Syn Tuska szarga polski mundur?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Michal N pisze:http://www.tvn24.pl/nowe-przepisy-dotyc ... 702,s.html
No to sobie w polskim moro nie pochodzimy :-(
W przypadku zmian w prawie akurat ta sprawa ma drugie dno... Chodzi tu o doświadczenia z Ukrainy wynikające z wojny hybrydowej... Sztuczka polega na używaniu "przebierańców" w celach militarnych - Rosjanie opanowali tę umiejętność idealnie...
Konsekwencje prawdopodobnie będą daleko idące i jeżeli założenia będą realizowane to szykuje się daleko posunięte ściganie karne za używanie umundurowania WP.
Z drugiej strony do niedawna AMW wyprzedawała to umundurowanie na rynku cywilnym - masa tego jest na rynku i jeżeli będą ścigali każdego wędkarza i rolnika to przestępcy mogą się czuć niezagrożeni...

Amerykanie mają np. te przepisy opanowane - kupić mundur lub akcesoria w "pikselki" mogą tylko żołnierze USA. Nawet jak się dawało kasę i prosiło zaprzyjaźnionego "dzikiego" to nie zawsze chciał kupić w PX-sie. Umundurowanie wycofane z obiegu natomiast jest ogólnie dostępne.

Jak dotąd przestrzegano przed sprzedażą sortów na Alle - żandarmeria namierzała sprzedających, ale o konsekwencjach nie słyszałem...
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Zakaz jest od dawna. ( dużo dużo wcześniej niż 2005). Kupić też można od zawsze i od "zawsze"nie można nosić.
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Prowler pisze:Zakaz jest od dawna. ( dużo dużo wcześniej niż 2005). Kupić też można od zawsze i od "zawsze"nie można nosić.
Chodzi o nowy projekt...
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//507 ... 203405.pdf
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Już nie projekt, tylko nowe prawo obowiązujące od dnia 24 marca 2016r.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2016000035401.pdf
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Co ciekawe tak sformułowane rozporządzenie mówi jest nie tylko o mundurach WP ale w ogóle o mundurach wojskowych. To mam rozumieć, że jak będę w hamerykańskich portkach, to żandarmeria na dworcu wlepi mi mandat?

Edyta: http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2016000003801.pdf
Art. 13.
1. Używanie munduru zagranicznego wymaga zezwolenia terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego. :-P
Obrazek
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

Nie sądzę, by te przepisy były wykonywane literalnie, mnóstwo ludzi nosi wojskowe lub wojskowo wyglądające łachy. Poza tym, jak żandarmeria sprawdzi czy gacie są wojskowe, czy też jest to cywilny ciuch w plamy. Biorąc pod uwagę niektóre rodzaje kamuflażu mieliby niemałe wyzwanie np. szwajcarski, który wygląda jak jesienny dzień słoneczny po zjedzeniu śmiesznych grzybów.
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Michal N pisze: To mam rozumieć, że jak będę w hamerykańskich portkach, to żandarmeria na dworcu wlepi mi mandat?

Edyta: http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2016000003801.pdf
Art. 13.
1. Używanie munduru zagranicznego wymaga zezwolenia terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego. :-P
Pomyliłeś przepisy - zakaz używania munduru zagranicznego jest w ustawie, nie w nowym rozporządzeniu.

A tak w ogóle to nie wywołuj wilka z lasu, bo Antonio w ramach Dobrej Zmiany może nakazać egzekwowanie tego przepisu, o którym nikt dzisiaj nie pamięta.

Noszenie munduru jest penalizowane w kodeksie wykroczeń:

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

W Polsze nie ma niewinnych, są tylko źle przesłuchani..... :evil:
;
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Zgodnie z cytowanymi przez Mr.Bogus przepisami ( zalecam przejżeć ich obszerniejsze fragmenty ) to prawda jest taka, że noszenie wdzianka rycerza Jedi też podchodzi pod ten przepis i można za to dostać kolegium.

Tak wiem że to absurd, ale tak mówi prawo.
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Dźwiedź pisze:dostać kolegium
W roku 2001 sądy grodzkie zastąpiły kolegia do spraw wykroczeń.
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

GawroN pisze:
Dźwiedź pisze:dostać kolegium
W roku 2001 sądy grodzkie zastąpiły kolegia do spraw wykroczeń.
Z rokiem 2010 sądy grodzkie zostały zlikwidowane. Kompetencje przejęły wydziały karne sądów rejonowych. :-P

[ Dodano: 2016-03-18, 10:26 ]
Dźwiedź pisze: noszenie wdzianka rycerza Jedi też podchodzi pod ten przepis i można za to dostać kolegium.
Tak wiem że to absurd, ale tak mówi prawo.
A jaki tam absurd - świadome działanie pań i panów z Wiejskiej.
A jak jesteś grzeczny, to ci nic nie zrobimy. A jak zaczniesz podskakiwać to mamy na ciebie gotowy "paragraf".

Nie wiem czy wiesz, ze jak naskrobiesz sobie "siarki" z zapałek, to podpadasz pod produkcję i posiadanie materiałów wybuchowych, nie mówiąc o tym jak sobie 5 g prochu czarnego ukręcisz.
Jak posiadasz 1 nabój 0,22 to podpadasz po nielegalne posiadanie broni i amunicji (zagrożenia karą 6 miesięcy do 8 lat) podobnie jak posiadasz wykopaną łuskę z niezbitą spłonką, czy skorodowaną rurkę, która kiedyś była lufą. Nawet za posiadanie korkowca (takiego jak pewnie pamiętasz na odpustach sprzedawano) zapadł wyrok skazujący.

Jest jeszcze wiele "ciekawych" przepisów karnych.
Z pewnością w swoim życiu popełniłeś czyn, za który powinieneś był być skazany co najmniej na rok w zawieszeniu na dwa lata.

W takim państwie żyjemy. :566:
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

To przepis jeszcze z lat komuny. Takich bubli (sory jeśli kogoś uraziłem ;)) jest sporo i wynikają często z przeoczeń przy kolejnych
nowelizacjach. A teksty typu "w takim państwie żyjemy " to taka odwrotność " swoje krytykujesz a cudzego nie znasz ". W każdym państwie są takie wtopy. Pierwsze co mi na myśl przychodzi to np. określenie grubości paska, w co można bić i ile razy w miesiącu można bić żonę albo zakaz uprawiania seksu przez łosie w miejscu publicznym. To z USA. ;)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Prowler pisze:To przepis jeszcze z lat komuny. Takich bubli (sory jeśli kogoś uraziłem ;)) jest sporo i wynikają często z przeoczeń przy kolejnych
nowelizacjach.
To rozporządzenie zakazujące noszenia mundurów jest najnowszym wymysłem władzy.
Także podawane przez mnie przepisy nie są pozostałością po komunie tylko świeżym pomysłem władzy.
To nie są buble - tylko świadome działanie.

Za komuny ja milicjant zobaczył u ciebie 1 nabój nawet się tym nie zajął, no jak byłeś małolat to ci go najwyżej zabrał. Teraz to masz wyrok gwarantowany.

A jak masz pecha to nawet możesz dostać wyrok za posiadanie korkowca.
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Mr.Bogus, piszesz raz o rozporządzeniu raz wrzucasz kodeks wykroczeń... Pisząc o przepisach z komuny miał na myśli cytowany przez ciebie artykuł kw. I jest to zapis jeszcze z lat komuny - 20.05.1971 r to czas uchwalenia kw ;). I wszystkie rozporządzenia odnoszą się do niego. Napisałeś, że zakaz jest od 2005 ale to też nieprawda. Bo zakaz jest od bardzo dawna (co najmniej od 1971). Wszystkie późniejsze władze pisały jedynie swoje rozporządzenia które po za małymi zmianami w układzie czy słownictwie nic nie zmieniały.Rozporządzenie jest aktem niższej rangi i nawet jeśli Antoni w rozporządzeniu zniósł zakaz noszenia munduru i tak nie można byłoby nosić ;). Więc nie pisz, że to najnowszy wymysł władzy bo jest to nieprawda. To tak jak od razu napisałem ciągnie się z małymi zmianami jeszcze z komuny.

I napewno żaden milicjant się jednym nabojem nie zajął , a teraz policjanci rzucą się na dzieci bo minister obrony pod którego nawet nie podlegają i jego rozporządzenia ich nie dotyczą zmienił po swojemu jakieś rozporządzenie które jest od wieków i nikt go nie stosował do tej pory. Litości

Ps. A i kolego deko mieszkasz przepisy bo posiadanie amunicji to nie kw czy rozporządzenia Antoniego tylko ustawa o broni i amunicji ;)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Moment, moment. To jak kupię wycofane, wysprzedawane mundury z demobilu, to nie mogę ich nosić? No chyba mogę!
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Nie.
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Paweł Frankowski, w książce „Przygotowani przetrwają”, odradza (jak zrozumiałem) noszenia mundurów oraz strojów kojarzących się z armią. Jako zwolennik prepperingu, zaleca raczej odzież pozwalającą wtopić się w tłum. Jest to bezpieczniejsza opcja, pozwalająca uniknięcia zbędnych kłopotów, zwłaszcza w erze tzw. „zielonych ludzików”. Istnieje mnóstwo odzieży dającej możliwość nie wyróżniania się z otoczenia i bezpiecznego przemieszczenia się z terenu na teren.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Apo pisze:Moment, moment. To jak kupię wycofane, wysprzedawane mundury z demobilu, to nie mogę ich nosić? No chyba mogę!
Po pozbawieniu cech munduru - czyli np po odcięciu pagonów i guzików z orzełkiem ( czy swastyką bo nie wiem z jakiego demobilu kupujesz ;-) ).
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Dźwiedź, "harcerskie legendy" zrobienie tego co piszesz nic nie zmienia. Munduru nosić nie wolno
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Prowler, - Mówię z własnego doświadczenia bo onego czasu na dworcu w Katowicach zdybało mnie dwuch mundurowych i czepili się ładownicy na psku polowym WP. O ile ładownicę straciłem to pasek mi odpuścili bo był przefarbowany. Podobnie miałem w Bieszczadach z moro - też uniknąłem kłopotów bo miałem odprute naramienniki a guziki wszyte zwykłe.
No ale te przepisy za często się zmieniają i może być tak jak mówisz.
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Jakby ktoś chciał poczytać o "cywilu w mundurze" to można tu:
http://forumprawne.org/prawo-karne/5636 ... durze.html

Mam nadzieję, że informacje tam zawarte uporządkują naszą dyskusję :-)
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

Antek szykuje zmiany w przepisach dotyczących Żandarmerii

"... Zaproponowano także danie ŻW możliwości karania mandatami za żebractwo ("jako wykroczenie możliwe do popełnienia przez żołnierza" - napisano w uzasadnieniu), przywłaszczenie tytułu, stanowiska, stopnia lub nieuprawnione publiczne noszenie odznaczeń lub munduru (w stosunku do żołnierzy niebędących w czynnej służbie) i za umieszczanie ogłoszeń w miejscu do tego nieprzeznaczonym, np. na ogrodzeniach jednostek wojskowych... "
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

tutaj link do artykułu na ten temat :

http://natemat.pl/176251,ministerstwo-o ... -mundurach
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
ODPOWIEDZ