Kalendarz dzikiej przyrody/ bushcraftowy/ ... ?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

tomekk506
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2012, 01:16
Lokalizacja: Lublin itp
Tytuł użytkownika: podleśnik

Kalendarz dzikiej przyrody/ bushcraftowy/ ... ?

Post autor: tomekk506 »

Witam. Chciałem zapytać czy możecie polecić jakąś książkę, kalendarz etc, w ktorej opisane byloby co w danym okresie mozna znalezc (nazwijmy to 'użytecznego bushcraftowo') w przyrodzie? Chodzi mi o taką pozycję, którą mógłbym wziąć do ręki np 28 X i dowiedzieć się jakich szukać pod koniec października w lesie/ na łące ziół, owoców, kłączy itp?

Nie spotkałem się do tej pory z takim opracowaniem, a wydaje mi się, że klasyfikacja pod względem dat byłaby całkiem użyteczna dla początkujących - wiesz, co możesz znaleźć w lesie o tej porze roku i co najwyżej szukasz w jakimś zielniku tego jak to wygląda.
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

mam taką książeczkę w drugim mieszkaniu. dawałem do poczytania na Małym Zlocie. tytuł to chyba "kalendarz lasów pól i łąk" czy jakoś tak. masz każdy miesiąc opisany na zasadzie: klimat, etapy życia roślin(które kwitną, owocują, są jadalne/lub nie) i zachowanie zwierząt zwierząt, co się dzieje w której warstwie lasu, na polach, łąkach, w rzekach, jeziorach. podeslij mi PW z zapytaniem w temacie to będę pamiętał żeby przywieźć
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

kup
H. Sandner, Z. Wójcik - Kalendarz przyrody

masz miesiącami rozpisane co zaczyna mniej więcej w jakim miesiącu rosnąć rośliny i zwierzęta
i podzielone na ogród/las/łąka

na długi start styknie
[center]
| Zielona Strona |[/center]
tomekk506
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2012, 01:16
Lokalizacja: Lublin itp
Tytuł użytkownika: podleśnik

Post autor: tomekk506 »

Dzięki Panowie.

Jak ktoś jeszcze coś ma, to śmiało, zrobi się kompendium :)
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Henschel Detlev Jadalne dzikie jagody i rośliny - na końcu pozycji masz zaznaczone, co i kiedy nadaje się do zbierania.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Pamiętajcie tylko, że takie kalendarze nie są sztywne, czyli w listopadzie też możemy zbierać i jeść kwiaty stokrotek.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Witaj,
na końcu najnowszej książki Łukasza Łuczaja masz okresy zbiorów. Zdarza się jednak, że rośliny nie trzymają ogólnie przyjętych ram i rosną po swojemu. Zdarza się to bardzo często więc pozostaje ci obserwować ;)
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

soohy pisze:Pamiętajcie tylko, że takie kalendarze nie są sztywne, czyli w listopadzie też możemy zbierać i jeść kwiaty stokrotek.
u mnie już od dwóch tygodni kwitną na trawnikach :)
ODPOWIEDZ