Wiatrówka, albo łuk, albo jedno i drugie, no ale jakie?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Wiatrówka, albo łuk, albo jedno i drugie, no ale jakie?

Post autor: Kapitan Apteka »

Ello

Za namową dzieciaków rozglądam się za jakąś przyzwoitą wiatrówką, najlepiej od razu ze szkiełkiem. Stawiam na wytrzymałość i łatwość obsługi. Drugą opcją jest prosty, acz wytrzymały łuk, do rekreacyjnego strzelania w terenie. Mam wrażenie, że po przekopaniu internetów wiem mniej niż na początku. Chętnie więc poczytam słowa Oświeconych i będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Pięknie pozdrawiam

KA
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

Ostatnio w Gorcach miałem przyjemność postrzelać z łuków Stefana Ś. i pogadać o zakupie sprzętu do nauki, z rozmowy wyszło nam np coś takiego:
http://allegro.pl/zestaw-luk-samick-pol ... 45906.html

aukcja co prawda już zakończona, ale o sprzęt chodzi.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Kapitan Apteka, - a dla czego masz wybierać pomiędzy łukiem a wiatrówką ? icon_twisted

Proszszszsz :
http://www.fxairguns.com/rifle/the-verm ... l-extreme/

Obrazek
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Jak chcesz łuk do nauki, rekreacji to samick polaris będzie w sam raz. To bardzo dobry stosunek jakości i wytrzymałości do ceny.

Możesz też zrobić sobie łuk z pcv na początek, nawet składany, tyle, że tu będziesz musiał się trochę nagimnastykować i popróbować, żeby to jako tako strzelało :D

Co do wiatrówki to się nie znam
Obrazek
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Wiatrówkę mam do sprzedania. typowa plujka do tarcz na 20 m. 12 strzałowa/CO2 Crossman 1077 z lunetą BSA 4x42- łatwość obsługi. Nie powala mocą bo jakieś 7J, i prędkość wylotowa do 200m/s, więc też bezpieczna na podwórkowe strzelnice.

Łuk. Albo z Decathlonu albo sprawdzony Polaris Samick. Z łukiem niestety jest tak, że albo dobierasz pod siebie albo pod dzieciaki.... (siła i długość naciągu).
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Wyżej wspomniana wiatrówka to dobry, budżetowy wybór na początek. Co prawda jest trochę droższa w eksploatacji (naboje CO2) ale odwdzięcza się brakiem kopa jak w sprężynach i co za tym idzie zauważalnie większą celnością.

Łuk polecę podobnie jak koledzy - samick polaris. Dodatkowa zaleta jest taka, że jak młodzież podrośnie to nie będzie problemu ze wzmocnieniem naciągu.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

Crossmana 1077 mam już parę lat. Bardzo fajny, "wdzięczny" sprzęt.
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Dalej

Post autor: Kapitan Apteka »

Piękne dzięki wszystkim za porady i opinie.
Dźwiedziu - nie imają się Ciebie półśrodki :)

A teraz kolejne pytanie - czy ktoś z szanownego grona bawi się może w strzelanie dynamiczne. Mam na myśli i łuk i pneumatykę w pięknych okolicznościach przyrody, oczywiście bez dręczenia żywej gadziny. Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej, a jeszcze chętniej podpatrzyłbym to i owo w praktyce.

Chodzi mi po głowie przygotowanie na wiosnę swoistego "biegu terenowego", również z elementami strzelania z różnych utensyliów. Za dawnych czasów namiastką były biegi patrolowe, lub MTO. Można byłoby pomyśleć nad opcją dla dzieciaków i nieco starszych leśnych szuszwoli. Tak więc bardzo proszę o opinie, komentarze i szczere, forumowe mendrkowanie :)

Z pięknymi pozdrowieniami

KA
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: robert »

Ja polecam łuk Ragim Impala.
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt ... -35-60-lbs

Lekki i szybki łuk. Strzelam z niego trzeci rok i jestem bardzo zadowolony.

A jak by stawiać na wytrzymałość i '' niezniszczalność '' to PSE King Fisher.
http://www.bowhunting.pl/sklep/pse-king ... mo/p/82264

Tylko że łuk jest dosyć ciężki i najmniejsza siła naciągu to 40#.
A to dla dzieciaków o wiele za dużo.

Wiatrówkę mam BMK-19.
http://www.bigkaliber.pl/index.php?p42 ... kal-4-5-mm

Strzelam bez lunety z 20-30m. Bardzo celna.
Użytkuję ją około roku i sobie chwalę.
Jedynie luneta okazała się szajsem, celownik od drgań się sam przestawia.

Z łuku i wiatrówki strzelam w pobliskim lesie. Za tarcze do strzał służy mi worek wypchany szmatami, świetnie zatrzymuje strzały.
Z wiatrówki naparzam do takiego czegoś.
https://www.youtube.com/watch?v=Um2XU96_CNs
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Co do wiatrówki Crosman 1077 mam nieco inne zdanie, niż koledzy. To jest zabawka, w zasadzie jednorazowa, i prawie nie naprawialna. W dodatku to rewolwer pojedynczej akcji schowany w karabinku. Skutkuje to koniecznością bardzo dużego wysiłku palca wskazującego przy strzelaniu. Celność - na dziesięć metrów śruty powinny się zmieścić w tarczy 14x14 cm. Z prawdziwej wiatrówki na tę odległość robi się dziurka wielkości dziesięciogroszówki.

Jedyna radość to szybkie strzelanie do puszek przy grillu. Tu faktycznie fun jest.

Z jednostrzałowych wiatrówek na CO2 budżetowo mogę polecić Crosmany z serii 22xx, albo chińską QB78. To nie są wiatrówki wyczynowe, dostaje się dokładnie tyle, ile się płaci.

Największą swobodę zapewnia wiatrówka sprężynowa - budżetowe i przyzwoite są tureckie Hatsany.
Spieszcie kochać moderatorów - tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

Ello

Z wiatrówką chyba faktycznie warto głębiej się zastanowić. Tymczasem jeden z filmików z yt odnośnie strzelania 3gun. Czy ktoś mógłby nieco rozwinąć temat?

„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Andr3w
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2016, 22:11
Lokalizacja: Ogólnie Śląsk
Płeć:

Post autor: Andr3w »

O coś takiego ci chodzi?

http://3gun-lz.pl/?page_id=542
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Robiliśmy strzelanie dynamiczne z wiatrówek-replik. ASG-eje robią to ze swoich replik na green gas czy elektryków. Ale to się ma nijak do strzelania z palnej... A na filmiku było strzelanie dynamiczne z palnej właśnie. Podobnie palnej dotyczy linkowany tekst.
Spieszcie kochać moderatorów - tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

Strzelanie ostre, jak w tekście/linku zdaje się być świetną zabawą dla zaawansowanych. Nie znalazłem jednak informacji odnośnie możliwości podjęcia szkolenia wstępnego. Andr3w masz może jakąś wiedzę na ten temat? Ale i strzelanie dyn. z wiatrówek czy ASG także zapowiada się bardzo interesująco. Miki, czy mógłbyś napisać kilka zdań odnośnie szczegółów wspomnianych imprez?

pzd
KA
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Andr3w
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2016, 22:11
Lokalizacja: Ogólnie Śląsk
Płeć:

Post autor: Andr3w »

Ogólnie zabawa z ostrą bronią jest stosunkowo droga. Jeśli chciałbyś się w to pobawić to jednak kasiurę i czas trzeba zainwestować.
http://trybun.org.pl/2015/05/27/poradni ... -sportowa/

Budżetowe wyjście, strzelnica. Na pewno gdzieś jakąś masz i też ci się spodoba a wora kasy nie zostawisz bo płacisz tyle ile wystrzelasz. Niestety skilla tam nie podniesiesz zbytnio, raczej dadzą ci postrzelać i koniec chyba że mają jakiś "pakiet dla początkującego".

Strzelanie ASG nijak ma się do broni ostrej. Ok waga i wygląd ten sam ale zasada działania zupełnie inna. Nie kopie, nie zachowuje się i nawet "śmierdzi" inaczej. Wiatrówki to samo. Plus jest taki że przy zachowaniu zdrowego rozsądku można strzelać "wszędzie".

Kolejne wyjście - szkolenia. Dla przykładu oferta:
http://www.defendu.pl/szkolenia/szkolenia-dynamiczne/
Tam faktycznie zdobędziesz wiedzę i postrzelasz, ma to jednak swoją cenę i pytanie czy ci to jest potrzebne w tej formie.

Moja rada taka. Znajdź kogoś kto umie strzelać, jedź na strzelnice. Naucz się podstawowej obsługi broni, zachowania z nią i warunków bezpieczeństwa. Spodoba ci się to już później będziesz wiedział co dalej robić, jak nie zawsze możesz wpaść ze znajomymi postrzelać dla frajdy a przy tym nie zrujnujesz budżetu.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Do zabawy z dzieciakami polecałbym najpierw łuk. Nawet najprostszy. Trzeba dzieciaki urobić pod kątem bezpieczeństwa a łuk jest najmniej skomplikowany. DZISIAJ wysłuchałem historii opowiadanej przez BHP-ówę z roboty. Jej kuzyn pochodził z rodziny posiadającej korzenie myśliwskie. Wiadomo. Ojciec dziadek, pradziadek i dalej... wszyscy polowali. Kuzyn na komunię dostał wiatrówkę. Dla żartu wycelował w BHP-ówę i nacisnął spust. Śrut wszedł jej w oczodół między gałką oczną a kością nosową. Miała szczęście.
Edyta z humorem:
Mały Cień Wilka (4 lata) jechał w trakcie półkolonii na wycieczkę do zamku w Ogrodzieńcu. Opiekunki poprosiły o jakieś kieszonkowe dla dzieciaków coby sobie mogły kupić pamiątkę. Małżonka moja dała kasę ale zapowiedziała Juniorowi, że nie ma prawa kupować sobie noża, miecza czy topora. Ot taka pacyfistka. Młody rozwalił system i wrócił z łukiem... :lol:
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

Oferta defendu jest ciekawa, lecz nieco daleko, fajnie byłoby znaleźć coś podobnego bliżej Śląska.

Podobne strzelania w ruchu, lata temu były organizowane w Kielcach ramach Kravki, oczywiście w znacznie bardziej budżetowej formie, ale dla kogoś, kto po raz pierwszy ma w rękach różnorodną broń kulową bardzo ciekawe. Takie rozwiązania są bardzo atrakcyjne i w ramach klubów warto z nich korzystać.

Do głębszego obycia z bronią, wizyta na strzelnicy z doświadczonym strzelcem wydaje się być najbardziej rozsądna. Na jednej ze strzelnic właśnie przy pakiecie początkowym, instruktor zlał nas sikiem prostym, tym samym skutecznie odwodząc od powtórnych odwiedzin. Swoją drogą odważny człowiek ;)

Ale wracając do dzieciaków, w najbliższym czasie zaczniemy zabawę z Polarisem, do łask wraca też treningowa sprężynówka P99. Starszą córę zapisałem do klubu, co zupełnie zmienia zakres poszukiwań sprzętowych :)
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
Tooley
Posty: 31
Rejestracja: 28 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Re: Wiatrówka, albo łuk, albo jedno i drugie, no ale jakie?

Post autor: Tooley »

Kapitan Apteka pisze:Ello

Za namową dzieciaków rozglądam się za jakąś przyzwoitą wiatrówką, najlepiej od razu ze szkiełkiem. Stawiam na wytrzymałość i łatwość obsługi. Drugą opcją jest prosty, acz wytrzymały łuk, do rekreacyjnego strzelania w terenie. Mam wrażenie, że po przekopaniu internetów wiem mniej niż na początku. Chętnie więc poczytam słowa Oświeconych i będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Pięknie pozdrawiam

KA
Prostota obsługi - to kryterium dają wiatrówki sprężynowe, łamane klasycznie. Polecam wyroby firmy AirArms (jeśli kieszeń zasobna) np tx200 - tymi wiatrówkami można wygrywać zawody Hunting Field target, są trwałe i niezawodne

Proste i wytrzymałe łuki są z włókna szklanego (tak, z włókna szklanego) i nie potrzeba tu wielkich nakładów finansowych, bo już za 70 zł można przyzwoity łuk trafić tu mój film, w którym celowo nie użyłem hi-end łuku:
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Jeśli wiatrówkę z wyższej półki polecasz, dlaczego ignorujesz dobre łuki?

Przecież dobre wiatrówki to już Hatsan, Gamo, Diana itp. (bo Norica German :D to oczywiste, nie dotykać nawet)
Awatar użytkownika
Tooley
Posty: 31
Rejestracja: 28 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tooley »

Masz trochę racji, niepotrzebnie zarekomendowałem produkt AA. Gamoń i Dianka wystarczą (ale z Hatsanem nie mam dobrych doświadczeń)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Jest jeszcze Slavia 634 - klasyczna, celna, sprawdzona.
Obrazek
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Tooley pisze:Masz trochę racji, niepotrzebnie zarekomendowałem produkt AA. Gamoń i Dianka wystarczą (ale z Hatsanem nie mam dobrych doświadczeń)
AA TX 200 jest jak najbardziej wart rekomendacji, lecz nie przypadku użytkowania przez dzieci, głównie z uwagi na duży ciężar (pow. 4 kg) i sposób ładowania. Dla dzieciaków chyba najlepszym wyborem będą wiatrówki "łamane".
perez777
Posty: 12
Rejestracja: 30 gru 2011, 15:56
Lokalizacja: Rogi krośnienskie
Płeć:

Post autor: perez777 »

Ja ze swojej strony polecam łuk recurve alum "jazz" 30 lbs dostępny na alledrogo za 180 zł -choć jest trochę za mocny dla dzieci
...idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch,
ocalałeś nie po to aby żyć [...] Bądź wierny. Idź.
ODPOWIEDZ