Ostrzałka Taidea Do Noży Osełka Kamienna 2000/5000

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Ostrzałka Taidea Do Noży Osełka Kamienna 2000/5000

Post autor: jm48 »

Co myślicie o powyższym sprzęcie? Przydatny? Cena z kosmosu (140)...
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

jm48, serio ostrzył katany będziesz? :->
cena jest ok, ale 6000 grit to już troche przerost formy nad treścią, nie lepiej kupić diament z Eze-Lap za ta cenę 800 grit i mieć spokój z ostrzeniem noży, albo Lansky Crock Stick?
Zrobisz jak zechcesz oczywiście - ale zapytaj siebie czy chce ci się bawić z nożami za każdym razem, czy chcesz je mieć zwyczajnie ostre i mieć je ostre szybko?
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Pytając o sensowność pewnych rozwiązań musimy pierw odpowiedzieć sobie na pytanie do czego dany nóż będzie używany. Bo w praktyce do każdej czynności zadowalająca ostrość robocza jest troszkę inna. Wedle moich obserwacji przy codziennej eksploatacji wystarcza gradacja rzędu 600-1200, przy czym po tej pierwszej będziemy mieli nóż idealnie dający sobie radę z materiałami włóknistymi (ścięgna, mięso). Gradacje powyżej 1000 to już jest poziom płynnego golenia ("z włosem"), co w nożach kuchenny ma sens jedynie przy określonej geometrii ostrza (bardzo "wąskie" żeby się nie klinowały, np wszelakiej maści opinele).

Gradacje rzędu 2000-5000 są do brzytew i dla fetyszystów. Noże które potrafią zadowalająco długo utrzymać ostrość przy tej gradacji są cholernie drogie (np. Bluesteel ca. 68hrc) a naostrzenie ich to cały ceremoniał, gdyż przez twardość stali idzie to bardzo powoli. A i tak jak się niechybnie zacznie ciąć na ceramice czy stali to nóż stępi się w momencie.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Dzięki chopy :mrgreen: :564: Takem i myślał :mrgreen:
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Jeśli chcesz tanio, taką dużą ziarnistość, udaj się do składu kamieniarskiego i weź płytkę marmuru. Palcami wyczujesz jego różną ziarnistość. Będziesz miał, no może bliżej nie określoną, ale będziesz czuł że jest nadzwyczaj gładziutkie - świetnie się nada do wygładzania i wypieszczenie ostrza. (używam takich do wykończenia dłut do drewna). Ostatecznie można kupić taidea - jak lubisz nie tylko dobrze ale i ładnie.

Osełka 2000/5000 to tylko do dopieszczenia ostrzy, nie ostrzenia. Do ostrzenia to jak koledzy pisali wcześniej.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Pierwszo słyszę by marmur nadawał sie do ostrzenia.
http://sklepmietek.pl/pl/p/Marmurek-Krotki/484
Mam taki i jest spoko, aczkolwiek szukam jakiejś osełki pośredniej. Padło na suehiro 1000/3000
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Marmur, szkło, jak najbardziej tak. Jak stalka do końcowego wygładzania. Ogólnie jest zbyt gładkie by ostrzyć tępy nóż.
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Nie, no chłopy, nie chciałem tym ostrzyć - a jedynie wygładzić i dopracować... Brzytwa mi nie potrzebna - bo golę się maszynką - ale kusi... ;-) takowa ostrość :shock: ... Oj kusi - mimo, że, do niczego to nie potrzebne... A marmuru, odłamków gładzonych na lustro sporo w okolicy, toć 500 metrów mam do miejsca, z którego wycięli Kolumnę Zygmunta :!:
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Zirkau pokaż mi jakąkolwiek osełkę z marmuru.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Dziękuję AP. Już myślałem że będę musiał iść do piwnicy robić zdjęcia :D
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

Arkansas to nie marmur, więc albo jedno, albo drugie :P
"Take only memories, leave only footprints."
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Marmur nie nadaje się do ostrzenia noży, to że sobie ktoś nazwał jakiś kamień czy inną skałę marmurem to nic nie znaczy. U nas potocznie na osełki o drobnej gradacji mówi się marmurki ale nie mają one związku z marmurem. Struktura marmuru nie pozwala na ostrzenie noży. To już dużo lepiej do polerowania nada się jaspis czy agat.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Hm, moje noże jakoś o tym nie widzą. Dla mnie ten twardy kamień, świetnie nadaje się do wygładzania ostrza. Do wstępnego ostrzenia, nie, bo jest za delikatny, za mało szorstki.
ODPOWIEDZ