Narty w teren

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Narty w teren

Post autor: Parthagas »

Zima już daje znać o sobie i stąd ten temat. Interesują mnie narty w teren, w których mógłbym działać w trekkingach, a nie butach narciarskich. W dzieciństwie miałem Wierchy 2, w których poruszałem się jak na biegówkach, zjeżdżałem z górek, a jako buty narciarskie używałem gumofilców. Na allegro są narty szwedzkie, ale cena jest przesadzona - ponad 300pln z przesyłką za drewniaki to rozbój w biały dzień. Z laminatem są w okolicach 100, ale wiązania mają nieżyciowe, dedykowane pod buty narciarskie. Ma ktoś jakieś rozsądne pomysły w tej kwestii?
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Podpinam się do tematu :mrgreen: też za nartami dziś oglądałem się na giełdzie ;-) sporo tego mają , lecz na moje oko raczej do butów narciarskich , a mnie przydało by się takie wiązanie jak w dziecinnych gdzie pasuje każdy but . Używał bym do ''chodzenia'' po leśnych drogach , u mnie raczej jest płasko , a tak zimą czasami nudzę się , bo co to za frajda , jak śnieg nabiera się w gumofilce :-/ Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Szybciej pytaj o wiązania, a nie narty :)

Rottefella Nato 100 lub 120


Obrazek

Albo też wiązania Kandahar za 150 zł w tym sklepie: http://sp.com.pl/Sklep.php

http://weekend-partisan.blogspot.com/20 ... rtach.html
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Podepnę się trochę pod temat:
Mam stare narty zjazdowe (słabo taliowane) i chciałbym przerobić je na biegówki, coby czasami pochodzić po lesie. W planach jest zamontowanie jakiś wiązań (pokroju tych najtańszych) i do tego buty.
Pytanie: czy to ma sens? Czym wysmarować narty w środkowej części (nie ma łuski), by nie cofały się za każdym krokiem? Wazeliną (ma być budżetowo)?
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

NumLock, - hehe wręcz odwrotnie, nie smaruj środkowej części.
A tak w ogóle to zjazdówki raczej się nie nadają - nie mają takiego ugięcia. Naprawdę za grosze można dorwać uzywane biegówki lub śladówki na giełdach, a jak będziesz w moich okolicach to daj znać a dostaniesz parę za piwo ( mam kilka kompletów w piwnicy ).
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

zjazdówki by się nie ślizgały wymagają założenia fok. Bo są na tyle płaskie, że smary na hamowanie, będą cały czas działać, bo One nie rozróżniają kierunku ruchu nart a foki tak.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Dzięki Panowie za odpowiedzi.
Szkoda, myślałem, że coś z tego wyjdzie, chyba, że zaimprowizuje jakieś foki DIY :D
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

OK, wiązania typu Kandahar już obczaiłem. Jakby ktoś był zainteresowany
http://allegro.pl/wiazanie-biegowe-kand ... 66710.html
Teraz wybór nart bez wiązań - skitury, czy biegowe? Przemykanie po polach i lasach pagórkowatych w najbliższej okolicy. Ma ktoś pomysł? Na najbliższy weekend już chcę ruszyć w teren, a w ferie zaliczyć trzydniową wędrówkę z małym bagażem na toboganie.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Do łażenia z plecakiem - telemark, cięższe backcountry.
Skitury to zabójstwo na płaskim.
Jak narta nie śladowa/backcountry należy od razu dokupić harszle i foki. Inaczej pod górkę nie podejdziesz, albo się zamordujesz by udowodnić że się da.

Te kandahary jeśli montujesz, to montuj na dodatkowej płycie. Oszczędzisz nartę.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

te mi się podobają :mrgreen: no i mam parę pytań ;-) narty dobiera się do wzrostu? ja mam 170cm i jakieś 75kg.wagi :oops: jakie więc narty dla mnie ? I po namyśle jednak chciał bym z butami narciarskimi , gdyż po lesie zimą i tak łażę w kaloszach lemigo więc raczej specjalistyczne obuwie się przyda . W Polskich desantach trochę za zimno i za ślisko aby łazić , innych butów do ciorania w lesie nie posiadam . Buty narciarskie są ocieplane? i czy dobiera się o numer większe aby nie zmarznąć :mrgreen: Narty raczej do ''spacerów'' po leśnych drogach , biegać pewnie nie będę :-P ot plecak na plecy i gdzieś tam ognisko . Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

z tym docieplaniem to róznie bywa. typowe biegowe, sportowe obuwie to takie zwyczajne adidasy. Tylko do łyżwy są usztywniane i wyższe.
natomiast turystyczne są ocieplone, jak każdy but trekingowy, za wyjątkiem butów typowo letnich. Bo rozumiem że mówimy o butach do narciarstwa biegowego a nie typowych narciarskich bo w tych drugich nie da się chodzić.
Natomiast buty narciarskie biegowe różnią się znacząco, zaleznie jaki rodzaj wiązania masz zastosownay w nartach:
- kaczy dziub
-NN 75 czyli kaczy dziub z 3 bolcami
- SNS Salomon
- SNS Profil, Sport
- NNN
- SNS ADV
- NNN BC
i inne.

Kandahary mają tą zaletę, że przyjmują niemal każdy rodzaju buta. Inne wiązania nie są tak wyrozumiałe.
Ja na ten przykład używam BCX4 Fischera na SNS ADV BC manual. Narty dobieraj do wagi. Uwzględnij wagę plecaka. Jak będziesz miał dobrze dobraną nartę, będzie się dobrze chodzić pod górkę. Narty backcountry, jak narty biegowe mają komorę odbiciową, gdzie jest najczęściej łuska. Jeśli jesteś zbyt ciężki, to łuska będzie cały czas hamować, jak zbyt lekki to cięzko będzie iść pod górkę (tu też znaczenie ma krok, bo im szybciej, tym mocniej naciskasz na nartę). Nartę dobierz na początek tak, by jak staniesz na jednej z nich, z plecakiem to ledwo, ledwo masz dać radę wyciągnąć kartkę spod narty (w miejscu gdzie masz stopę). Jak będziesz chodził, to będziesz trochę bardziej dynamicznie obciążał i winno być git.
Pamiętać należy, im węższa narta a dłuższa (przy tej samej powierzchni) jest szybsza w terenie. Ale do wędrówek z plecakiem nie brałbym dłuższych niż 180 cm. Narty dobieraj wstępnie z kalkulatora doboru danej firmy. A jeśli teren mocno zadrzewiony to może warto rozpatrzyć rakiety? Narty dobre na dukty, ścieżki, otwarte przestrzenie. Gęste lasy odpadają, no chyba że typowe myśliwskie, bardzo krótkie, prawie jak rakiety, i służą w zasadzie do tego samego - człapania w śniegu, ale już nie zjazdów.
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Dzięki, już jaśniej w temacie.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

sklep demobil czy Sklep Arsenał:
Obrazek
http://sklep-arsenal.pl/obuwie_letnie/b ... _nn75.html

do tego wiązanie typu Rotefella Chili
Obrazek

Musisz zwrócić uwagę, iż typowe wiązanie NN75 (te za 25zł) może nie obsłużyć tych butów (grubość podeszwy 12 a 18 mm, trzeba sprawdzić)

Ale gdy chodzi o wersję budżetową to:
- buty turystyczne/wojskowe + kandahar + szeroka narta ok 70 mm lub np. Bandit - cięzki tani zestaw do człapania po lasach nawet cięzkim plecakiem.

Biegowy, turystyczny zestaw za rozsądne pieniądze:
Buty SKOL za 145 zł
Obrazek
wiązania za 33zł
Obrazek
i do tego jakieś nartki np. Alpina Control
no i stuptuty gdy zamierzamy chodzić w świeżym śniegu. (Nie są to narty do chodzenia z bardzo dużym obciążeniem)

lub jeszcze taniej to używki - dużo tego na alle gr o
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Dodałbym jeszcze, ze do człapania lepiej się zaopatrzyć w coś "miększego" niż Chili (sam używam). Voile 3 pin / SUper Telemark na kablu zdaje się być lepszym wyborem - możliwość odpięcia kabla i wykorzystywania wyłączenie przedniej części wiązania.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Czym smarować? Kiedyś smarowałem świeczką i ogrzewałem suszarką.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Najlepiej kupić do smarowania gotowe produkty. Nie są drogie, a starczą na cały sezon.

W płynie lub kostki, zależne od zakresu temperatur. Ja lubię w płynie - kładzie równo cienką powierzchnię. Po kilku minutach jak odparuje ma się całkiem dobry ślizg.

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2014-02-01, 06:31 ]
W następnym tygodniu będę w Jakuszycach. Może ktoś chętny na wspólne nartowanie w jakiś dzień ?
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Dziś dostałem od starszego znajomka Ruskie biegówki z lat 80tych stan raczej dobry , szkoda że wyrzucił kijki :-/ wiązania według Google NN75 jutro porobię fotki ;-) nada się toto do łażenia po lesie?
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Bez problemowo. Zwróć jednak uwagę, czy będziesz miał jednak odpowiednie buty.

W przypadku używania butów sportowych do biegania, stuptuty mogą okazać się konieczne.

Ale NN75 są doskonałe do turystyki.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Buty dopiero muszę kupić ,najlepiej jakieś ocieplane , bo ja będę chodził a nie biegał :mrgreen: ile muszą mieć długość kijki dla wzrostu 1,70 :?:
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

kasacja
Ostatnio zmieniony 06 gru 2014, 13:24 przez Bubel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Bubel, Karimorr na NN75?

Sorba.pl ma duzy wybór butów na NN75. Dla mnie są wystarczające na codzienne śmiganie po płaskim. Mam takie (do jakiś nart Rosigniola):
Obrazek

Dopiero gdy jadę w góry, to biorę BCX4 (no i inne narty, za krawędzią Sporten Forester):
Obrazek

Długość kijka. Do chodzenia? Masz trekingowe? Wystarczą 135-145 cm. Do biegania potrzebne będą dłuższe.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

kolego, sprawdź no, czy w najwęższym miejscu wiązania jest 75mm? Bo mnie coś się zdaje że to może być NN45mm lub NN55mm

Może warto będzie Tobie kupić nowe wiązanie NN75? Koszt około 25 zł?

Ewentualnie zobacz czy w cenie nowych butów nie dostanie jakiegoś wiązania Kandahar (wówczas mógłbyś nosić zwykłe buty turystyczne)
Lub na allegro, komplet (ofkors używka) narty+kijki+buty w cenie do 200 zł?

Trudno, takie realia cenowe :D
ODPOWIEDZ