Wycieczka na jure

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Wycieczka na jure

Post autor: mwitek »

Hej, planujemy z żoną przejechać się na weekend na jurę.

Ale nie wiem gdzie by tu pojechać, żeby powiedzmy zatrzymać się na nocleg w jakimś miasteczku które będzie fajną baza na piesze wędrowanie po okolicy z atrakcjami. Wiadomo, zamki pałace :D Bez wspinania raczej. Wykluczam Olsztyn,bo znamy.

Podpowiedzcie gdzie by tu pojechać żeby fajnie spędzić weekend.
Obrazek
Awatar użytkownika
niszka
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2013, 12:32
Lokalizacja: z pomiędzy
Płeć:

Post autor: niszka »

Ojcowski Park Narodowy? :) Miejcowość - Ojców lub przyległe. Byłam w ostatni weekend, możesz sobie u mnie na blogu zobaczyć, jak to tam teraz wygląda świat ;) Tłumów nie było.
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

obok pieskowej skały jest przyjemny pensjonat.. jak dojadę do domu to podeślę link.
poza tym polecam miejscowość Pilica
Awatar użytkownika
niszka
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2013, 12:32
Lokalizacja: z pomiędzy
Płeć:

Post autor: niszka »

W ogóle lokując się gdzieś przy OPN-ie, na jego północnych krańcach, będziesz miał fajną bazę wypadową do Parku, w tym ruin ojcowskich i zamku w Pieskowej Skale, ale też rzut beretem do Olkusza, Rabsztyna (ruiny zamku), Osady-Klucze (Pustynia Błędowska).
Awatar użytkownika
Karuda
Posty: 70
Rejestracja: 04 kwie 2014, 09:13
Lokalizacja: Wrocław/Poznań
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Karuda »

Okolice podane przez Niszkę są niesamowicie fajne i malownicze. Również polecam ;-) A jak będziecie wracać w kierunku Łodzi możecie zahaczyć też 2 zamki na skalnej grzędzie czyli Mirów i Bobolice. Jeden od drugiego oddalone o ok 2km, szlakiem od strony Mirowa idzie się bardzo miło.

http://www.podroze.pl/wasze-wyprawy/rel ... iazd,3255/
Na litość boską, królowo, czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki? ...to czysty spirytus!
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

mwitek pisze:Wykluczam Olsztyn,bo znamy.
Chyba Olkusz ;) Poza tym, jak byłem ostatnio to i tak Rabsztyn był zamknięty.
Polecam również OPN, ale bez zamku w Ojcowie, który IMO jest mało interesujący. Zamek w Pieskowej Skale również zamknięty, czyli muzeum tożsame :(

Offtopując: Polecam pokonanie trasy Ojców-Pieskowa Skała (tam i z powrotem, a nawet kilkuktotnie) na motocyklu, widoki piękne, no i świetne winkle :D
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
Karuda
Posty: 70
Rejestracja: 04 kwie 2014, 09:13
Lokalizacja: Wrocław/Poznań
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Karuda »

NumLock pisze:
mwitek pisze:Wykluczam Olsztyn,bo znamy.
Chyba Olkusz ;)
Wydaje mi się, że kolega mwitek miał jednak na myśli Olsztyn, ten koło Częstochowy ;) Jest tam fajny zamek i sporo ciekawych jaskiń w okolicy.
Na litość boską, królowo, czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki? ...to czysty spirytus!
MichałD
Posty: 42
Rejestracja: 26 gru 2011, 21:15
Lokalizacja: Jura
Płeć:

Post autor: MichałD »

Pilica jako baza wypadowa, zakładam ze jedziecie samochodem, jest więcej niż OK, jednak w samej Pilicy mogą być problemy z bazą noclegową. Nocleg bez problemu znajdzie się za to w Podzamczu lub Podlesicach.

W podanym przez Karudą linku informacje są od dawna nieaktualne:
- Mirów niedostępny, trwają prace budowlane, nie polecam prób wchodzenia na dziko bo może coś na łepetynę zlecieć ;)
- Bobolice są udostępnione, ale bilecik swoje kosztuje...

Odnośnie innych zamków:
- Pieskowa całkowicie niedostępna,
- Rabsztyn niedostępny,
- Smoleń oficjalnie niedostępny, jednak jak byłem w niedzielę to turyści w liczbie jak na ten obiekt bardzo dużej tabliczek nie widzieli, ja i moja grupa również :D Obiekt bardzo ciekawy, tylko trzeba bardzo uważać na śliskim podejściu.
- Ogrodzieniec czynny tylko do godz. 17, zachodnie skrzydło jest niedostępne.

@Niszka - byłem w OPNie w piątek, pusto cicho i spokojnie, jak wracaliśmy na parking ruch turyst. dalej był minimalny. Za to przeszliśmy później całą Dolinę Racławki ze Stradliną włącznie i moja mini grupa była jedynymi ludźmi w całej dolinie.

Ogólnie na Jurze jesień w najpiękniejszej odsłonie.

p.s.
Na Błędowską obecnie tylko od Klucz
Awatar użytkownika
niszka
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2013, 12:32
Lokalizacja: z pomiędzy
Płeć:

Post autor: niszka »

MichałD pisze: - Pieskowa całkowicie niedostępna,
Pieskowa w potężnym remoncie, to fakt. Byłam tam w weekend, ale o tym fakcie jakoś wspomnieć zapomniałm, bo bywałam tam już tyle razy, że już tam nie wdeptuję :D ale ludzie i tak się tam pchają (widziałam w poprzednią niedzielę). Nawet dwie damy w sukniach ślubnych rujnowały białe szpileczki w błocie i na kamieniach, by sobie zrobić sesję zdjęciową pod murami / rusztowaniami :D - acha, co do tych ostatnich, to jak dla mnie, same one są mega ciekawe :P odpowiednik X-piętrowego bloku, przytwierdzone linami do skał i stojące na nich nad przepaścią... fajny widok :)

Obrazek
@Niszka - byłem w OPNie w piątek, pusto cicho i spokojnie, jak wracaliśmy na parking ruch turyst. dalej był minimalny.
Wiem, wiem :) poprzedni piątek też elegancki, ale w niedzielę (pogoda ładna) już trochę ludzi było. Oczywiście nie tyle, ile w sezonie letnim ;-)
MichałD
Posty: 42
Rejestracja: 26 gru 2011, 21:15
Lokalizacja: Jura
Płeć:

Post autor: MichałD »

Przeczytałem Twój ostatni wpis na blogu - odkryłaś najpiękniejszy udostępniony dla turystów szlak w OPNie. Zielony przez G.Okopy i Koronną o tej porze roku, no i śnieżną zimą też, to sama kwintesencja Doliny Prądnika.

Przy okazji jak ktoś szuka propozycji wycieczek po obrzeżach Jury + Ponidzie, Dolina Pilicy itp. to zapraszam na mój blog wycieczkowy Między Wartą, Nidą i Pilicą. Jest tam trochę opisów wycieczek pieszych i rowerowych, plus kilka spływów kajakowych.
Awatar użytkownika
Karuda
Posty: 70
Rejestracja: 04 kwie 2014, 09:13
Lokalizacja: Wrocław/Poznań
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Karuda »

MichałD pisze:W podanym przez Karudą linku informacje są od dawna nieaktualne:
- Mirów niedostępny, trwają prace budowlane, nie polecam prób wchodzenia na dziko bo może coś na łepetynę zlecieć ;)
- Bobolice są udostępnione, ale bilecik swoje kosztuje...
Hmm.. nie wiem jak teraz z tymi gadżetami jak toje, sklepiki i insze, ale co do Mirowa to opis się zgadza - jest "niedostępny" i w remoncie od o ho ho. Co do wejścia do środka - można, ale nie wolno ;-) Ja byłam w środku i nic mi na hlavę nie spadło, co oczywiście nie wyklucza takiej ewentualności.
W Bobolicach hotel hula już pełną parą - to fakt.
Bardziej mi chodziło o urok tych zamków widzianych choćby z zewnątrz i bardzo miły spacer od jednego do drugiego, a traktowane nie jako główna atrakcja, ale jako przerywnik w drodze do domu/smaczek/ciekawostka/dodatkowa atrakcja ;-) Chyba, że tylko na mnie zrobiły takie fajne wrażenie..? Nie wiem, nie znam się :P
Na litość boską, królowo, czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki? ...to czysty spirytus!
MichałD
Posty: 42
Rejestracja: 26 gru 2011, 21:15
Lokalizacja: Jura
Płeć:

Post autor: MichałD »

Karuda pisze: Hmm.. nie wiem jak teraz z tymi gadżetami jak toje, sklepiki i insze, ale co do Mirowa to opis się zgadza - jest "niedostępny" i w remoncie od o ho ho. Co do wejścia do środka - można, ale nie wolno ;-) Ja byłam w środku i nic mi na hlavę nie spadło, co oczywiście nie wyklucza takiej ewentualności.
Nie można wejść do środka, no chyba że o czymś nie wiem :lol:
Znaczy na chama ukręcając kłódkę to i owszem, ale już nie ma szczeliny między murem a skałką, mur zamku dolnego jest wyrównany.
Na górnym zamku prace trwają na całego i naprawdę może coś zlecieć, zresztą pracownicy są tam dość długo, więc na partyzantkę tylko niedziela lub mroźna zima zostaje ;)

W starych dobrych czasach w środku bywałem nie raz, nie dwa, później też się zdarzało np.: http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=1&t=2045 (to oczywiście stare fotki, doszło obecnie sporo nowego muru)

Edit 20:05

Właśnie do tego cały czas zmierzam - opisuję aktualną na wczoraj sytuację. Mieszkam 2 górki dalej i że tak powiem zawodowo siedzę w turystyce na tym obszarze.
To że jeszcze x miesięcy temu dało się do środka na dziko wdrapać to niestety przeszłość. Tzn. pomijając aspekty prawne, teraz też na upartego się da, ale ryzyko niepomiernie wzrosło.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2014, 20:05 przez MichałD, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Karuda
Posty: 70
Rejestracja: 04 kwie 2014, 09:13
Lokalizacja: Wrocław/Poznań
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Karuda »

MichałD, bardo ładne zdjęcia :) Ja na zamku byłam 2 lata temu. Wlazłam po murze i łaziłam tam gdzie chciałam. Ale raczej nie zaliczam się do standardowego turysty i zdarza mi się tak "zdobywać" zamki, więc może i masz rację z tym "nie da się" :->

Co nie zmienia faktu, że zamki nawet z zewnątrz, bardzo mi się spodobały. Choć pewne osoby były zdania, że Bobolice lepiej (klimatyczniej) prezentował się jako trwała ruina. Mi podoba się taki jak jest teraz :)
Na litość boską, królowo, czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki? ...to czysty spirytus!
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

MichalD - skądżeś Ty się wziął? dasz się odwiedzić na Jurze? jakiś wspólny wypadzik? brzmisz jakbyś faktycznie znał teren ;)
Awatar użytkownika
Karuda
Posty: 70
Rejestracja: 04 kwie 2014, 09:13
Lokalizacja: Wrocław/Poznań
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Karuda »

MichałD pisze:jeszcze x miesięcy temu dało się do środka na dziko wdrapać to niestety przeszłość
A to ciekawe :) Muszę w takim razie wybrać się tam ponownie w odwiedziny bo ciekawi mnie postęp prac. Jak możesz podeślij proszę kilka aktualnych zdjęć.
Na litość boską, królowo, czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki? ...to czysty spirytus!
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

niszka pisze:- Bobolice są udostępnione, ale bilecik swoje kosztuje...
To nie jest bilet tylko datek na remont zamków w Bobolicach i Mirowa - bo to są już zamki prywatne i mają właściciela.
Notabene dzięki konserwatorowi zabytków który zezwolił na odtwarzanie zamków zgodnie z ówczesnymi technikami ... zamek w Bobolicach ma wielkie pękniecie na dziedzińcu i widoczne na murze zewnętrznym. Konserwator nie zgodził się na wykorzystanie żelbetu i stali.
MichałD
Posty: 42
Rejestracja: 26 gru 2011, 21:15
Lokalizacja: Jura
Płeć:

Post autor: MichałD »

GawroN pisze:...Konserwator nie zgodził się na wykorzystanie żelbetu i stali.
Obrazek

Obrazek
Bubel pisze:MichalD - skądżeś Ty się wziął?
Z googla tak w skrócie :D
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

MichałD, w Bobolicach nie zgodził się na budowanie w nowoczesnej technologii. Może jak jest katastrofa budowlana za pasem można.
A jak Mirów rekonstruują to nie wiem.
MichałD
Posty: 42
Rejestracja: 26 gru 2011, 21:15
Lokalizacja: Jura
Płeć:

Post autor: MichałD »

Ależ to są zdjęcia z zamku górnego Bobolic, dokładnie z 5 stycznia 2008, czyli z okresu kiedy obiekt budowano i jak widać pewna część konstrukcji jest żelbetowa. Pęknięcia to sprawa dużo późniejsza, mur zewnętrzny zamku dolnego połatano, a czy będzie dalej się rozchodził tego chyba nikt nie wie. Tam podczas prac murarskich wzmocnień wplecionych w mur nie widziałem.
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

to już cały głupi jestem - o ten zamek i konserwatora byłą wija straszliwa
MichałD
Posty: 42
Rejestracja: 26 gru 2011, 21:15
Lokalizacja: Jura
Płeć:

Post autor: MichałD »

Cóż szum medialny to też wartość, czasem zgodnie z zasadą "nie ważne co mówią, ważne że mówią" ;)

Jeszcze ciepłe, dzisiejsze fotki z Mirowa pod tym linkiem, powyżej też 2 foty z powietrza.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

ale dyskusja rozgorzała :D

Ojców kusi, było by gdzie pochodzić z tego co widzę. MichalD co w okolicach Pilicy polecasz?

Tak, żeby nie koniecznie trzeba było autem jeździć bo nie poimprezuje :D

Tak też sobie myślę, czy nie wycelować bezpośrednio w Podlesice czy Rzędkowice i na skałkach oprzeć wycieczkę
Obrazek
MichałD
Posty: 42
Rejestracja: 26 gru 2011, 21:15
Lokalizacja: Jura
Płeć:

Post autor: MichałD »

Co w okolicach Pilicy?

1 . samą Pilicę, czyli spacerek po miasteczku łącznie z:
- źródłami Pilicy,
- kirkutem i cmentarzem ewangelickim a właściwie tym co z niego pozostało,
- zespół parkowo-pałacowy,
- kościół farny,
- ruiny klasztoru Marków,
- Górę św. Piotra,
- klasztor Franciszkanów,
- samo centrum.
To już jest pętla na cały dzień, mowa oczywiście o spacerze ze zwiedzaniem a nie biegu przełajowym.

W bliskim sąsiedztwie (+/-10km)

- Dolina Pilicy z Wierbką (ruiny pałacu, dawne budynki przemysłowe),
- Udórz + Dolina Udorki,
- Żarnowiec
- Dolina Cisowej,
- Dolina Wodąca z ruinami zamku Pilcza (Smoleń),
- zamek Bydlin
- Okolice Ryczowa (Straszykowe Skały, Grochowiec, etc.)
- Podzamcze tzn Góra Janowskiego z ruinami z. Ogrodzieniec + G. Birów i Suchy Połeć,
- Giebło

To jest ogromny skrót, bo ciekawych zakątków tam multum.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Padło na Ojców.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi :D

Widzę, że nie będzie to ostatnia wycieczka krajoznawcza na Jurę :D
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”