www.reconnet.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
siekiera dla ojca
Autor Wiadomość
mar_kow 

Wysłany: 2017-11-19, 17:45   

pocieszny napisał/a:
dorabiacie troche na siłę dużą ideologię do samego faktu rąbania drewna ;-) jeśli się tego nie robi "zawodowo" i nie kolekcjinuje siekier to troche przerost formy nad treścią ;) oczywiście fajnie jest mieć kilka siekier ale taką 1200 spokojnie można zrobić w zasadzie wszytko, byle byłą tylko choć troche naostrzona ;) a jak się chce łupać duże rzeczy to i tak lepiej wypadają kliny i młot icon_twisted

Pewnie masz rację ale i tak już dotarł do mnie Hultafors 1,5 kg Fabrycznie bardzo ostry inaczej niż w przypadku 0,85 kg gdzie kt była masakryczna...

Zirkau 

Wysłany: 2017-11-19, 18:38   

Łukasz, od kiedy używam X25 zapomniałem co to młot :D Zostają zaledwie zwykle 1-2 uparte klocki na 5m3 - to te rozcinam pilarką i mam spokój.

X25 "robi" więcej o 20-30% m3 niż zwykła uniwersalna siekiera przy tym samym wysiłku. Po prostu oszczędzasz czas na zaklinowanej siekierze i nie potrzebujesz potem ani klinów ani młota do jej uwolnienia - bo taka nadzwyczaj trudno się klinuje.

mar_kow 

Wysłany: 2017-11-19, 19:16   

Zirkau napisał/a:
Łukasz, od kiedy używam X25 zapomniałem co to młot :D Zostają zaledwie zwykle 1-2 uparte klocki na 5m3 - to te rozcinam pilarką i mam spokój.

X25 "robi" więcej o 20-30% m3 niż zwykła uniwersalna siekiera przy tym samym wysiłku. Po prostu oszczędzasz czas na zaklinowanej siekierze i nie potrzebujesz potem ani klinów ani młota do jej uwolnienia - bo taka nadzwyczaj trudno się klinuje.

Będę musiał "zapodać" ale w przyszłym roku. Na razie wystarczy mi "hultaj", do palenia mam brzozę stosunkowo cienką w zasadzie nie muszą rąbać tyle co na rozpałkę. W przyszłym planuję kupić dąb albo grab z wycinek to będzie ciężej. Trzy lata temu rąbałem takie klocki sękate i poskręcane - męczarnia... Ale paliły się super.

Dąb 

Wysłany: 2017-11-20, 19:26   

Jeśli mogę wrzucić swoje 3 grosze. Przy większych przerobach drewna staje się fanem siekiero-młota tak 2,5-3,5kg. Dlamnie to optymalna waga. Jak się zaklinuje, przy jakimś upartym drewnie (odziomki etc.) można szybko wybić trzonek i resztę potraktować młotem jako klin w przeciwieństwie do siekiery. Tylko siekiero- młoty piękne nie są. Drugą opcją jest siekiera rozłupująca, waga nie mniejsza niż 2 kilo. Przy dużych klockach wbrew pozorom mniej się zmęczymy niż używalibyśmy 1,2-1,5kg siekierę ogólnego przeznaczenia. Jeżeli miał bym kupować dla siebie to wybrałbym bym albo Polskie Juco - model T6087 http://www.juco.com.pl/pl.siekiery.html albo Krumpholz 2kg http://krumpholz.pl/produkty/#lg=1&slide=0 za którą przemawia jesionowy trzonek.

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "

Apo 
WATAHA Z POPRAWCZAKA

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2017-11-24, 15:26   

Chciałam tylko dodać, iż zamówienie na Hulaja 1,2kg zostało już poczynione u Marshalla a przy okazji rozmów z innymi "prezentodawcami" doszedł jeszcze mały Fiskars x7, jako alternatywa do większego Hultaja (celem robienia podpałkowych drewienek) 8-)
Wydaje mi się, że już taki zestaw na start będzie fajny :)

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!

Zirkau 

Wysłany: 2017-11-24, 20:58   

będzie zadowolony.

pocieszny 

Wysłany: 2017-11-28, 07:58   

Zirkau napisał/a:

przyjedziesz na sylwka to są do kominka klocuszki do porąbania :D uwierz mi przypomnisz sobie co to młot i kliny, 2 kilowa do rozłupywania nie daje rady :D

Zirkau 

Wysłany: 2017-11-28, 08:13   

hmmm. Paradox - jak nie rąbiesz, nie masz czym palić i marzniesz. Jak na rąbiesz, to jest Ci tak gorąco, że nie potrzebujesz już palić :D

A swoją drogą, to co za klocki Ci zostały? odziomki wiązu ?

pocieszny 

Wysłany: 2017-11-29, 18:13   

niee paanie suchutka sosna/świerk :mrgreen: taka 4ro letnia icon_twisted

Zirkau 

Wysłany: 2017-11-29, 22:28   

mam wrażenie, że ostały Ci się jeno takie kołki, którym sam rady nie dałeś :D

pocieszny 

Wysłany: 2017-12-01, 09:06   

Wybiorę Ci takie bez sęków :)

Zirkau 

Wysłany: 2017-12-01, 13:58   

pocieszny napisał/a: