pustynia błędowska

Szukasz informacji o jakimś miejscu? Byłeś w miejscu które chciałbyś polecić innym? Napisz o tym w tym miejscu.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

cypis
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2009, 10:12
Lokalizacja: kraków
Płeć:

pustynia błędowska

Post autor: cypis »

czy ktoś był w tym miejscu, czy faktycznie jest to pustynia gdzie sam piach jak na Sacharze?
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

masz tak blisko na PB że sam byś sprawdził a nie pytał na forum :evil:
dawid024

Post autor: dawid024 »

Ja byłem, ale koło niej widziałem ja tylko z autobusu. No piach jest ale są też krzaki, ale jak na polska pustynie to nawet dobrze. :mrgreen: Tutaj masz co nieco o niej napisane:

http://www.miejsca.com/pustynia.html

http://www.chechlo.com.pl/?page=pustynia.html
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

No jest prawie jak na Saharze :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Treasure Hunter pisze:No jest prawie jak na Saharze :lol:
"Prawie" robi duzą różnicę :diabel2:
Generalnie PB to nie pustynia jaką sobie wyobrażamy, czy tez pokazują na filmach.
Teren jest ewidentnie piaszczysty, jednak pokryty niemal na całym obszarze roślinnością.
jesli wyobrażasz sobie tylko piach po horyzont, to się srodze zawiedziesz.

EDIT
Polecam podjechać od strony Chechła - widac namiastkę pustyni takiej jaką sobie wyobrażamy, ale jest mocno zdewastowany przez quady, motory, offroadowcow.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

na PB byłem w zeszłe wakacje i to dwukrotnie i generalnie nie zawiodłem się, ale tez nie posikałem z zachwytu. zostałem oszukany przez mapy, przez zdjęcia z satelity Google (w mniejszym stopniu). liczyłem na przykład na Białą Przemszę jako rzekę, w której będę mógł się cokolwiek umyć, liczyłem na południowa część Błedki że będzie równie piaszczysta, co północna...
Ale rzeczywistość przywitała mnie czym innym.
Białej Przemszy nie ma, jest strumyk błota. Wszędzie drzewa (znaczy się karłowate sosny), północna część PB trawiasta.
Mimo wszystko czułem się tam miło. Podoba mi się specyficzny klimat piasek + sosny, bardzo spodobało mi się bardzo wilgotne obniżenie terenu wokół Białej P. - szliśmy piaskiem i miedzy igłami, a nagle po zejściu 3 metrów w dół staliśmy po pas w trawie, otoczeni brzozami, olchami, wszędzie zarośla, krzaki, bluszcz, nawet mokradła. Generalnie z pustyni w dżunglę w 2 minuty :)
Północna część PB też wydała mi się miła, choć zupełnie inne od oczekiwań. Tu trawka, tam krzaczek, bardzo miły krajobraz. Trochę stepowo. Byle nie trafić na offroadowców i quadowców, którzy wyrwą z zadumy.
I wiecie co? W tym roku wrócę na PB, można powiedzieć że się zakochałem

pics related:
Obrazek
Obrazek
to nasz nocleg

----------------
Listening to: John Murphy - Leaving England
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Pustynie jak najbardziej warto odwiedzić. Póki jeszcze jest.
Jeśli ktoś się będzie wybierał to niech da znać- dla mnie to rzut beretem ;-)
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Mózg, A pozwol, ze sie spytam, po licho te doly do spania >? na glebie wam nie pasowalo, czy jak? Troche jak plytkie groby to wyglada :mrgreen:
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

A jak by z moździerza zaczeli w nich strzelać to co? ;-)
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

na Jarheadzie tak kopali więc gorsi być nie mogliśmy, choć do Marines wcale nam nie spieszno ;)
a tak poważnie to zauważyliśmy ciekawą rzecz. otóż w noc poprzedzająca te grobowanie na Błędowskiej spaliśmy na Pustyni Starczynowskiej (mniejsza, bardziej zarośnięta, bardziej na południe) ot, po prostu na glebie i zmarzliśmy okrutnie, choć leżeliśmy z dwóch stron osłonięci krzakami (czyli wychłodzenie przez wiatr odpada). na Błędowskiej po ułożeniu się w grobach (ok 40 - 50 cm głębokie) nie tylko od razu poczuliśmy ciepło (piasek na tej głębokości faktycznie był cieplejszy, prawdopodobnie jeszcze nagrzany od słońca za dnia), ale do rana spaliśmy w całkowitym komforcie, choć teren był dużo bardziej odkryty niż na Starczynowskiej. pierwszym powodem dla którego zaczęliśmy kopać było właśnie choć częściowe uchronienie się od wiatru
może to tylko placebo, ale plusy tego rozwiązania:
- nie wieje, a jak wieje to nad, nie wprost na ciało
- ciepły piasek nagrzany za dnia oddaje jeszcze wieczorem ciepło, grzejąc miło i pomagając zasnąć
- spulchniony kopaniem piasek jest wygodniejszy do spania niż nawiany i ubity
- czujesz się lepiej w myśl maksymy "home's where you digg it"
- dwa tygodnie później na kolejnym biwaku jesteś w stanie znaleźć swój poprzedni nocleg :)
minus:
- trzeba się namachać saperką

cóż, wcale tego nie żałuję :)

----------------
Listening to: Depeche Mode - Freestate
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

Doczu pisze:
EDIT
Polecam podjechać od strony Chechła - widac namiastkę pustyni takiej jaką sobie wyobrażamy, ale jest mocno zdewastowany przez quady, motory, offroadowcow.
Doczu, jak można zdewastować piach? Może to właśnie dzięki off-roadowcom pustynia wraca do swego pierwotnego kształtu? :idea:
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Rozjechane wydmy i inna rzeźba terenu, wyjeżdżone drogi / koleiny, skoszona kołami roślinność, która utrzymywała w kupie piasek i powstrzymywała przed wywiewaniem, rozjechane / przepędzone zwierzaki ...

Mam nadzieję, że żartujesz z tym powracaniem do pierwotnego kształtu. Jazda po pustyni może się sprawdza na Sacharze czy tam jeszcze gdzieś, gdzie piasku faktycznie jest dużo i jest on w stanie się później uformować. W naszych warunkach efekt jest taki, jak rozegranie meczu piłki nożnej na boisku o wymiarach 5x5.

Jak się dłużej nad tym zastanowić to faktycznie masz rację; pustynia wraca do pierwotnego kształtu. A właściwie to nawet nie kształtu, bo na początku była nicość, a nicość kształtu nie ma.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

rob30 pisze:Doczu, jak można zdewastować piach? Może to właśnie dzięki off-roadowcom pustynia wraca do swego pierwotnego kształtu? :idea:
Rob30 - znamy się i moje zdanie na ten temat znasz. Obawiam się jednak, że w "pierwotnym kształcie" nie było tam tyle "dróg", co zesztą zdążył już zauważyć Ciek.
Co do roślinności "niepustynnej" to fakt, że ostatnio zaczęła opanowywać Pustynię, ale nie jestem szczęśliwy z tego powodu, że jadąc tam odpocząć, muszę unikać niektórych miejsc nawiedzanych przez miłośników sportów motorowych. O ile od ich widoku da się uciec, oraz od śladów bytności także, o tyle od hałasu jaki robią już ciężko :(
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

Prawdę mówiąc, to bardzo dawno nie byłem na Pustyni Błędowskiej, więc nie wiem jak to teraz wygląda.
W tym roku planuję poszwendać się w tych okolicach, z bazą wypadową w Bukownie i rozpoznaniem terenu w kierunku północnym. Będę miał okazję sam się przekonać :shock: .
Ja też niektórych "off-roadowców" bym ... :wpale:
ODPOWIEDZ