obydwa. Ale wolę Sawyer mini ze względu na niską masę.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2022, 21:46 przez neuron81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Ja stosuje filtr MSR i jeszcze nie miałem problemu, mimo, że czasem woda była stojąca a nie jak zaleca producent płynąca. Oczywiście i tak była gotowana przed spożyciem. Możliwość pompowania do Nalegene to plus. Minus to rozmiar - duży zawodnik jak na piesze wyjazdy.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Borowygustaw
Posty: 6
Rejestracja: 03 lis 2023, 16:21
Płeć:

Re: Jaki filtr do wody?

Post autor: Borowygustaw »

Witam
Wiek toś z szanownych forumowiczów czemu firma LifeStraw zrezygnowała z produkcji filtra słomkowego LifeStraw Flex? Zastanawia mnie ta dziwna decyzja, filtr moim zdaniem i, chyba nie tylko moim, jest o wiele lepszy chociażby zastosowanym filterm z węglem aktywnym od Sawyer Mini.
ODPOWIEDZ