Legalny bushcraft

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Legalny bushcraft

Post autor: konradraku »

Cześć!
W związku ze zbliżającym się, przełomowym dla polskiego bushcraftu (i nie tylko) dniem 21.11.2019 r.,uważam, że warto założyć nowy wątek na potrzeby zamieszczania relacji i umawiania się na biwaki w wyznaczonych obszarach LKP (leśne kompleksy promocyjne). Takich kompleksów na terenie Polski jest 25, zgodnie z obowiązującym prawem można w nich prowadzić eksperymentalną gospodarkę leśną. LP Wyznaczyły łącznie 43 obszary (ponad 65000 ha lasów), gdzie biwakowanie, zgodnie z regulaminem LP będzie w pełni legalne. Regulamin wprowadza ograniczenia, do których bezwzględnie trzeba się stosować m.in. zakaz używania otwartego ognia, max. 4 osoby na max. 2 noce z rzędu, bez zgody nadleśnictwa. Osobiście uważam, że każdorazowo warto wskazać leśnikom naszą dokładną pozycję, aby potem mogli to miejsce sprawdzić i wyciągnąć pozytywne wnioski (w końcu o to walczymy). ;-)
Okres pilotażu ma pozwolić leśnikom, którzy nie znali bliżej tej formy rekreacji, przekonać się, że uprawianie survivalu i bushcraftu nie tworzy zagrożeń dla lasu i innych osób. Obszary objęte programem będą monitorowane: leśnicy i wolontariusze z grup bushcraftowych będą prowadzili obserwację, wywiady z napotkanymi turystami, ankiety internetowe. Leśnicy będą dbali też na przykład o to, by koła łowieckie w odpowiednim miejscu i czasie oznaczały tablicami teren polowania oraz będą szeroko uprzedzali wszystkich o planowanych polowaniach zbiorowych. Po upływie roku przyjdzie czas na ocenę, ile osób korzysta z tego rodzaju oferty, jak są do tego przygotowane, jaka ich część zachowuje się etycznie i przestrzega ustalonych zasad, czy i jaki wpływ na stan lasu ma uprawianie tego rodzaju hobby. Wnioski będą podstawą do wypracowania docelowych rozwiązań.
Program pilotażowy potrwa od 21.11.2019 r. do 23.11.2020 r.


Poniżej mapka z oznaczeniem obszarów, gdzie biwakowanie będzie legalne:
Obrazek

Źródło: artykuł, który wstawił Mr.Bogus w innym wątku - Łatwiej zanocujesz na dziko w Lasach Państwowych



Wszystko w naszych rękach!
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Od paru dni obserwuję radość ludzi na FB z powodu rzekomego przełomu. Po nocce w lesie w chłodnym terminie bez ogniska, ale za to z palnikiem gazowym (lub benzynowym) radość przejdzie.

Jedyna różnica to awaryjny biwak - będzie na legalu - o ile uda mi się trafić w te małe miejsca na mapie.
LeśnyTu
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2019, 21:09
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: LeśnyTu »

No miejsc to na prawdę mało....
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Na prawdę niewiele to zmienia. Nie znam nikogo z LP czy SL kto czepiał by się samego noclegu pod drzewem bez ogniska. Więcej dała by możliwość palenia ognia poza sezonem zagrożenia pożarowego i przy temperaturze np. poniżej 10 stopni. Zapobiegło by to wysypowi wakacyjnych ognisk w lesie.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Bareja by tego lepiej nie wymyślił... bushcraft bez ognia to jak dziewica bez błony ;-)
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

Panowie, ale od czegoś trzeba zacząć... :roll:
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

konradraku pisze:Panowie, ale od czegoś trzeba zacząć... :roll:
Dokładnie,małymi krokami.To co Kondziu kiedy pierwszy legalny popas robimy?
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

W tym roku to już ciężko z terminami, ale przyszły rok jak najbardziej.
Z uwagi, że ognisko niestety będzie trzeba odpuścić to fajnie by było zorganizować jakiś dłuższy marsz z noclegiem po drodze. Myślę, że w weekend w Gorcach sobie omówimy jakieś propozycje, może nawet coś wstępnie ustalimy i wtedy damy znać. ;)
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

GawroN pisze:Od paru dni obserwuję radość ludzi na FB z powodu rzekomego przełomu. Po nocce w lesie w chłodnym terminie bez ogniska, ale za to z palnikiem gazowym (lub benzynowym) radość przejdzie.

Jedyna różnica to awaryjny biwak - będzie na legalu - o ile uda mi się trafić w te małe miejsca na mapie.
Chciałbyś....

Bez palnika, lampy naftowej etc. Tylko pasztet na zimno i latarka. No ewentualnie podgrzania chemiczne.

Medialnie fajnie to wygląda, Marek ma czym karmić akolitów a jakie są realia to każdy sam sobie oceni. Ja się chętnie wybiorę na biwak w to promocyjne miejsce. Bo czemu niby nie.
Obrazek
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Słownik pożarniczy:
OTWARTY OGIEŃ - zjawisko spalania się ciał, dostrzegane w postaci płomieni i żaru.

Mały palnik nie ma żaru.
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

na początek okres letni,z czasem jak zobaczą że wszystko jest ok,przybędzie obszarów,może i miejsca wyznaczone na ognisko się pojawią

wyobraźcie sobie takie biwak jak poniżej na legalu

Obrazek
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Może jestem jakiś dziwny, ale do tego żeby miło spędzić czas w terenie nie potrzebuję ogniska, a jak jakiś czas temu postanowiłem potrenować rozpalanie i posiedziałem trochę przy ogniu, to byłem na siebie wściekły bo potem przez dwa dni dymem 'waliłem' i zwierzaki było ciężko podchodzić.

To że LP nie spełniły wszystkich oczekiwań mnie nie dziwi, zwłaszcza tego odnośnie ognisk, to jest normalny 'dupochron', ostatnie lata są bardzo suche w lasach, a gdyby wybuchł pożar tam gdzie będą surviwalowcy, to kto będzie odpowiedzialny - ten który podpisał zgodę. W wielu miejscach na świecie gdzie panuje większa swoboda, obostrzenia odnośnie ognia są bardzo restrykcyjne.

Odnośnie inicjatywy, to jestem bardzo ZA ...mimo że jak dla mnie nic ona nie zmienia. Żeby zachęcić ludzi do odwiedzania tych terenów przydały by się przewodniki z opisem atrakcyjnych miejscówek.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

GawroN pisze:Słownik pożarniczy:
OTWARTY OGIEŃ - zjawisko spalania się ciał, dostrzegane w postaci płomieni i żaru.

Mały palnik nie ma żaru.
Wg interpretacji lasów państwowych nie można nawet gazu. W prawdzie nie sądzę żeby którykolwiek z leśników przyczepil się do palnika gazowego
Obrazek
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

mwitek pisze: Wg interpretacji lasów państwowych nie można nawet gazu. W prawdzie nie sądzę żeby którykolwiek z leśników przyczepil się do palnika gazowego
Wszystko trzeba robić z głową - jak spowodujesz zagrożenie pożarowe to słusznie się przyczepią i do palnika gazowego
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

No przecież ja to wiem.

Chodzi o to, że wg przepisów nie można. A myślę, że zwłaszcza na tych obszarach promocyjnych nie ma co naginać tych zasad. Skoro mam to mieć pozytywne skutki to ludzie tam przebywający powinni przestrzegać przepisów, żeby nie dawać władzy argumentów przeciw "Nam"

C oto przyniesie to czas pokaże. Natomiast nie widzę przeciwwskazań, żeby pojechać na jedną noc zgłosić "pobyt" i pokazać się z dobrej strony. Jak to mówią P.R. Rób dobrze i mów o tym bardzo głośno.

A poza sceną My i tak będziemy robić sobie to co robimy do tej pory zapewne z daleka od obszarów promocyjnych.
Obrazek
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

mwitek pisze:Rób dobrze i mów o tym bardzo głośno.
Właśnie tego nam trzeba.

Zacznijmy od biwaków bez ognia w zgodzie z regulaminem, a może za 2-3 lata LP zmienią całkowity zakaz używania ognia na czasowy zakaz, który pozwoli na racjonalny ogień np. w okresie zimowym.
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

konradraku pisze:
mwitek pisze:Rób dobrze i mów o tym bardzo głośno.
Właśnie tego nam trzeba.

Zacznijmy od biwaków bez ognia w zgodzie z regulaminem, a może za 2-3 lata LP zmienią całkowity zakaz używania ognia na czasowy zakaz, który pozwoli na racjonalny ogień np. w okresie zimowym.
Nie liczył bym na takie cuda. Prędzej, jeśli miałbym cokolwiek gdybać, to więcej miejsc wyznaczonych na ognień. Będących pod kontrolą.


Zimą akurat leśnicy zwykle są wyrozumiali i jak nie odwalasz lipy, nie palisz im świeżo ściętych pniaków naszykowanych do wywiezienia to nie czepiają się ognisk. Na pewno nie wszyscy. Z moich doświadczeń tak wynika. Ale, teraz na obszarach tych promocyjnych to i zimą pewnie byłby argument do sporów i przeciw surfifalowcombuszkraftofcom.
Obrazek
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Inicjatywę LP oceniam bardzo dobrze. Co do kwestii używania ognia w lesie (i terenach bezpośrednio przyległych), zauważyć wypada, że na istniejące ograniczenia autorzy projektu nie mają w zasadzie żadnego wpływu.
Poza tym palenie ognisk w lasach nie zawsze ma swoje uzasadnienie i na pewno w wielu przypadkach można się bez niego obejść bez uszczerbku dla jakości wypoczynku. Sam ognisk nie rozpalam przez większą część roku, dlatego że zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Mały benzyniaczek wystarcza, i choć także jest nielegalny, to odpowiednio użyty nie stanowi niebezpieczeństwa dla lasu.
Uważam, że zakaz używania ognia (zwłaszcza rozpalania ognisk) w lesie bez konieczności życiowej jest słusznie zakazany. Sam zaś podczas biwaku leśnego pewnie gorzej będę się czuł, wiedząc, że w okolicy płonie kilkanaście ognisk rozpalonych przez nieznanych mi ludzi.
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Mapy i regulaminy są już na stronach nadleśnictw.
Dla Żmigrodu tu:
http://www.zmigrod.wroclaw.lasy.gov.pl/ ... wa-zmigrod

I mapa:

Obrazek

I Nadleśnictwo Milicz:
Obrazek

Oba tereny położone blisko siebie :-)
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

mwitek pisze:A poza sceną My i tak będziemy robić sobie to co robimy do tej pory zapewne z daleka od obszarów promocyjnych.
Lepiej bym tego nie ujęła.
Ja generalnie chyba jestem przeciwna tej inicjatywie...
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

W końcu ludzie wracają na stare śmieci (to tak na marginesie). Odnośnie ww. inicjatywy mam mieszane uczucia. Jednym z minusów jest to, ze jak program pilotażowy się nie sprawdzi, będzie gorzej, niż przed tym całym zamieszaniem. W Polsce jest za duże zaludnienie, a dodatku nadeszła kolejna fala mody na "surwiwal", co nie wróży dobrze tej inicjatywie. Będę dalej działał po staremu - przeprowadzał komfortowe testy w prywatnym lesie kumpla oraz korzystał z LP kamuflując się w dzikich, nieuczęszczanych ostępach.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”