''stary'' Bear Grylls

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

wolfram
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2016, 20:52
Lokalizacja: Legnica

''stary'' Bear Grylls

Post autor: wolfram »

Co myślicie o tym nożu?


Obrazek Obrazek
hosting zdjęć na allegro
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Jako nożu polowym?
Ciężki (full tang), szlif wklęsły raczej tylko do płytkich cięć, przy głębszych się klinuje (w twardym materiale), przy cięższej pracy zbyt delikatny. Pochwa także ciężka i co gorsze, czepliwa. To wystarczy, zalet raczej nie dostrzegam.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

podtrzymuję....
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Re: ''stary'' Bear Grylls

Post autor: mar_kow »

Zwyczajna podróbka z kiepskiej stali niewarta ceny. Sam nóż do ucięcia kijka na ognisko na pewno się sprawdzi. Ponadto, kupowanie chińskich podróbek napędza tylko czarny rynek...
wolfram
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2016, 20:52
Lokalizacja: Legnica

Post autor: wolfram »

przyznam szczerze, że najbardziej podoba mi się w tym nożu sposób troczenia do pasa.
Noże mocowane pionowo są wkurzające, z racji tego, że często jeżdżę autem.
Znacie jakieś fajne modele, mocowane poziomo, ale tylko w skórzanej pochwie?
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

pochwa na zamówienie, albo wyższy pkt mocowania.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

wolfram pisze:przyznam szczerze, że najbardziej podoba mi się w tym nożu sposób troczenia do pasa.
Noże mocowane pionowo są wkurzające, z racji tego, że często jeżdżę autem.
Znacie jakieś fajne modele, mocowane poziomo, ale tylko w skórzanej pochwie?
Na knives.pl kupisz fajny nóż i zamówisz tego typu pochwę. Ze skóry, bo ta akurat to kiepskiej jakości skóra ekologiczna. Popełniłem to nieporozumienie i kupiłem ten nóż na Alle. Nie sugerujcie się opisem stali - to co najwyżej chińska 8Cr13Mov. Nóż dostał zadanie pielęgnowanie ogródka z czym sobie radzi pod warunkiem częstego ostrzenia...
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Wolfram, nie licz że nóż kupiony na al....e mimo że wygląda identycznie ze wzorem firmowym, ba nawet produkowany wspólnie w jednej fabryce chińskiej będzie tym samym nożem. Czasem stal dostarcza zamawiający, a zupełnie w innym miejscu poddawany jest procesem hartowania - co powoduje że stal tych noży potrafi się zachowywać inaczej- więc nie zawsze to tylko naklejka drogiej firmy.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

wolfram pisze:Noże mocowane pionowo są wkurzające, z racji tego, że często jeżdżę autem.
Spróbuj sam przeszyć szlufkę mocującą, pod kątem 45 stopni. Pomaga, sprawdzone.
A wracając do pierwszego postu, to może napisz co Ty o nim sądzisz i jakie masz wątpliwości, o których wcześniej nie napisano?
Podoba Ci się w nim tylko pochewka?

Edycja: pochwy custom:
https://forum.knives.pl/index.php/board,50.0.html
Obrazek
wolfram
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2016, 20:52
Lokalizacja: Legnica

Post autor: wolfram »

Ogólnie bez noża czuję się jak bez majtek i zawsze noszę nóż.A że żywot prowadzę miejsko/wiejski, czasem nawet krawatowy, to zwyczajnie nie może zwisać z pasa maczeta do kolan.Doraźnie radzę sobie z tym stosując małe finki; zwykłe tanie dziady za 25 zł, tyle że króciutkie.To co teraz mam to jakiś RED DEAR.Główną zaletą tego noża jest długość 15 cm.
Jeśli chodzi o jakość stali, to mówiąc szczerze, mam to gdzieś.Do zaostrzenia kija na ognisko, czy obrobienia złamanego trzonka w saperce wystarczy cokolwiek.
Reasumując, w omawianej tu podróbce noża podoba mi się w 8O% pochwa[tylko nie wiedziałem, że to nie skóra], a w 2O% to, że jest to zwykły nóż, bez wodotrysków i innych gówien, których nienawidzę.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

wolfram pisze:[...]
Jeśli chodzi o jakość stali, to mówiąc szczerze, mam to gdzieś.Do zaostrzenia kija na ognisko, czy obrobienia złamanego trzonka w saperce wystarczy cokolwiek. [...]
Twierdzisz tak bo nie używałeś noża z dobrej stali... Można coś znaleźć używanego za dobrą cenę. Będziesz miał wrażenie że "sam tnie"...
wolfram pisze:[...]Reasumując, w omawianej tu podróbce noża podoba mi się w 8O% pochwa[tylko nie wiedziałem, że to nie skóra], [...]

Pochwa rozleciała mi się po dwóch wyjściach na działkę... Ale jak masz dostęp do skóry to na podstawie projektu możesz uszyć sam.
wolfram pisze:[...]a w 2O% to, że jest to zwykły nóż, bez wodotrysków i innych gówien, których nienawidzę.
Dlatego ten projekt S4 kosztuje ok 2 tys $ w oryginale... Twórca zawiesił działalność przez podróbki... Można zamawiać ale nie wiem czy realizuje zamówienia...
http://www.bayleyknife.com/site/index.aspx
wolfram
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2016, 20:52
Lokalizacja: Legnica

Post autor: wolfram »

mar_kow pisze:
Dlatego ten projekt S4 kosztuje ok 2 tys $ w oryginale... Twórca zawiesił działalność przez podróbki... Można zamawiać ale nie wiem czy realizuje zamówienia...
http://www.bayleyknife.com/site/index.aspx
O.o.
W czasach, gdy ten nóż w ogóle się pojawił, a filmy z Bearem Gryllsem dopiero wchodziły i mało kto o nim słyszał, to ten nóż kosztował równowartość 1OOO złotych. Nie pamiętam dokładnej kwoty w oryginale, ale coś koło tego.

Skoro pochwa się rozlatuje, to nie ma o czym gadać.Trzeba będzie coś zaimprowizować.
Jeśli chodzi o jakość stali, faktycznie, do tej pory moim szczytem nożowej [...] były Victorinox i Mora; oba zgubiłem, stąd sceptycyzm wobec wynalazków z tysiąc złotych, bo też zostanie w lesie.

Podświetlenie sugeruje użycie słowa niezgodnego z regulaminem - proszę o zmianę.
GawroN
Ostatnio zmieniony 22 sie 2016, 18:12 przez wolfram, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Do garnituru idealnie pasuje z klasyki Opinel no 7/8

Obrazek

15 cm ostrza to już dużo, szczególnie takiej grubej. Mocne może i to jest, ale jeśli ma to się sprowadzać do prac "garniturowych" a w terenie do róznych prac precyzyjnych ,bo do cięższych i tak mamy inne narzędzie (siekiera, maczeta itp), to taki Opinelek jest naprawdę wart swojej ceny. Bardzo dobra obróbka cieplna prostej stali.

Obrazek
wolfram
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2016, 20:52
Lokalizacja: Legnica

Post autor: wolfram »

Opinel fajny jest, aczkolwiek jak każdy scyzoryk nie lubi piachu i tym podobnych rzeczy.
I, co by dużo nie mówić, opinele to jednak są paskudne jak dupa węża:D
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Może nie lubią piachu - ale garnitur i codzienny ubiór też nie lubi piachu :D

Przy odrobinie uwagi sprawdza się w szerokim polu zastosowań.

Uroda - jest piękny.
Ale to jak widać trzeba sie wnożowić, by docenić prostotę i piękno tego noża, a duże noże w typie RAMBO traktować z przymrużeniem oka - bo takie to jak obierają jabłko to na dwie połówki tylko :D
ODPOWIEDZ